Az európai részvényindexek szerdán vegyes képet mutatnak, a német mutató 0,6, a brit csak 0,2 százalékkal emelkedett, a francia pedig stagnált. Az amerikai határidős indexek a keddi csúnya esés után 0,3-0,4 százalékos pluszban állnak.
„Túl jó” makrogazdasági adatok érkeztek ugyanis kedden az Egyesült Államokból, emiatt csökkent a kamatcsökkentések valószínűsége, amire emelkedéssel reagáltak a kötvényhozamok. (ISM szolgáltatóipari index, munkaerőpiaci adat.) Idén most már csak egy vagy két kamatvágásra számítanak az elemzők. Ez okozta a csúnya részvénypiaci esést, főleg a tech-szektorban, amit az Nvidia vezetett. Az Exxon Mobile pedig profitfigyelmeztetést tett közzé.
Budapesten a BUX index 0,9 százalékkal megy fel, ezzel 81 400 pont fölé ért. Csak egy hajszálra van december közepi történelmi rekordjától. Az OTP 1,1, a Mol 0,6, a Richter 0,3, a Magyar Telekom 0,5 százalékos pluszban van, az Alteo pedig újabb 5,4 százalékkal ugrott meg.
Az euró 414,80, ami körülbelül fél forinttal alacsonyabb a kedd esti értéknél. Az európai földgáz ára másfél százalékkal alacsonyabb lett.
Mitől drágulnak az üzemanyagok?
Tart az olajárak emelkedése, utoljára októberben járt hasonlóan magas szinteken az árfolyam. Az olajnak jót tehettek a masszív amerikai makrogazdasági adatok. Emellett az amerikai készletek szintje is csökkent és az OPEC új előrejelzései is csökkenő kínálatot vetítettek előre.
Az aranynak viszont a tankönyvek szerint nem tesznek jót a magasabb kamatvárakozások, ennek ellenére nem is áll olyan rosszul 2668 dollár körül.
Elszabadult a hajóágyú
„Elszabadult hajóágyúnak” nevezte a megválasztott amerikai elnököt, Donald Trumpot az Erste Befektetési Zrt. kommentárja, mert az “újabb sokkoló kijelentésekkel vonta magára a figyelmet”. (Szerinte Kanadának az USA tagállamának kellene lennie, Grönlandot meg kellene vásárolni Dániától, és a Panama-csatornát is vissza kellene szerezniük.)
A finoman szólva is meghökkentőnek tekinthető kijelentések mögött gazdasági érdekek húzódnak meg.
Rázós négy év következik
Kanada esetében például az alacsony védelmi költségvetés és a kereskedelmi többlet az, ami zavarja az yesült Államokat. Grönlandon a ritka földfémekre fáj Amerika foga, a Panama-csatorna estében pedig az átkelési árakat szeretné letörni a leendő elnök.
Tárgyalási taktikákról van szó, emiatt úgy tűnik, hogy megint négy olyan év vár ránk, amikor hámozhatjuk a furcsa bejelentések mögött rejlő valóságot – írja a brókercég. A megvalósításhoz vezető út Trump esetében sokkal rázósabb, a piacok pedig nem szeretik ezeket a kockázatokat. Hiába elkötelezett a leendő elnök a részvénypiac élénkítése és a vállalati adóterhek könnyítése iránt.
Csalódást keltett a Samsung
A Samsung Electronics közzétette negyedik negyedéves működési eredményének előzetes becslését, ami jelentősen elmaradt az elemzői várakozásoktól. A vállalat ugyanis nem tudta időben szállítani a csúcskategóriás chipeket az Nvidia számára – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A nyereséget a kutatás-fejlesztési költségek növekedése és a fejlett chipek gyártási kapacitásának bővítése is csökkentette. A cég részvényei a korai kereskedésben estek, de később több mint egy százalékkal emelkedtek.
Ez a hét sztori lehet ütős 2025-ben
A K&H Értékpapír publikálta évindító elemzését, amelyben hét, 2025-ben befektetési szempontból érdekes és sokat ígérő sztorit emelt ki:
- A „Hét mesterlövész” (a vezető amerikai tech-óriások), kivéve a Teslát.
- A régiós és a magyar részvénypiac.
- Az arany.
- A kis kapitalizációjú cégek.
- A légiipar.
- A mesterséges intelligencia.
- Az amerikai bankok.
Miért emelkedhet a magyar piac?
Ami a magyar piacot illeti, nálunk a brókercég a makrogazdasági helyzet jelentős javulásával számol. Ezen kívül szerintük „ki kell emelni az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos híreket is” ami a régiós piacok értékeltségére is „jelentős mértékben nehezedett” az utóbbi időben.
A 12 havi előretekintő P/E ráta (árfolyam/nyereség hányados) például tíz közelében mozgott még 2021 végén is, dacára a koronavírus-járvány negatívumainak. Azután hat közelébe csökkent 2022 tavaszától, és azóta sem sikerült visszakerülnie a korábbi tartományba.
Megint jól beesett a bitcoin
Hetek óta oldalazik, hullámvasutazik a kriptovaluta-piac, és most megint egy hullámvölgybe ért. A keddi részvénypiaci eséstől bizonyára nem függetlenül a bitcoin 95 ezer dollárra esett (hat százalékkal), az ether pedig 3,3 ezerre (kilenc százalék). A nagy zuhanók közé tartozik néhány korábbi sztár, mint az Ai16z (–17 százalék), a HYPE (–17) és az ENA (–16). Mintegy 24 óra alatt 693 millió dollár értékű pozíciót likvidáltak, amiből 631 milliónyi volt long (emelkedésre való spekuláció).
A piaci dinamika, amely a bitcoint és az SPX 500-at is új csúcsokra vitte az amerikai választások után, változik. Úgy tűnik, hogy a BTC és az S&P 500 is a piaci kamatlábak volatilitását követi, amelyek emelkednek jelenleg – írja a Coindesk az okokról. (Lásd a fenti grafikont is.)
Kriptóbarát kanadai elnök jön?
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök január 7-én jelentette be lemondását, és a kriptovaluta-iparban sokan támogatják Pierre Poilievre konzervatív jelöltet, aki bitcoin-pártinak számít. Egyébként 89 százalék esélye van megnyerni a közelgő kanadai választásokat – legalábbis a blokklánc-alapon működő Polymarket fogadási platform szerint. A szövetségi választásokat október 20-án tartják majd.
A Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk is megosztott egy videót Poilievre-ről, amelyben az az inflációról és a kormányzati kiadásokról beszél, egy pozitív kommentárral.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.