„A globális részvénypiacokon közeledünk egy újabb szignifikáns piaci csúcshoz, azonban az értékeltség és a vállalati eredménykilátások alapján a BRIC országok még mindig kimondottan vonzónak számítanak. A nyersanyagpiacokon folytatódhat az erős volatilitás, s a földgáz árfolyamában bármikor jöhet egy jelentősebb felpattanás” – írja a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere. Az év eleji szárnyalás után erős túlvettség és túlzottan optimista hangulatindikátorok jellemzik a tőkepiacokat, miközben az adósságválság kapcsán tapasztalható komoly kockázatok változatlanul fennállnak.
A likviditás önmagában nem elég
A legrosszabb forgatókönyvet jelentő likviditási veszélyeket elhárították az újabb jegybanki mentőcsomagok, a korlátlan likviditás biztosítása azonban még önmagában nem megoldás a fejlett világ adósságválságára. „A befektetők egyszerre vásárolják a részvényeket, a kötvényeket, a ciklikus nyersanyagokat és a nemesfémeket, ennyire erős korreláció semmiképpen sem tartható fenn hosszabb távon. Az elemzői várakozásoknál kedvezőbb makrogazdasági adatok egyelőre kitartanak, a további pozitív meglepetések esélye azonban egyre kisebb – írja Pallag Róbert.
A reálgazdaság számára már a jelenlegi szinten lévő olaj- és energiaárak is komoly aggodalmat jelenthetnek; az egyensúlytalanságok változatlanul fennállnak a feltörekvő és a fejlett országok között. Mindez további lefelé mutató kockázat az elmúlt hónapokban egyébként is csökkenő profitkonszenzusok számára. Az árazásban mutatkozó tartalékok a világ globálisan iránymutató részvénypiacán egyre szűkösebbek. A hangulatindikátorok alapján közeledünk egy újabb szignifikáns piaci csúcshoz, ebben a környezetben érdemes lehet megfontolni az esés ellen védelmet nyújtó instrumentumok vásárlását, és jelentősen felértékelődhet az abszolút hozamú befektetési stratégiák szerepe – teszi hozzá az alapkezelő.
Megint a BRIC országok tűnnek ígéretesnek
A fejlődő részvénypiacok a hirtelen sokkokban alulteljesítőnek bizonyultak, így érdemes lehet kivárni, amíg a túlfűtött hangulat normalizálódik – írja Pallag Róbert. Az év egyik nagy kérdése, hogy milyen szinten stabilizálódik a kínai növekedés, amelyet erősen sújt fontos exportpiacai, elsősorban Európa gyengesége. Ezzel együtt minden többéves távlatban gondolkodó befektető portfóliójában helyet kell kapniuk a globális feltörekvő piacoknak, közülük is a BRIC országok tűnnek értékeltség és a vállalati eredménykilátások alapján kimondottan attraktívnak, különösen a 2007-es globális részvénypiaci csúcsokhoz képest.
A hazai makrogazdasági kockázatok csökkenése szempontjából nagyon fontos lenne az IMF-EU megegyezés, amennyiben a válságadókat kivezetik, a Magyar Telekom és az OTP részvényénél nyílhatna további tér az árfolyam emelkedés előtt. A magyar részvénypiacon is mögöttünk van már a kiemelkedő vételi lehetőségek időszaka, de az erős fundamentumok miatt a Mol tekinthető aktuális kedvencünknek – írja Pallag Róbert.
Tragikus a kisebb részvények likviditása
A kisebb részvények likviditása szerinte tragikusnak mondható, az osztalék fizetése és a még mindig jelentős alulértékeltség miatt a Graphisoft Park papírjait találja vonzónak. A fennálló bizonytalanságok miatt egyelőre nem számolunk a forint érdemi további erősödésével, megfontolandó a devizakitettség, elsődlegesen dollár irányába történő diverzifikáció.
A nyersanyagpiacokon a helyet kereső likviditás miatt folytatódhat az erős volatilitás, így a mozgásokat inkább a szigorú stop-szinteket alkalmazó, hangsúlyozottan alacsonyabb kockázati profilú származtatott alapokon keresztül lehet érdemes megjátszani. A kitermelési költségekhez közelítő amerikai földgázjegyzések olyan szintű esésen vannak túl, hogy bármikor jöhet egy jelentősebb felpattanás az árfolyamban – írja a Generali.