A bitcoin dollárban kifejezett értéke 2 hónapja emelkedik, szombaton 56 ezer dollár fölötti szintekre érkezett az árfolyam. Ezen a héten így már 18 százalékkal drágult a bitcoin, 2021-ben összességében 92 százalékkal emelkedett az értéke.
Az erősödés hátterében az áll, hogy mostanra a nagy, intézményi befektetők is egyre inkább teljes értékű befektetési eszközként kezelik és beveszik portfóliójukba a bitcoint - és így tett nemrég a Tesla is. Nemrég még a Mastercard is azt jelentette be, hogy a közeljövőben lehetővé teszi a bitcoin-tranzakciókat rendszerében.
A bitocin kapitalizációja egyébként pénteken lépte át az 1 billió dollárt.
A Reuters hírügynökség arra is felhívja a figyelmet: a második legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, az ether is csúcsra emelkedett szombaton: az árfolyam meghaladta a 2040 dollárt, ami 12 százalékos heti emelkedést jelent.
Miért akarnak digitális pénzt a jegybankok?
Miközben a kriptopénzek részben éppen a hagyományos pénzügyi rendszertől való függetlenedés okán jöttek létre, egyre több jegybank lát bennük fantáziát. Ez már csak azért is meglepő, mert a központi bankoknak megvan a lehetőségük a pénzteremtésre, így elsőre nehezen érthető, hogy miért kívánnak erre a területre lépni. A jegybankok törekvésének többféle mozgatórugója lehet, melyeket Pogátsa Zoltán közgazdász kétrészes írásában világított meg lapcsoportunk hasábjain - az első részt itt, a második részt itt olvashatja.