Ma is jó a hangulat a tőkepiacokon. A német és francia tőzsdeindex kicsivel egy százalék feletti, a brit pedig 0,6 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,4 százalékkal mennek fel azok után, hogy tegnap este igazán szépen zártak. Az S&P 500 index 1,4, a technológiai részvények Nasdaq 100-as indexe pedig 1,9 százalékkal ugrott.
A fő téma természetesen még mindig a bankválság, de ezen a téren inkább jó hírek érkeznek. Erősíteni, tehermentesíteni próbálják a regionális bankokat az Egyesült Államokban. Folytatja emelkedését a UBS svájci bankcsoport részvénye, amely felvásárolta riválisát, a bajba jutott Credit Suisse-t. De 1-4 százalékkal emelkedik számos más európai bankrészvény is. Jót tett a hangulatnak, hogy a Magyarországon is jelenlevő H&M ruházati áruházlánc meglepően jó profitról számolt be.
A Richter a nap vesztese
Itthon a BUX index viszont szembe megy a mezőnnyel, fél százalékkal esik. A Mol 0,4, a Richter 1,7, az OTP 0,1 százalékkal van lejjebb. Egy százalékkal emelkedni tud a Magyar Telekom, 0,7 százalékkal az Opus. Több mint két százalékkal drágul a Zwack és a Grafisoft Park részvénye.
Az OTP további ötvenezer darab saját részvényt vásárolt 9914 forintos átlagáron.
Nem tud elszakadni a 380-tól az euró
Az EUR 381 körül ingadozik, ami közel 1 forinttal magasabb a tegnap estinél. Tegnap egyébként volt 379 körül is az ára, de úgy látszik, ettől a 380-as szinttől nehezen tud eltávolodni. A mai maximum egyébként 381 forint 70 fillér volt, de ez csak nagyon rövid időre állt fenn. Az olaj ma 0,7 százalékkal erősödik és hasonló mértékben drágul a hollandiai gázár is, 43,20 euróra.
Nőnek-e a Mol adóterhei?
Szerda este változtatott a kormány a Molt érintő extraprofitadó rendeleten, egyes pontokon csökkenhet az adófizetés, de várhatóan inkább nő az olajcég adóterhe – írta a KBC Equitas. Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint pedig a 2,8 százalékos új adó 150 milliárd forint bevételt hozhat a magyar államnak. Az Ural/Brent különbözetre vonatkozó könnyítés viszont 120-140 milliárd forinttal csökkenti az állam bevételét. A bányajáradék enyhítése is közel 10-20 milliárd forinttal vetheti vissza a Mol terheit.
Összességében inkább a különadó rendszer átrendezését látjuk. Az állam érdekeltté szerette volna tenni a Molt a hazai szénhidrogén bányászat növelésében. Másik oldalról visszaveti a Molt, hogy hamar váljon le az orosz kőolaj importról – véli az Erste.
Pesszimisták Magyarországgal kapcsolatban
Az S&P Global elég pesszimistává vált a feltörekvő országok kilátásaival kapcsolatban – írja a KBC Equitas. Magyarországon szigorú jegybankkal és magas inflációval számol az elemzés erre az évre. Várakozásaik szerint az alapkamathoz nem fog nyúlni idén az MNB, azonban az irányadó kamat (18 százalék – a szerk.) terén várható csökkentés idén.
Az S&P Global 0,3 százalékos GDP-növekedést prognosztizál idénre, jövőre 3,2 százalékos bővülésre van kilátás. Az infláció átlagosan 18,5 százalék lehet.
Mennyi lesz a német infláció?
Ma Európában számos inflációs adat érkezik. Délelőtt a spanyol számok kellemes meglepetést okoztak (3,3 százalék a várt 3,8 helyett), bár a maginfláció magas maradt. Egyes német tartományokból is jött már becslés (Bajorország: 7,2, Baden-Württenberg: 7,8, Hessen: 7,1).
Közgazdászok szerint Németországban márciusban lassulhatott, de még mindig magas szinten állt az infláció. Átlagosan 7,3 százalékos fogyasztói árnövekedésre számítanak a tavalyi év azonos hónapjához képest. Az országos becslést csütörtök délután teszik közzé.
Olcsók most az ingatlanrészvények Németországban
Hatalmasat, 60-70 százalékot estek a Vonovia és a Deutsche Wohnen részvényei az utóbbi közel másfél évben, a 2021 végi részvénypiaci csúcsokról. Az ingatlantársaságok részvényei különösen érzékenyek a kamatok változására, emelkedésére, különösen mert osztalékért is veszik ezeket. De az ingatlanhitelek feltételeinek szigorodása és a recessziós félelmek sem tesznek jót az árfolyamoknak.
A papírok többször is éves mélypontokra értek a napokban, de ma három százalék körüli pluszban vannak.
Amerikai eljárás a Binance ellen
A kriptovaluta-piacon tegnap a részvénypiachoz hasonlóan jó volt a hangulat, ma inkább vegyes a kép. A Binance és vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ) bíróság elé állhat az Egyesült Államokban. Az amerikai pénzügyi szabályozó hatóság, a CFTC (Commodity Futures Trading Commission) ugyanis beperelte CZ-t, egy asszisztensét és a Binance több leányvállalatát.
A vád szerint 2019-től jogellenesen lehetővé tették az amerikai állampolgárok számára, hogy kriptovalutákon alapuló határidős termékekkel, opciókkal és egyéb származtatott ügyletekkel kereskedjenek. A személyazonosság ellenőrzésének (KYC) szándékosan laza kezelésével és bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos vádak is felmerültek. A hír a Binance Coin (BNB) átmeneti, közel tíz százalékos árfolyamcsökkenéséhez vezetett.
Sztárok, rajongók, NFT-k a blokkláncon
A Ticketmaster jegyértékesítő óriás NFT-khez kapcsolt szolgáltatásokat indít a blokkláncon, amelyek lehetővé teszik a művészek számára, hogy a rajongókat különleges elővásárlásokkal, első osztályú helyekkel, exkluzív koncertélményekkel és egyebekkel jutalmazzák.
Az első előadó, akivel együttműködik az új funkció bevezetésében, az Avenged Sevenfold, egy heavy metal-zenekar. Az NFT-tulajdonosok mindenki másnál korábban megvásárolhatják a jegyeiket, napokkal a nyilvános jegyértékesítés előtt.
Felaprózás az UBM-csoportnál
A Budapesti Értéktőzsde “egyetlen agráripari cégeként számon tartott” UBM tavaly július 1-től december 31-ig 122,67 milliárd forintos árbevételt és 6,0 milliárd forint EBITDA-t termelt. Adózott eredményét pedig 1,89 milliárd forintra növelte.
Az UBM a továbbiakban is folytatni kívánja beruházásait és nemzetközi terjeszkedését, emellett szeretné számottevően növelni a kisbefektetők arányát a tulajdonosi struktúrájában – írja a cég közleménye.
Ennek érdekében az UBM részvények 1:20 arányú felosztását tervezik. (A részvény legutóbb 29 400 forinton forgott a tőzsdén.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.