6p

Rossz kezdés után pluszba mentek át az európai indexek, a BUX is tartja magát, pedig több napos csúcsdöntögetés után egy pihenő sem lenne meglepő. Megvan annak az oka, miért megy ennyire, mégpedig az infláció. Az euró/forintot odaragasztották a 360-hoz. A Volkswagen nagy leépítést tervez, az urán megint sztár lett.

Ma este a JPMorgan, a Blackrock és a Delta Airlines nyitja az amerikai gyorsjelentések szezonját, legalábbis a fontosabbak közül. Közzéteszik a Fed legutóbbi ülésének aktáit, és inflációs adat is érkezik. Ezen egyenként is fontos hírek előtt úgy látszik, kevesen mernek vásárolni, a tegnapi esés után az európai indexek ma is aggasztó mínuszban kezdtek. Pár óra alatt azonban nagy javulás következett be.

Késő délelőtt a német DAX index már 0,7 százalékos pluszban van, a francia társa 0,2 százalékkal megy fel, a brit mutató viszont még 0,2 százalékos mínuszban áll. Az amerikai határidők is szerény többletet jeleznek.

Itthon a BUX index kissé bizonytalan, nulla körül ingadozott eddig, most épp 0,1 százalékkal emelkedik. Az OTP minimális, 0,1 százalékos esését a Mol ugyanekkora emelkedése és a Richter 0,9 százalékos drágulása ellensúlyozza. A 4iG 1,4, a Telekom 0,1 százalékkal emelkedett. A napokban új és új történelmi csúcsra érkezett a BUX index, egy kis pihenő tehát nem lenne meglepő.

Árfolyam

A forint nem tud elszakadni a 360-as eurótól, ma 360,20 az ár, ami 0,3 forintos emelkedés. A dollár gyengül, ami jót tesz az ipari fémeknek és a nemesfémeknek. Az energiahordozók, köztük az olaj viszont kisebb-nagyobb mínuszban vannak.

Nagy leépítés jöhet a Volkswagennél

Alig avatta fel a Tesla új gigagyárát Berlin mellett, a versenytársak máris bajban vannak? A Volkswagen egyik vezetője mindenesetre most megszellőztette, hogy 30 ezer alkalmazottól is megválhatnak, hogy a költségeiket csökkentsék, a konkurenciával pedig lépést tudjanak tartani. Igaz, ez egyelőre csak elképzelés, különböző szcenáriókat vizsgálnak az elektromos autókra való áttéréssel kapcsolatban.

A német SAP szoftvercég pedig növelte eredmény-előrejelzéseit, emiatt 2,6 százalékkal emelkedik.

Miért van csúcson a BUX? Nem véletlenül

Egy hosszabb értekezés a Yahoo Finance portálon azzal foglalkozik, mibe érdemes fektetni, ha az inflációból, emelkedő kamatok mellett is hasznot szeretnénk húzni. A listán a következők szerepelnek:

  • Az inflációból hasznot húzó, növekvő osztalékú részvények.
  • Az energiaszektor.
  • A pénzügyi szektor.
  • A REIT-ek (ingatlanbefektetési tárasságok).
  • Árupiaci termékek.
  • Nyersanyagcégek (bányák, energiacégek, mezőgazdasági vállalatok).

Ennek alapján nem meglepő az sem, hogy a magyar BUX index csúcson van. Hiszen abban 41,3 százalék az OTP, mint bankszektor és 24,5 százalék a Mol, mint energiaszektor aránya. (Együtt tehát majdnem megvan a kétharmad.) De kisebb hányadban REIT-ek, azaz SZIT-ek (szabályozott ingatlantársaságok) is akadnak a tőzsdénken, illetve más, nagyobb ingatlanvagyonnal rendelkező cégek.

Pengőbankjegy az infláció korából (adópengő) (E. J.)
Pengőbankjegy az infláció korából (adópengő) (E. J.)

Cathie Wood rendkívül optimista

A sztárbefektető, Cathie Wood tegnapi előadásában nagyon optimista volt a részvénypiaccal kapcsolatban. Az ARK vezérigazgatója szerint a globális gazdaságot veszélyeztető kockázat az elkövetkező években nem az infláció, hanem a defláció. Az olajkereslet sem ad okot aggodalomra, ehelyett a kínálati oldalon látja a problémákat.

Wood szerint az ellátási lánc problémái idővel meg fognak oldódni, segítenek a korrekciójukban a mérséklődő nyersanyagárak is. A dollár folytatódó erősödése lefelé irányuló nyomást fog gyakorolni a nyersanyagárakra. A guru a kriptodevizákkal kapcsolatban is változatlanul optimista, az intézményi érdeklődés növekedését várja.

Az eltűnt Jack Ma visszatér?

Az Alibaba Group alapítója, Jack Ma, aki tavaly eltűnt a nyilvánosság elől, miután ellentétbe került a hatalommal, jelenleg Hongkongban tartózkodik – mondta két forrás a Reutersnek. A kínai milliárdos azóta került háttérbe, hogy tavaly októberben Sanghajban beszédet mondott, amelyben kritizálta a kínai pénzügyi szabályozókat. A források szerint Ma üzleti partnerekkel találkozott étkezés közben.

A Global X Uranium ETF (URA) hosszú távú árfolyama (Tradingview.com)
A Global X Uranium ETF (URA) hosszú távú árfolyama (Tradingview.com)

Mi történt az uránnal?

Tegnap valósággal robbant az uránbánya-részvények árfolyama, főleg a kanadaiaké: a Fission Uranium 31, a Denison Mines 19, a Cameco 15 százalékkal ment fel (kanadai dollárban). Az erre a szektorra szakosodott URA ETF (Global X Uranium) 11, az URNM (North Shore Uranium Mining ETF) 14 százalék körül ugrott meg (USA-dollárban). A hónapok óta tartó emelkedést gyorsíthatták az olyan szalagcímek a gazdasági portálokon, mint:

  • Az uránrali nyomán kiújult a vita a nukleáris energia jövőjéről egy nulla szén-dioxid-kibocsátású világban.
  • A befektetők pénze egy új urániumalapba áramlik, amely hatalmas készletet halmozott fel, az éves globális kereslet mintegy 16 százalékát. (Bloomberg.)
  • A hedfe fundok (fedezeti alapok) beszállnak az uránba is a zöldenergiára váltásra spekulálva (Financial Times)

De ezen kívül is mindenütt a címlapokon szerepel, hogy hogyan lehetne megoldani az olaj, földgáz, szén durva drágulása nyomán jelentkező energiaválságot, illetve villámgyorsan drasztikusan visszafogni a széndioxid-kibocsátást is. Ezen problémák leküzdésében fontos szerepet kaphat a nukleáris energia is.

De nemrég a kisbefektetők is felfigyeltek a szektorra, lásd:

159 milliárd dollárt buktak a bányavállalatok tulajdonosai

A harmadik negyedévben a vasérc árának mélyrepülése és a réz korrekciója miatt mintegy 159 milliárd dollárral csökkent a világ 50 legnagyobb bányavállalatának értéke – írja a Mining.com. Ám így is 1,3 billió (1300 milliárd) dollár felett van.

Az értékvesztés túlnyomó része az öt legnagyobb bányamultira jutott (Rio Tinto, Vale, BHP Group, Fortescue és Anglo American). A cégek értékén lendített viszont az, hogy a szén, az urán és a lítium viszont ralizott a negyedév során. A legnagyobb cégek a BHP és a Rio Tinto, miközben messze a legnagyobb értéknövekedést a kínai China Northern Rare Earth (ritka földfémek) és a Yanzhou Coal (szénbányászat) érték el.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25100 24960 25320 -0,87% 0 0 5 226 780 170 HUF 2025-04-02 17:08:52
MOL 3062 3000 3148 +1,26% 0 0 4 051 103 984 HUF 2025-04-02 17:08:53
MTELEKOM 1572 1532 1630 -0,13% 0 0 2 761 509 918 HUF 2025-04-02 17:09:11
RICHTER 10410 10380 10520 -0,67% 0 0 1 886 275 270 HUF 2025-04-02 17:05:11
OPUS 550 528 554 +0,73% 0 0 127 388 905 HUF 2025-04-02 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Estére bombaformába került a forint, elesett a 400 eurós szint
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:11
A hazai fizetőeszköz egyetlen nap alatt nagyot erősödött, az euróval szemben megint a 400-as határ alé került.
Részvény / Deviza / Áru Trump szigorával szemben csak a Mol dacolt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:48
Az amerikai elnök büntetővámjainak híre rontotta a nemzetközi hangulatot, amitől rendesen megremegett a pesti börze, egy fő aktor kivételével.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi fordulat jöhet: már megkezdődött a helyezkedés
Csernátony Csaba | 2025. április 2. 11:55
Mindenki arra kíváncsi, hogy milyen feltételekkel indul az új kereskedelmi háború. A jövő pedig minimum kérdéses. 
Részvény / Deviza / Áru Erősebb lett a forint, mint amilyen korábban volt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 07:56
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG