Pörög a Tesla
Ugyan az elmúlt két évben egyre szebb számokat produkált a Tesla, a vállalat első évtizedében óriási problémái voltak a tömeggyártás megalapozásában és a termelés felfuttatásában. Az úttörőnek tartott amerikai vállalatnak 12 évre volt szüksége, mire sikerült 100 ezer járművet legyártania. Más kérdés, hogy azóta sikerült Elon Musknak stabilizálni a termelést, az amerikai üzeme mellett pedig már máshol is jelen van. 2019-ben kezdett termelni a Tesla kínai üzeme, és Musk hétvégi bejelentése szerint a németországi gyárában az év végén kezdődhet meg a termelés.
A már működő egységeknek köszönhetően a Tesla igen látványos negyedévet zárt, amelynek adatait egy hete publikálta. A Tesla autóeladásai a harmadik negyedévben rekordot döntöttek, elektromosautó-gyártó vállalat az időszak során 241 300 darab járművet adott el, ami éves alapon 66 százalékos bővülést jelent, az előző háromhavi adatot pedig közel 17 százalékkal múlta felül.
A Tesla az idén az első 9 hónapban már 627 ezer legyártott autónál tart, ami a duplája a 2020-as évi teljesítményének. A kedvező folyamatokat az erő európai és kínai kereslet mellett az is támogatta, hogy az Y modell révén egy szélesebb kör számára elérhető áron kínált autóval van jelen a piacon a vállalat. A prognózisok szerint az utolsó három hónapban is folytatódhat az eddigi erős növekedés, amely révén idén 860-900 ezer darab jármű eladása várható.
Jönnek a kínaiak
A Tesla azonban bizonyos szempontból kettős nyomás alatt van, hiszen a tradicionális autógyártók is óriási erőforrásokat mozgósítanak, hogy minél nagyobb mennyiségben és jobb minőségben tudjanak elektromos hajtással szerelt autókat piacra dobni. Ez a fogyasztói igények változása mellett egyébként azért is lételemük, mert a legnagyobb piacokon, így az Európai Unióban vagy Észak-Amerikában 10-15 év múlva már nem hozhatnak majd forgalomba benzines vagy dízelmotorral szerelt autókat.
Ennek megfelelően a legnagyobb vállalatok sorra jelentik be, hogy mikortól térnek át teljesen az elektromos járművek gyártására, miközben a Volkswagen, a BMW vagy a Mercedes már 2020-ban is „látható” mennyiségben adott el ilyen járműveket.
Az ismert régi márkák mellett ugyanakkor van két kínai szereplő, amelyekkel egyre komolyabban kell számolni, hiszen olyan mérföldkövet értek el, amely révén túlléptek a reményteljes start-up státuszon.
Az amerikai tőzsdén is jegyzett Xpeng hétfőn közölte, hogy elérte a 100 ezredik legyártott autót, míg a rivális Nio áprilisban jelentette be, hogy elérte ezt a lélektani mérföldkövet. Ez egy összehasonlításra is okot adott a szaksajtó számára, amelyből kiderült, hogy míg a Tesla 12 év alatt tudott ennyi gépkocsit gyártani, addig az Xpeng és a Nio is hat év alatt teljesítette ezt a darabszámot.
A következő ilyen szint egyébként az 1 milliós darabszám lehet. Ez a Teslának a 2003-as alapítását követően 17 évbe telt, míg a 100 ezres mérföldkőhöz képest öt év telt el, amikor tavaly márciusban Elon Musk a Twitteren osztotta meg a rajongókkal és a befektetőkkel az örömhírt. Nem az amerikai vállalat egyébként, amely az elektromobilitásban megugrotta ezt a számot, a kínai járműgyártó BYD idén májusban közölte, hogy eljutottak az 1 milliós határhoz.