Egy nappal az USA és két nappal az eurózóna, az Egyesült Királyság kamatdöntése és fontos gyorsjelentések előtt kiváró üzemmódban vannak, óvatosan optimisták a tőzsdék. Az európai indexek “plusz nullában” állnak, minimális emelkedéssel.
Az amerikai határidős indexek további negyed-fél százalékos javulást vetítetek előre. A hagyományos üzletágakra koncentráló Dow Jones Ipari Átlag már 11 napja tudott zsinórban javítani a zárásban, és ma is pluszban kezdhet.
Megint száguld az Opus
Kínából jó hírek érkeztek, az ázsiai ország várhatóan további stimulusokkal ösztönzi majd gazdaságát. Ez főleg az ázsiai részvényekre és a kőolaj árára hatott pozitívan reggel. Tegnap azonban a vártnál rosszabb európai beszerzésimenedzser-indexek gondoskodtak a növekedési aggodalmak életben tartásáról.
A mi BUX indexünk negyed százalékos pluszban van, az OTP és a Mol fél százalék körüli emelkedésének hatására. A Richter fél százalékkal esik, az Opus újabb 3,5 százalékkal drágul.
Lélegzetét visszafojtja a forintpiac
Az euró jelenleg 378,40, mintegy ötven fillérrel van a tegnap esti felett. Izgalmas lehet ma a forint mozgása a brókercég-elemzők szerint az MNB kamatdöntő kora délutáni ülése előtt, ám meglepetést nem várnak. Az irányadó egynapos kamat várhatóan újabb egy százalékponttal csökken, az alapkamat változatlan marad, de fontos lehet a körítés, a jegybanki kommentár is.
A három nagy külföldi jegybank (Fed, EKB, BoE) döntései a következő két napban szintén alaposan felkavarhatják a nemzetközi devizapiacokat, így a forint kereskedését is. Tegnap három havi csúcsra emelkedett az olaj, ma lényegében stagnál. Az európai gázár viszont három százalékkal emelkedik.
Negyed százada nem csinált ilyet a BUX
A tegnapival együtt sorozatban 12 napja emelkedik a BUX index, ami összesen nyolc százalékos pluszt jelent – írta az Erste Befektetési Zrt.
Történelmi távlatokba kell visszamennünk ahhoz, hogy hasonlót találjunk, utoljára 1996 végén és 1997 elején volt hasonlóan hosszú emelkedési sorozat a BUX indexben.
Akkor ez 17 napig tartott, az év egészében pedig duplázott a BUX index. A magyar részvénypiac értékeltsége extrém alacsony volt idén az év első felében, öt körüli P/E értékeltségen forogtak a papírok.
Most is mindössze 6,5-ös előretekintő értékeltség látható. A lengyel és a cseh piac kicsivel a 8-as szorzó felett forog a brókercég szerint.
Visszavágták a Mol célárát
Az mBank elemzője a Mol részvényére adott célárát 4563 forintról 4209 forintra vágta vissza tegnap – írta a KBC Equitas. De így is nagyobb emelkedést várnak az elemzőháznál a Mol részvényétől, mint mások, közel 50 százalékot.
Az elemzői konszenzus ezzel valamelyest lejjebb ment, de a 3237 forintos átlagos célár még így is bőven magasabb a piaci árfolyamnál, 15 százalékos felértékelődést feltételez.
Mire figyeljünk a héten?
A “piac idei emelkedésének erőpróbája” lesz szerdán a Fed kamatdöntése a Concorde Értékpapír Zrt. szerint.
A S&P 500 index 18,15 százalékkal, a Nasdaq index 41 százalékkal került feljebb, miközben a Fed az elmúlt évtizedek legintenzívebb szigorítási ciklusát hajtotta végre.
A piac további 25 bázispontos emelést vár szerdán, ugyanakkor egyesek szerint ez lehet az utolsó. Fontos gyorsjelentések is érkeznek, kedden zárás után a Microsoft és az Alphabet, szerdán a Meta Platforms.
Mennyire bivalyerős az euró?
Az európai közös pénz, amelyet sokan temettek már, ősz óta folyamatosan erősödik a dollárral szemben. Tavaly év vége felé az európai deviza történelmi mélypontra süllyedt, ehhez képest mintegy 15 százalék a drágulás. A fenti grafikonon az euró és a dollár értékét egy-egy devizakosárhoz képest ábrázoló EX és DX indexek láthatók. (Emellett pirossal az euró/dollár, amely azonban nagyon erős együttmozgást mutat az euróindexszel, ezért takart, alig látszik.)
Még sohasem volt ilyen erős az euró… az európai versenyképesség ezt máris megszenvedi – panaszkodott a német N-tv.de.
Ami az ábra alapján látszólag tévedés, ott csak egy éves csúcsot ért el az európai közös pénz. Ám az “euróövezet legfontosabb kereskedelmi partnereinek valutáihoz képest” az euró tényleg erősebb, mint valaha.
A drága eurótól az erős forintig
Az Európai Központi Bank által számított nominális effektív árfolyam (NEER) ugyanis a közös valuta értékét mutatja a kereskedelmi volumen alapján súlyozott valutakosárral szemben. Jelenleg ez a NEER 125 pont felett van, ami az eddig mért legmagasabb érték. (Amikor 1999-ben bevezették az eurót, száz pontról indult.)
Ez a forintot is némileg más megvilágításba helyezi, ha az euróval szemben épp nem is nagyon erős, a többi devizához képest már inkább – tehetjük hozzá.
Az értékalapú részvényeké a jövő?
Történelmileg ritkán voltak ennyire olcsók a value részvények (értékalapú, hagyományosabb üzletágakban tevékenykedő, bevált üzletmenettel rendelkező cégek – a szerk.). Az elmúlt tíz év nagy alulteljesítése miatt egyre kevesebben követik ezt a stratégiát – mondja Cser Tamás, a HOLD Alapkezelő vezető részvényportfólió-kezelője.
Ebből számunkra az következik, hogy várhatóan az átlagosnál jobban tudnak majd teljesíteni a következő 5-10 évben.
A value részvények lehetnek a leginkább képesek érdemi reálhozamra. Rövid távon egy gazdasági visszaesés azonban hátrányos lehet a value részvényeknek, ugyanakkor a magasabb infláció és kamatszint pozitív hatású.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.