6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Másfél hónap alatt mintegy négy százalékponttal estek a rövid futamidejű állampapírok hozamai, így aki korábban diszkont kincstárjegyet vett, és meg kell újítsa, az most csak rosszabb feltételekkel tudja. Az inflációkövető kötvények változatlanul a legnépszerűbb papírok, joggal, ezt is veszik leginkább a magyarok.

Nagyot változott a kötvénypiac nyár elejétől július végéig, főleg a rövid futamidejű állampapírok hozama esett hatalmasat. Az egy éves referenciahozam például kevéssel évi 14 százalék feletti szintről tíz százalék közelébe zuhant.

Állampapírpiaci referenciahozamok változása. Az Akk.hu adataiból
Állampapírpiaci referenciahozamok változása. Az Akk.hu adataiból

Tíz százalék alá süllyedő kincstárjegyhozamok

A lakossági kötvénypénztárak a diszkont kincstárjegyek többségét már kevéssel évi tíz százalék alatti hozammal kínálják. Csak a leghosszabb, februári, áprilisi és júniusi lejáratú sorozatok hozamai érik el még éppen hogy a két számjegyű tartományt a keddi állapot szerint.

A piac a jelek szerint megelőlegezi a következő kamatcsökkentéseket is, ahogy az MNB beállt a “minden hónapban csökkentünk egy százalékpontot” üzemmódba. (Az egy napos, intézményi befektetőknek szóló kamatról van szó, az alapkamat változatlan.) A várakozásoknak megfelelően ugyanígy lépett kedden, a júliusi kamatdöntő ülésén is a jegybank. A folytatással kapcsolatban is fokozatos és kiszámítható lépésekre utalt a szervezet alelnöke.

Vége a forintgyengítésnek?

Fontos változásnak látszik, amit Virág Barnabás a forint árfolyamával kapcsolatban elmondott.

Az árfolyamstabilitás előtérbe került… új szemlélettel kell az árfolyamokhoz állni… A termelékenység és a versenyképesség javítására kell a hangsúlyt helyezni, ezt nem az árfolyamok révén kellene elérni.

Ebből az következhet, hogy a forintot inkább igyekeznek majd stabilan, erősen tartani. Emiatt a devizabefektetések tartása a következő években lehet, hogy nem lesz jó döntés.

Mit jelent mindez a kisbefektetőknek?

Az infláció egyelőre eléggé lassan csökkenget, júniusban is még húsz százalék felett volt. De míg az az utóbbi egy évre szólt, addig a mostani kamat a jövőre vonatkozik.

Állampapírpiaci referenciahozamok. Az Akk.hu adataiból.
Állampapírpiaci referenciahozamok. Az Akk.hu adataiból.

Most saját bőrükön tapasztalhatják meg a kisbefektetők, mit is jelent a különböző állampapír-fajták közötti különbség a gyakorlatban. Aki például a fél évvel ezelőtti állapot szerint 14-15 százalék közötti hozammal vett diszkont kincstárjegyeket, mondván, hogy nem vállalja a hosszabb pénzlekötés kockázatát, az most kénytelen 9,95 százalékos hozammal beérni. (Vagy más befektetés után nézni.)

Hogyan változik a változó kamat?

Aki ehelyett például a hét-nyolc éves PMÁP-ot (Prémium állampapírt) vette, vagyis az inflációkövető lakossági kötvényt, az a következő fél évben is éves 16 százalékos kamatnak örülhet. (A most kapható kötvényeknél viszont ez már csak 15,50 százalék.) Sőt, a következő évben ez még magasabb is lehet, talán eléri majd az évi 19 százalékot is, ennek okairól lásd:

Veszik is egyébként az emberek, a múlt héten is (bruttó) 47 milliárd forintért fogyott. Ez az ütem elégnek látszik az állam csillapíthatatlan pénzéhségének csillapítására, az első félévben ugyanis a teljes évi lakossági kibocsátási terv már 65 százalékban teljesült.

Zuhant a Bónuszok vonzereje

A Bónusz nevű, bő három éves lakossági kötvényekből csupán hétmilliárdnyi fogyott egy hét alatt, aligha véletlenül. Ennek kamata ugyanis szintén meredeken lezuhant, a kincstárjegyek hozamának említett beszakadásával párhuzamosan.

Július 21-től már csak 11,92 százalékot fizet, szemben a korábbi 15,9 százalékkal. (A kötvény kamata a három hónapos diszkont kincstárjegyek hozamához van kötve.) Akinek hosszú távú megtakarítási céljai vannak, annak érdemes megfontolnia e kötvény eladását és PMÁP-ra cserélését.

Nem a kamat a fontos, hanem a reálkamat

Érdemes ismét emlékeztetni arra, hogy nem pusztán a kamat szintje, a “nominálkamat” a fontos a kisbefektetők számára, hanem a reálkamat, tehát az infláció feletti kamat.

  • Ha valaki évi 15 százalékot kap a pénzére, de az infláció például húsz százalékos, akkor öt százalékkal csökken a pénze értéke.
  • Ha viszont valakinek csak egy százalék kamatot írnak jóvá, de a pénzromlás üteme nulla (amire volt példa néhány évvel ezelőtt), akkor pénzének vásárlóereje még nő is.

A kormányzat többször jelezte, hogy az év végére tíz százalék alá szorítanák le az inflációt. Ha ez sikerül, akkor ebben az évben a megtakarítók jól járnak, hiszen – több éves állampapírokkal vagy éven belüli diszkont kincstárjegyekkel – év elején még 13-16 százalékos kamatot lehetett elérni.

Malacpersely. (Pixabay.com)
Malacpersely. (Pixabay.com)

Rájuk is fér persze a 2022-es borzasztó év után, amikor az év elején csak 4-6 százalékos kamatok voltak. Majd azután 24,5 százalékos decemberi év/év pénzromlás ette meg a megtakarítások durván egyötödét (húsz százalékát). Most, ha valóban nagyot esik az infláció, e veszteség egy része visszajöhet.

Tényleg jól esik az infláció?

Szkeptikus az inflációs sikerekkel kapcsolatban például az Aegon Alapkezelő Total Return blogja.

  • A régió más országaihoz viszonyítva még mindig dupla akkora az infláció Magyarországon.
  • A dezinfláció üteme sem kielégítő, hiszen Magyarországon januárban 25,7 százalékon tetőzött az infláció, júniusban 20,1 százalék volt. Hat hónap alatt tehát havi egy százalékot sem sikerült csökkennie.
  • Magyarországon regisztrálják a legnagyobb visszaesést a kiskereskedelmi forgalomban, emiatt gondok lehetnek a költségvetéssel is.

Ha koplalunk vagy külföldön vásárolunk

Sok olyan tudósítás olvasható mostanában, ami arról szól, hogy nem fogyasztanak, nem nyaralnak a magyarok, illetve csak kevesebbet. Emellett sokan külföldön próbálnak bevásárolni, ahol az alacsonyabb adók és infláció miatt az árak is versenyképesebbé váltak.

A hazai kereslet visszaesése árengedményekre kényszerítheti a hazai kereskedőket, ami elvileg jótékonyan hathat a pénzromlásra. Ám ennek még viszonylag kevés jelét látni.

Befektetési alapok aranykora?

Bár a váratlan júniusi szochó-kivetés is nyilván szerepet játszott benne, a hazai befektetési alapok vagyona nagyot nőtt júniusban. Ebben az is benne lehet, hogy a visszatekintő teljesítményüknek jót tett a hazai kötvénypiaci hozamesés, hiszen a magyar állampapír az alapok többségében megtalálható. (Hozamesés esetén pedig emelkedik a kötvények árfolyama, ami jótékonyan hat a befektetési jegyek árfolyamára is.)

A kötvényalapokon kívül a vegyes alapok, az ingatlanalapok, egyes abszolút hozamú alapok is hagyományosan nagy kötvényvásárlók. Ha azonban majd megáll a hozamesés – bár lehet, hogy csak sok hónap, esetleg 1-2 év múlva jön ez el –, a befektetési jegyek árfolyama is szerényebb ütemben nőhet tovább.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20800 20390 21120 +1,32% 0 0 14 854 358 360 HUF 2024-11-14 17:14:30
MOL 2670 2600 2682 +1,68% 0 0 2 201 840 470 HUF 2024-11-14 17:05:27
MTELEKOM 1202 1192 1218 -0,83% 0 0 918 642 638 HUF 2024-11-14 17:05:13
RICHTER 10780 10730 10830 +0,19% 0 0 1 403 751 380 HUF 2024-11-14 17:06:09
OPUS 519 517 525 -0,19% 0 0 110 747 206 HUF 2024-11-14 17:05:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG