Csúnya esésre váltottak ma az európai tőzsdék, a német index 0,6, a brit 0,5, a francia 1,8 százalékkal veszít értékéből. Pedig eddig kivárás volt látható a kereskedésben a héten a mai Fed-kamatdöntés előtt. Az esti megnyilatkozások még alaposan inkább felkavarhatják a piacokat, nagyobb volatilitást hozhatnak.
Leginkább Jerome Powell sajtótájékoztatója tartogathat meglepetéseket a kamatdöntés után. Ezen kívül rengeteg gyorsjelentés érkezik. Az amerikai határidős indexek egyelőre szerény, 1-2 ezrelékes mínuszban vannak.
Itthon a BUX index is fél százalék körüli mértékben esik, az OTP csak 0,2, a Mol 1,2 százalékos süllyedése mellett. A Richter 0,3, a Masterplast 4,5 százalékkal emelkedni tud. Az Opus sok emelkedésen van túl, de ma 2,5 százalékkal esett eddig.
Nagyot gyengült a forint
Három forinttal 382,80-ra ugrott ma az euró árfolyama annak ellenére, hogy az MNB tegnap nem okozott különösebb meglepetést a kamatöntő ülésével. A tegnapi emelkedés után ráadásul az európai földgáz is esik ma három százalékkal, és a dollár is gyengül valamelyest.
A nemrég lokális csúcsok közelébe ért kőolaj ma egy százalékkal süllyed.
Markáns fordulat a forint árfolyamában?
Az Equilor Befektetési Zrt. markáns fordulatnak nevezi, ami a forinttal történik, szerintük fontos támasz tesztelését követően hirtelen fordulat jött az árfolyamban. Már a 61,8 százalékos Fibonacchi-szint felett jár a jegyzés.
Amennyiben szignifikáns lesz ennek áttörése, nagyon rövid időn belül elérhető lehet a 200 napos mozgóátlag 386,71-nél.
Ez a jegybankok hete
A jegybankok vannak a figyelem középpontjában. Kedden az MNB tartott kamatdöntő ülést, szerdán a Fed, csütörtökön pedig az EKB.
Az MNB nem okozott meglepetést az Erste Befektetési Zrt. szerint, amikor az alapkamat tartása mellett a betéti gyorstender kamatát 100 bázisponttal 15,0 százalékra mérsékelte.
Mondhatni tökéltesen papírforma volt a tegnapi kamatdöntés – jegyzik meg.
A mai Fed ülés viszont már nem ígérkezik ennyire simának. A 25 bázispontos kamatemelés szinte borítékolható, de a “valójában trükkös rész” a jegybanki kommunikáció lesz.
Powelnek sikerül-e elfogadtatni a piaci szereplőkkel, hogy még egyszer emelni fognak, vagy inkább a Fed hátrál meg a csökkenő inflációs adatokra reagálva?
Az EKB esetében is lefutottnak tűnik a kamatemelés, így itt is inkább a kommunikáció lehet előtérben.
Hírek az európai autóiparból
Az autóiparból számos új hír érkezett ma. A tőzsdén vezető a Stellantis két és az Aston Martin luxusmárka négy százalékos emelkedéssel, miután mindkettő növekvő eladásokat és árréseket mutathat be.
- Az Opel anyavállalata, az olasz-francia Stellantis a rekordnyereség után úgy véli, hogy kezelni tudja az átalakításhoz szükséges magas értékű beruházásokat. A nettó nyereség 37 százalékkal 10,9 milliárd euróra ugrott az első félévben a gyenge tavalyi azonos időszakhoz képest – írta az N-Tv.de. A csoport forgalma tizenkét százalékkal 98,4 milliárd euró körülire emelkedett.
- A Porsche is szép eredményeket ért el az év első felében. Az eladások 14 százalékkal 20,43 milliárd euróra nőttek, az üzemi eredmény pedig közel 11 százalékkal 3,85 milliárd euróra emelkedett. Az eladott darabszám 167 ezer jármű, csaknem 15 százalékkal több. Egy évvel korábban a félvezetők hiánya kissé visszavetette az eladásokat.
- A Nissan akár 600 millió eurót is befektethet a Renault e-autó részlegébe, miután hónapokig tartó tárgyalások után a két autógyártó végre megállapodott partnerségük új struktúrájáról.
Kedvező gyorsjelentések érkeztek
Teljes gőzzel halad az amerikai és európai gyorsjelentési szezon. Az Equilor Befektetési gyűjtése szerint inkább jó hírek jöttek.
- Erős számokat tett közzé az Alphabet.
- A Verizon negyedéves eredménye is jobban alakult a vártnál.
- Jó negyedévet zárt a Visa a fogyasztás fellendülésével.
- A Deutsche Boerse negyedéve szintén a vártnál jobban alakult.
- A Microsoft is túlteljesítette a várakozásokat.
- Minden fronton túlszárnyalta a várakozásokat a General Electric.
- A Wells Fargo 30 milliárd dollár értékben vásárol vissza saját részvényeket. A negyedéves osztalék mértékét 30 centről 35 centre emelik.
- A vártnál jobb számokat közölt a 3M.
- Csalódást keltett a Spotify.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.