Az arany ára 2017 márciusa óta először zárt 1200 dollár alatt hétfőn, ami azért furcsa, mert éppen kisebb krízis volt a tőkepiacokon. A Törökországgal kapcsolatos feszültségek miatt a tőzsdeindexek mindenütt estek azokban a napokban, és azt találgatta a sajtó, mely országok mely szektoraira terjedhet át a válság. (Leginkább egyes hitelező nyugati bankokra és más sérülékeny feltörekvő gazdaságokra.)
Az arany 2013-as nagy zuhanása óta (1700 dollár közeléből 1200 dollár közelébe) lényegében stagnál, sávozik, nagyjából 1150 és 1350 dollár között. Egyszer azonban kilépett a sávból és lement egészen 1046 dollárig is, 2015 decemberében.
Az arany hagyományosan menedékeszköz, egyenesen évezredek óta. De ma is, komolyabb, tartósabb részvénypiaci zuhanások vagy bizonytalanságok, magas volatilitás idején meg szokott élénkülni iránta a kereslet.
Nem hatott a minipánik
Idén február elején azonban, az emlékezetes részvénypiaci minipánik és az azt követő áringadozások idején ez csak átmenetileg és kis mértékben történt meg. Onnét lefelé csorgott egészen mostanáig.
Aranyárfolyam öt évre |
A nyomott aranyár egyik oka az lehet, hogy a dollár viszonylag erős, az ezt mérő dollárindex (DXY) 2017 júniusa óta nem állt ilyen magasan (96,6 körül). A gyenge dollár emelni szokta az aranyárat, egyébként általában más nyersanyagokét is.
A kamat az ellensége
Vannak, akik már az arany menedékeszköz-szerepét is kétségbe vonják. A mostani török feszültség állítólag arany helyett inkább a dollárbefektetések felé terelte a tőkét.
Annak is szerepe lehet, hogy mostanában az utóbbi években nem látott szinten van az amerikai tíz éves államkötvények hozama, évi három százalék közelében. Ez 2014 eleje óta nem látott szint. Márpedig a nem kamatozó aranynak komoly konkurenciát jelenthetnek a magas kockázatmentes hozamok.
A törökök aranya
Törökország egyébként kínálati oldalról veszélyt is jelenthet az aranypiacra. Aranykészleteinek értéke ugyanis az utóbbi években ütemesen emelkedett, a Ceicdata.com oldal szerint tavaly 14 milliárd dolláról 25 milliárd dollár közelébe.
Ez állítólag 547 tonnát jelentett idén februárban. Törökország aranytartaléka különböző források szerint a 10. vagy 12. legnagyobb a világon. (Azonban aligha menti meg az országot válság esetén, mert ez csak kis része az ország százmilliárdos nagyságrendű éves kereskedelmének vagy sok tízmilliárd dolláros éves fizetésimérleg-hiányának.)
Ezek miatt jöhet a fordulat
Vannak, akik szerint azonban az arany lassan elérhet a mélypontra, és ismét felfelé indulhat. Egyrészt Irán komoly fejtörést okozhat még a befektetőknek. Ősszel pedig az amerikai időközi választások okozhatnak némi turbulenciát. (Az ősz egyébként is gyakran hoz viharokat a tőkepiacon.)
Az amerikai államadósság nőttön nő. A dollár erősödése is erős ellenállásba ütközik a jelenlegi szinteknél, és a jelek szerint az amerikai tíz éves kötvényhozam sem nagyon bír három százalék felett maradni. Az amerikai infláció hat éves csúcs körül jár, és más országokban is emelkedik. (Az infláció a nemesfémek nominális árára jó hatással szokott tenni.)
Jelzett a híres mutató
Így a további rossz hírek, kedvezőtlen folyamatok elmaradhatnak. Fontos faktor, hogy a világ jegybankjai alapvetően vásárolják az aranyat, leginkább Kína és Oroszország. Magasan van az arany/ezüst hányados is, 79 körül, ami szintén a fordulat mellett szól (de nem garantálja azt).
Korábban, áprilisban a hányados 82 is volt. Az utóbbi 20 évben csak háromszor emelkedett ez a mutató 80 fölé, és mindegyik alkalommal nagy aranyrali következett be.
Nyereségesek a bányák
Vannak, akik szerint az arany ára mellett az aranybányákat is érdemes figyelni. Az arany nem fizet kamatot, a bányavállalatok azonban fizetnek osztalékot. Jelenleg azonban nem túl sokat, a GDX jelű ETF (VanEck Vectors Gold Miners) elméleti osztalékhozama csak 0,88 százalék éves szinten.
Aranybánya-részvények indexe (HUI) |
Fontos mutatója azonban az aranybányászatnak az AISC (all-in sustaining costs), egyfajta teljesköltség-mutató, amely a fenntartható bányászat ráfordításait mutatja az adott cégnél unciánként. Ez több nagyobb bányavállalatnál ma is csak 800-850 dollár, ami azt jelzi, hogy az arany bányászata erősen nyereséges.
Hatalmas a kockázat
Árváltozás esetén az aranybányák részvényárfolyamai általában az aranynál nagyobb, két-háromszoros mértékben mozdulnak el. Olyanok, mintha az arany árát tőkeáttétellel követnénk, magas a volatilitásuk, így különösen kockázatos eszköznek számítanak.
Az aranybányák árfolyama tíz éves mélypontra érkezett 2015 második felében, most ennél 40-50 százalékkal magasabb (ARCA Gold Bugs /HUI/ index). Az utóbbi 15-16 év nagy részében azonban ennél sokkal magasabb volt az index értéke.
(Fontosabb források: Seekingalpha, Seekingalpha, az Investing.com grafikonjai.)