Kuba azon országok közé tartozik, ahol hivatalosan is kettős pénzrendszer, de de facto inkább hármas árfolyam-rendszer működik. Nemcsak azért, mert a „mezei” kubai peso (CUP) hivatalos és feketepiaci árfolyama között hatalmas rés tátong. Hanem azért is, mert a külföldi fizetőeszközöket, amelyeket a turisták hoznak vagy a rokonok küldenek külföldről, egy CUC-nak nevezett konvertibilis keményvaluta-pótlékra kell átváltani 1994 óta. (Peso Cubano Convertible.)
CUC, a konvertibilis peso (Fotó: Wikipedia) |
CUC-ért adják a jó cuccot
Ezt a CUC-ot azután afféle valutás boltokban lehet levásárolni, amilyeneket a rendszerváltás előtt Magyarországon is voltak (diplomata-boltoknak vagy dollárboltoknak is nevezték, sőt létezett a valutaátváltáskor adott, pénzhelyettesítő, levásárolható utalvány is IKKA néven). Míg a közönséges kubai boltokban amúgy szocialista módon alig van valami, vagy jegyre lehet megvásárolni, és rossz minőségű, addig a devizás boltokban szinte minden kapható.
Kubai peso (Fotó: Wikipedia) |
A rokonok küldeményeire, a CUC-ra és a dollárboltra sok kubai rá van utalva, mivel a hivatalos átlagfizetés 23 dollár körül van, a megélhetési költségeket viszont ennek legalább a duplájára becsülik. „Bár hivatalosan csak kiegészítő pénznem Kubában, a gyakorlatban ez a fő fizetőeszköz, a legtöbb üzlet CUC-ban számol, s a legfontosabb termékek is kizárólag CUC-ért kaphatók. Külföldiek számára használata kizárólagos” – írja a Wikipedia.
Certificado A, a szocialista turistapénz (Fotó: Wikipedia) |
Mikor jő el a "zéró nap"?
Már tavaly ősszel is röppentek fel arról hírek, hogy a kubai kormányzat szívesen megszüntetné a kettős pénzrendszert, az új információk azonban azóta csak lassan szivárognak. Egy ötlépcsős, fokozatos terv alapján jövőre megszűnne a CUC – ez enne a „zéró nap” –, a peso-t konvertibilissé tennék és egy valutakosárhoz kötnék – írta a Bloomberg. A hírügynökség szerint ennek a jelentősége valójában nagyobb is lehet, mint a diplomáciai enyhülésé. Egy ilyen lépés azonban komoly változásokat indokolna a nyomott bérekben és árakban is.
Inkább dollárba menekülnek
A helyszíni tudósítás szerint a menetrend még bizonytalan, a lakosság pedig bizalmatlan a kormány törekvéseivel szemben, és a CUC elértéktelenedésétől tartva inkább dollárba menekíti a megtakarításait. Annak ellenére, hogy a dollárt hivatalosan nem lehet fizetésre felhasználni, és átváltása CUC-ra jelentős jutalékfizetéssel jár, ami az államot gazdagítja.
Certificado B, a kapitalista turistapénz (Fotó: Wikipedia) |
Egyébként 1994 előtt sem volt egyszerűbb a kubai pénzrendszer, sőt akkor nem kevesebb, mint ötféle pénz volt forgalomban Kubában. A gyakoribbak a normál peso, más néven "nemzeti fizetőeszköz"; a vöröses színű, játékpénznek ható „certifikado A”; valamint a zöldes „certificado B”.
Volt már ennél egyszerűbb is
A certificado A-t a szocialista országok polgárai, köztük a magyarok vásárolhatták meg turistáskodásuk alkalmával, míg a certificado B-t a nyugati, „kapitalista” országok keményvalutájáért adták a beutazóknak. A C és D jelzésű pénzeket pedig diplomaták, hivatalos kiküldöttek használták, szintén a vasfüggöny alapján szétválogatva.
A certificado A persze többet ért, mint a mezei peso, és sok turistaközpontban elfogadták. A certificado B többet ért, mint a certifikado A, és még több helyen lehetett vele fizetni. A feketepiacon így mindegyiknek más árfolyama alakult ki peso-ban. (A cím Hofi Géza: Nevezz csak cucinak! című műsora nyomán született.)
Che Guevara, az önkéntes munka élharcosa (2004) (Fotó: Wikipedia) |