Miközben mindenki a Georgia államban ma folyó szenátusi választásra figyel, nem egyértelmű a piacok állapota. Az amerikai tőzsde pluszból mínuszba, majd újra pluszba váltott át. Jelenleg 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak a vezető indexek, ledolgozva kicsit a hétfői jelentősebb esésből. Az európai tőzsdeindexek többsége lejjebb zárt, Frankfurtban 0,6, Párizsban 0,4 százalékos az esés. London viszont megint emelkedett, vélhetően a Brexit-megállapodás hatásaként.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal javítani tudott, az OTP 0,6, a Mol 0,1, a Telekom 0,9 százalékkal ment fel. A Richter kissé esett, öt százalékkal drágult a Masterplast. A forint jelentősen erősödött, 359,30 az euró, így mintegy másfél forinttal van a hétfő esti szint alatt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Száguldanak az ipari fémek, az olaj
A dollár ismét nagyon gyengül, az euró/dollár visszatért 1,23 fölé. Ez az árupiacokra is élénkítő hatással szokott lenni, most is ez történt. Az arany 0,3, az ezüst 0,9, a réz 2,3, a palládium 4,7, a platina 4,3 százalékkal megy fel.
Nagyot ugrott ma az olaj, leginkább annak nyomán, hogy az OPEC visszautasította Oroszország termelés-növelésre irányuló javaslatát. Az American Petroleum Institute (API) készletadatát is várják ma estére. Pedig rossz hírek is vannak, mint a brit lezárások szigorítása, a német karantén-hosszabbítás vagy a Tokióban kilátásba helyezett rendkívül állapot. Az olajárfolyam mindenesetre 4-5 százalékos pluszban van, a WTI az 50 dollárt ostromolja, a Brent ismét 53 dollár felett jár. Jó napjuk van az olajvállalatoknak is.
Hat új marihuána-részvény
A legális kannabisz-szektor fontos eseménye a két fő tőzsdén kereskedett alap (ETF) összetételének negyedéves felülvizsgálata – írta az Investing.com. Mindkettőt a kanadai székhelyű Horizons ETF cég kezeli. Az egyik alap, a Horizons US Marijuana Index ETF (NLB: HMUS) amerikai cégekre koncentrál. A Horizons Medical Marijuana Life Sciences (TSX: HMMJ) pedig elsősorban az iparág kanadai vállalataira. Az új cégek:
- Slang Worldwide (a HMUS-ba)
- SOL Global (HMUS)
- C21 Investments (HMUS)
- Sundial Growers (HMMJ)
- Supreme Cannabis Company (HMMJ)
- Pharmacielo (HMMJ)
Háború a kiterjesztett valóságért?
Az Apple és a Facebook mostani viszálya már a kiterjesztett valóság uralmáért folyó háború előszele? – teszi fel a kérdést a Concorde Blog.
Komoly villongás vette kezdetét decemberben az Apple és a Facebook között egy leendő iOS frissítés miatt. A két vállalat egymás kőkemény versenytársa lehet a kiterjesztett valóság (AR) feletti uralomért vívott harcban és ez a mostani csetepaté már ennek előszele. A kiterjesztett valóság a valóság egyfajta virtuális kibővítése, amikor a valós környezetbe virtuális elemeket vetítenek. Az eszköze már az idén egy AR szemüveg lesz, amin mind az Apple, mind pedig a Facebook gőzerővel dolgozik. Ez a következő technológiai találmány nem kispályás eszköz lesz – írta a brókerblog.
146 ezer dollár lehet a bitcoin
Miután a bitcoin árfolyama karácsonykor a 20, újévkor a 30 ezer dollárt is átlépte, igencsak megsokasodtak az optimista jóslatok, felbátorodtak a rajongók. Ám nem akárki tartja elképzelhetőnek a 146 ezer dolláros bitcoint, hanem a JPMorgan, a világ egyik legnagyobb befektetési cége – derül ki a Bloomberg tudósításából.
Nikolaos Panigirtzoglou és a JPMorgan csapata szerint a bitcoin 146 ezer dollárra emelkedhet, ha megegyezik majd az arannyal a piaci kapitalizációja. Ez a jelenlegi árnak már csupán 4,6-szorosa. De körülbelül 35-szöröse annak a szintnek, ahol a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon “csalásnak” nevezte a bitcoint, és azzal fenyegetett, hogy kirúg minden ezzel foglalkozó banki alkalmazottat – emlegeti fel a gazdasági híroldal. Ám ahhoz, hogy a bitcoin elérje az aranynak megfelelő árszintet, a volatilitásnak (az árfolyamingadozásnak) is az aranyhoz hasonló szintre kell csökkennie. Ez a folyamat pedig évekig is eltarthat – mondják a nagybank elemzői.
Legyen inkább egymillió?
Mások sokkal nagyobbakat is mondanak. Például az egyik hedge fund, a SkyBridge Capital, szintén az arany analógiáját használva 535 ezer dolláros árat hozott ki. A Goldman Sachs egyik volt menedzsere, Raoul Pal pedig ősszel már egymillió dollárt is kiejtett a száján. A Bitcoin ma egyébként 31-32 ezer dollár, valamivel a napokban beállított 34 550 dolláros történelmi csúcs alatt forog.
Kriptomacskák után futballsztárok a blokkláncon
A Liverpool FC is csatlakozik a Sorare nevű virtuális, blokklánc-alapú futball-játékhoz – írja a Cryptobriefing. A játék során egyedi vagy korlátozott szériájú kártyákat lehet adni-venni etherért, az Ethereum blokkláncon. A játék oldala szerint már 106 klubbal szerződtek.
Pár éve a CryptoKitties (kriptocicák) nevű játék okozott feltűnést, ahol hasonló kártyás gyűjtőrendrendszer működik, de szaporítani, egymással keresztezni is lehet az “állatokat”. Indulásakor annyira népszerű volt, hogy dugulást okozott az Ethereum tranzakcióinak feldolgozásában. A két játék alapelvében hasonló, mindkettőnél NFT (non-fungible token) elnevezésű eszközök cserélnek gazdát a blokkláncon. Ezek egyedi, nem másolható, nem reprodukálható digitális eszközök. (Ellentétben az egyforma egységekből álló, standardizált kriptodevizákkal.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.