5p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Hatalmasat esett reggel az olaj a közel-keleti fejlemények hatására, és a földgáz is lényegesen olcsóbb lett. Az európai tőzsdeindexek stagnálnak, de Amerikában szép emelkedésre van kilátás. A forint továbbra is gyenge, pedig az érvek egy része az erősödés mellett szólna. Emeltek az OTP Bank célárán.

Az európai részvénypiac összességében nulla körül billeg, a német tőzsdeindex például szerény esésben, a francia hasonló mértékű emelkedésben van. Az amerikai határidős indexek viszont biztató, fél százalék feletti pluszt mutatnak. A héten főleg a technológiai óriások gyorsjelentései mozgathatják meg a piacokat, miközben a nyersanyagpiacon is izgalmas fejleményeket látunk.

Az euró/forint árfolyam egy hónapja. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam egy hónapja. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, mert az OTP Bank és a Mol alig mozdul, az indexet elsősorban a Richter 0,8 százalékos drágulása mozgatja. Az euró/forint most 404,40, ami 70 fillérrel magasabb a péntek estinél, a csúcs délelőtt 404,70 volt.

Új lokális csúcson az euró/forint

A múlt héten új lokális csúcsokon járt az EURHUF – ezzel ráadásul a 400-402 közötti sávból is kitört a devizapár, hétfő reggel is 404 körül mozog – írta a K&H Értékpapír.

A forint tehát egyelőre nem tud erőt mutatni, ebben az erősödő dollár sem nyújt nagy segítséget.

A Magyar Nemzeti Bank egyelőre szüneteltetheti a kamatvágásokat, ez némi segítséget nyújthat a magyar deviza számára. A pénteki S&P adósbesorolás nem volt érdemi hatással a devizánkra, a hitelminősítő nem változtatott a BBB- kategórián és a stabil kilátáson.

Erősödnie kellene a forintnak

Az euró-forint jegyzés „feltapadt a hosszú távú emelkedő trendcsatorna felső trendvonalára, amely jelenleg 404-nél húzódik” – írta az Equilor Befektetési Zrt.

Mivel az S&P változatlanul hagyta Magyarország besorolását, és a közel-keleti helyzet sem eszkalálódott túlságosan, papírforma szerint korrekciónak kellene indulnia.

Ám továbbra sincs erő a forintban, nem tud ettől az ellenállástól lefelé elrugaszkodni a jegyzés. Korrekció esetén 400-nál adódna az első erős támasz, míg felül 405 közelében húzódik a következő ellenállási szint – írja a cég technikai elemzése.

Emeltek az OTP-n

Az Autonomous Research elemzője megemelte az OTP Bankra adott célárát, 23 959 forintról 24 601-re, továbbra is vételre ajánlva a részvényt. A konszenzus így 22 346 forintos célárat mutat, ami több mint 17 százalékkal magasabb a pénteki záróárnál – írta a K&H Értékpapír.

Összezuhant az olajár

Az iráni katonai létesítményekre a hétvégén mért izraeli precíziós csapások ellenére az olaj hétfőn sokkal alacsonyabban nyitott, hat százalékos esés után a Brent 71, a WTI 67 dollár körül áll. A kereskedők úgy értékelték, Irán elveszítheti képességét arra, hogy jelentős károkat okozzon a nyugat-ázsiai régióban.

Így az olajárak geopolitikai prémiuma csökkent írja a nemzetközi sajtó.

Izrael csapása elkerülte Teherán olaj- és nukleáris létesítményeit, és az iráni rezsim propagandája is kisebbíteni igyekszik a támadás jelentőségét. Így végső soron enyhült a közel-keleti geopolitikai feszültség. Korábban attól tartottak, hogy az iráni olaj- és nukleáris infrastruktúra elleni esetleges támadások a konfliktus súlyos eszkalálódását okoznák, ami megzavarhatta volna a globális olajellátást is.

Árfolyam

Emelkedő trendben a földgáz

Az európai földgáz ára feltehetően az olajéhoz hasonló okokból esik, mintegy négy százalékkal. Az Egyesült Államokban ugyanakkor a múlt héten 15 százalékkal emelkedett, amit nagyrészt az eladási (short) üzletek zárásával magyaráznak. Emellett, bár a téli fűtési szezon hivatalosan novemberben kezdődik, a szokatlanul meleg idő az USA jelentős részén eddig csökkentette a keresletet.

Az amerikai földgáz tőzsdei árfolyama, három hónap. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az amerikai földgáz tőzsdei árfolyama, három hónap. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A kínálati nyomást korábban fokozta, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportja karbantartási problémák miatt visszaesett, ami a gyenge kereslet közepette lefelé nyomta az árakat.

Fontos gyorsjelentések jönnek

Ezen a héten számos „amerikai technológiai titán” negyedéves eredményeit teszik közzé, amelyek nagyban befolyásolhatják a piacok irányát. A The Wall Street Journal által idézett FactSet-adatok szerint az úgynevezett Magnificent Seven technológiaióriás-csoport a harmadik negyedévben az S&P 500 profitnövekedésének majdnem teljes egészét adja majd.

E vállalatok mesterséges intelligenciával kapcsolatos kommentárjai is befolyásolhatják azt, hogy az elemzők hogyan értékelik a születőben lévő technológiába történő beruházások kilátásait. Sokan aggódnak amiatt, hogy a nagymértékű költekezés nem biztos, hogy azonnali megtérülést eredményez a mesterségesintelligencia-üzletágban.

Öt nagy hír érkezik

A szóban forgó cégek közül a héten jelent:

  • A Google-anyavállalat Alphabet,
  • a Microsoft szoftveróriás,
  • az Instagram és Facebook-tulajdonos Meta Platforms,
  • az iPhone-gyártó Apple
  • és az e-kereskedelmi óriás Amazon.

A Tesla elektromos autógyártó a vártnál jobb eredményt ért el a múlt heti jelentése szerint, a mesterségesintelligencia-csipeket gyártó Nvidia pedig november 20-án mutatja be legfrissebb számait.

Csak most kezdődik a tánc?

A Morgan Stanley elemzői szerint az amerikai elnökválasztás növelheti a piacok volatilitását. Monica Guerra és Daniel Kohen írása alapján a szavazás gazdasági következményei vegyesek és a befektetői bizonytalanság növekszik. A változékony fogyasztói hangulat és a tartósan magas árak befolyásolják a választók véleményét, és a hagyományos mérőszámok nem tudnak egyértelmű előrejelzést adni az esemény kimeneteléről.

Mindazonáltal úgy vélik, hogy hosszabb távon az üzleti és gazdasági ciklusok nagyobb befolyással lehetnek a piaci teljesítményre. Azt tanácsolják a befektetőknek, hogy inkább a hosszú távú stratégiákra összpontosítsanak, mintsem a választások okozta piaci változásokra. A végleges eredmények megszületése napokig vagy akár hetekig is eltarthat, ami alatt hullámvasúton mozoghatnak a piacok.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40450 39360 40540 +3,19% 0 0 9 934 572 700 HUF 2026-02-18 17:10:30
MOL 3576 3512 3596 +1,07% 0 0 4 799 401 656 HUF 2026-02-18 17:14:55
MTELEKOM 1990 1958 2005 +1,02% 0 0 680 255 123 HUF 2026-02-18 17:07:00
RICHTER 11820 11670 11840 +1,29% 0 0 2 041 319 700 HUF 2026-02-18 17:05:18
OPUS 540 527 540 +1,89% 0 0 116 338 533 HUF 2026-02-18 17:05:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Bánhatja, ha estére hagyta az euróváltást
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:30
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy volt a lendület a parketten
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2913,21 pontos, 2,33 százalékos emelkedéssel, 127 820,56 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Akár harmadával is nőhetnek egyes kiberbiztonsági részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:54
A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán.
Részvény / Deviza / Áru Vidáman indult a tengerentúli tőzsdéken a reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 16:33
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Eddig parádés a tőzsde mai napja
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:01
Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet még nem látott idén: tátongó mélységbe taszították a fémek sztárját
Czwick Dávid | 2026. február 18. 14:31
Hosszú hetek óta nem tapasztalt, fájdalmas manővert produkált az elmúlt időszak egyik közkedvelt árupiaci terméke. Nem, nem az aranyról, hanem a legfényesebbnek tartott aranyat a teljesítményével tavaly is lepipáló platináról van szó. A tavalyi évig kell visszamenni, hogy hasonlót lássunk. Úgy fest, a féktelen szárnyalás időszaka ennél az instrumentumnál is véget ért.
Részvény / Deviza / Áru Warren Buffett bevásárolta magát a The New York Times-ba
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:54
Warren Buffett amerikai milliárdos befektető cége, a Berkshire Hathaway a tavalyi utolsó negyedévben csökkentette részesdését az Apple és a Bank of America (BoA) vállalatokban, ugyanakkor hat évvel azután, hogy minden újságból eladta részesedését, 351 millió dollárért tulajdonhányadot szerzett a The New York Times-ban.
Részvény / Deviza / Áru Leesik az álla, ha megtudja, mi történt ma az OTP-vel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után hatalmas emelkedésbe kezdett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Értékpapírokban fürdik Vitézy Dávid
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:28
Nem változott drasztikusan a fővárosi közgyűlési képviselők vagyona tavalyhoz képest az interneten elérhető vagyonnyilatkozataik tanúsága szerint, de érdekességek azért vannak.
Részvény / Deviza / Áru A Covidnál is nagyobb sokk következik
Eidenpenz József | 2026. február 18. 10:21
Azt hitte, a mesterséges intelligencia terjedése önt nem érinti? Messze van az idő, amikor valóban helyettesítheti a dolgozókat? Vagy nem lesz elég kreatív, felelősségteljes, nem lesz képes felfogni az emberi érzéseket? Itt az ideje felülvizsgálni ezeket a gondolatokat, és újra megismerkedni az AI-jal, amit korábban félredobtunk. Óriási változások következnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG