Ma este a JPMorgan, a Blackrock és a Delta Airlines nyitja az amerikai gyorsjelentések szezonját, legalábbis a fontosabbak közül. Közzéteszik a Fed legutóbbi ülésének aktáit, és inflációs adat is érkezik. Ezen egyenként is fontos hírek előtt úgy látszik, kevesen mernek vásárolni, a tegnapi esés után az európai indexek ma is aggasztó mínuszban kezdtek. Pár óra alatt azonban nagy javulás következett be.
Késő délelőtt a német DAX index már 0,7 százalékos pluszban van, a francia társa 0,2 százalékkal megy fel, a brit mutató viszont még 0,2 százalékos mínuszban áll. Az amerikai határidők is szerény többletet jeleznek.
Itthon a BUX index kissé bizonytalan, nulla körül ingadozott eddig, most épp 0,1 százalékkal emelkedik. Az OTP minimális, 0,1 százalékos esését a Mol ugyanekkora emelkedése és a Richter 0,9 százalékos drágulása ellensúlyozza. A 4iG 1,4, a Telekom 0,1 százalékkal emelkedett. A napokban új és új történelmi csúcsra érkezett a BUX index, egy kis pihenő tehát nem lenne meglepő.
A forint nem tud elszakadni a 360-as eurótól, ma 360,20 az ár, ami 0,3 forintos emelkedés. A dollár gyengül, ami jót tesz az ipari fémeknek és a nemesfémeknek. Az energiahordozók, köztük az olaj viszont kisebb-nagyobb mínuszban vannak.
Nagy leépítés jöhet a Volkswagennél
Alig avatta fel a Tesla új gigagyárát Berlin mellett, a versenytársak máris bajban vannak? A Volkswagen egyik vezetője mindenesetre most megszellőztette, hogy 30 ezer alkalmazottól is megválhatnak, hogy a költségeiket csökkentsék, a konkurenciával pedig lépést tudjanak tartani. Igaz, ez egyelőre csak elképzelés, különböző szcenáriókat vizsgálnak az elektromos autókra való áttéréssel kapcsolatban.
A német SAP szoftvercég pedig növelte eredmény-előrejelzéseit, emiatt 2,6 százalékkal emelkedik.
Miért van csúcson a BUX? Nem véletlenül
Egy hosszabb értekezés a Yahoo Finance portálon azzal foglalkozik, mibe érdemes fektetni, ha az inflációból, emelkedő kamatok mellett is hasznot szeretnénk húzni. A listán a következők szerepelnek:
- Az inflációból hasznot húzó, növekvő osztalékú részvények.
- Az energiaszektor.
- A pénzügyi szektor.
- A REIT-ek (ingatlanbefektetési tárasságok).
- Árupiaci termékek.
- Nyersanyagcégek (bányák, energiacégek, mezőgazdasági vállalatok).
Ennek alapján nem meglepő az sem, hogy a magyar BUX index csúcson van. Hiszen abban 41,3 százalék az OTP, mint bankszektor és 24,5 százalék a Mol, mint energiaszektor aránya. (Együtt tehát majdnem megvan a kétharmad.) De kisebb hányadban REIT-ek, azaz SZIT-ek (szabályozott ingatlantársaságok) is akadnak a tőzsdénken, illetve más, nagyobb ingatlanvagyonnal rendelkező cégek.
Cathie Wood rendkívül optimista
A sztárbefektető, Cathie Wood tegnapi előadásában nagyon optimista volt a részvénypiaccal kapcsolatban. Az ARK vezérigazgatója szerint a globális gazdaságot veszélyeztető kockázat az elkövetkező években nem az infláció, hanem a defláció. Az olajkereslet sem ad okot aggodalomra, ehelyett a kínálati oldalon látja a problémákat.
Wood szerint az ellátási lánc problémái idővel meg fognak oldódni, segítenek a korrekciójukban a mérséklődő nyersanyagárak is. A dollár folytatódó erősödése lefelé irányuló nyomást fog gyakorolni a nyersanyagárakra. A guru a kriptodevizákkal kapcsolatban is változatlanul optimista, az intézményi érdeklődés növekedését várja.
Az eltűnt Jack Ma visszatér?
Az Alibaba Group alapítója, Jack Ma, aki tavaly eltűnt a nyilvánosság elől, miután ellentétbe került a hatalommal, jelenleg Hongkongban tartózkodik – mondta két forrás a Reutersnek. A kínai milliárdos azóta került háttérbe, hogy tavaly októberben Sanghajban beszédet mondott, amelyben kritizálta a kínai pénzügyi szabályozókat. A források szerint Ma üzleti partnerekkel találkozott étkezés közben.
Mi történt az uránnal?
Tegnap valósággal robbant az uránbánya-részvények árfolyama, főleg a kanadaiaké: a Fission Uranium 31, a Denison Mines 19, a Cameco 15 százalékkal ment fel (kanadai dollárban). Az erre a szektorra szakosodott URA ETF (Global X Uranium) 11, az URNM (North Shore Uranium Mining ETF) 14 százalék körül ugrott meg (USA-dollárban). A hónapok óta tartó emelkedést gyorsíthatták az olyan szalagcímek a gazdasági portálokon, mint:
- Az uránrali nyomán kiújult a vita a nukleáris energia jövőjéről egy nulla szén-dioxid-kibocsátású világban.
- A befektetők pénze egy új urániumalapba áramlik, amely hatalmas készletet halmozott fel, az éves globális kereslet mintegy 16 százalékát. (Bloomberg.)
- A hedfe fundok (fedezeti alapok) beszállnak az uránba is a zöldenergiára váltásra spekulálva (Financial Times)
De ezen kívül is mindenütt a címlapokon szerepel, hogy hogyan lehetne megoldani az olaj, földgáz, szén durva drágulása nyomán jelentkező energiaválságot, illetve villámgyorsan drasztikusan visszafogni a széndioxid-kibocsátást is. Ezen problémák leküzdésében fontos szerepet kaphat a nukleáris energia is.
De nemrég a kisbefektetők is felfigyeltek a szektorra, lásd:
159 milliárd dollárt buktak a bányavállalatok tulajdonosai
A harmadik negyedévben a vasérc árának mélyrepülése és a réz korrekciója miatt mintegy 159 milliárd dollárral csökkent a világ 50 legnagyobb bányavállalatának értéke – írja a Mining.com. Ám így is 1,3 billió (1300 milliárd) dollár felett van.
Az értékvesztés túlnyomó része az öt legnagyobb bányamultira jutott (Rio Tinto, Vale, BHP Group, Fortescue és Anglo American). A cégek értékén lendített viszont az, hogy a szén, az urán és a lítium viszont ralizott a negyedév során. A legnagyobb cégek a BHP és a Rio Tinto, miközben messze a legnagyobb értéknövekedést a kínai China Northern Rare Earth (ritka földfémek) és a Yanzhou Coal (szénbányászat) érték el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.