Csak egy betűn múlik
Amióta a bitcoin árfolyama szárnyalásba kezdett tavaly, gombamód szaporodni kezdtek a kriptodevizák, egyre-másra hozták létre az újakat, de kialakult egy rendkívül veszélyes változat: az ICO, angol nevén Initial Coin Offering, vagyis elsődleges érmekibocsátás. Ez megtévesztően hasonlít az IPO-ra, ami az új részvények kibocsátása és tőzsdére vezetése, csakhogy míg ott a befektető egy működő vállalat részvényeit, azaz tulajdonjogának egy részét veheti meg, majd tőzsdén, szabályozott körülmények között kereskedhet vele, az ICO-k esetében szó sincs ilyesmiről.
Miután a kriptodevizákat sokáig nem tudták szabályozni (még ma is meglehetősen hiányosan), az ICO-kal kapcsolatban is csak azt tudták megállapítani, hogy sokkal inkább tekinthetők csalásnak, mint bármi másnak, de korlátozni, tiltani, pláne büntetni csak lassan kezdték, ha egyáltalán vette a fáradtságot egy adott ország, ráadásul ezek határokon átnyúló, globális ügyletek, így nehéz is hatékonyan fellépni. Az ICO esetében a befektető megvehet egy újonnan létrehozott kriptodevizát, vagy inkább tokent, amely azonban semmilyen jogot, tagságot, tulajdont nem testesít meg.
Vakhit
Ezt sokan nem hitték el, úgy gondolták, hogy amit ebben az új technológiában valamit létrehoz, az törvényszerűen arannyá változik, és hogy aki vesz egy ilyen tokent, ebből részesülni fog, mert a token ára majd az égig emelkedik, mint korábban a bitcoiné. A probléma csak az, hogy ha sikerrel is jár egy vállalkozás, a kibocsátott token tulajdonosát nem illeti meg semmi, sem osztalék, sem kamat, mint egy hagyományos értékpapír esetében.
Lehúzták a közönséget
A szabályozatlanság okán rengetegen indították IPO-t úgy, hogy nem is terveztek semmilyen értelmes tevékenységet, csak kihasználták, hogy mindent hajlandók megvenni az elvakult befektetők. Így ezek egyértelműen csalások, a befektetők ott állnak a teljesen értéktelen tokenekkel. A másik csoport az, amelyik próbálkozott valamilyen konkrétummal, de nem jött be neki, vagy ha igen, már rég felhasználta máshol. Van még egy harmadik csoport is: egyszerűen viccnek szánták az egészet, hogy megmutassák, hogy lehet hülyét csinálni az emberekből.
Nos, eddig összesen 800 ilyen ICO során kibocsátott token értéktelenedett el teljesen, azaz 1 centet sem ér. Már olyan weboldalak is vannak, amelyek nyilvántartják ezeket, mint egy temetőben a halottakat. Nem kevés pénzről van szó: tavaly 3,8 milliárd dollár volt az ICO-k összértéke, idén eddig 11,9 milliárd a CoinSchedule weboldal szerint. A szám feltehetően növekedni fog, sőt, megkockáztatjuk, hogy a legtöbb token és kriptodeviza sorsa ez lesz, ha másért nem, azért, mert addig fognak ilyeneket létrehozni, amíg van, aki megveszi.
Bitcoin
Kérdés mindeközben, hogy mi lesz magával a bitcoinnal? Az első és legnagyobb kriptodeviza ugyan néhány napja 5600 dollár körül mélypontra esett azóta, hogy 20 ezer dollárnál tetőzött, ami azt jelenti, hogy majdnem negyedére esett, de azért még így is komoly értéket képvisel, ahogy szoktak érvelni, duplája, mint egy éve ilyenkor. Az érdeklődés, a láz mindenesetre csökkenőben, arról pedig szó sincs, hogy átvette volna bármilyen kismértékben is a hagyományos devizák szerepét, ahogyan ezt sokan várták.