4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Tíz éve, 2008. szeptember 15-én gazdasági kataklizmára ébredt a világ. A Lehman Brothers hirtelen összeomlása egy szemvillanás alatt 25 ezer munkahelyet törölt el, és olyan dominóeffektust indított el a globális pénzpiacokon, mely a legsúlyosabb pénzügyi krízisbe torkollt a nagy gazdasági világválság óta. De sokak szerint egyenesen minden idők legsúlyosabb válsága volt. A Financial Times megszólaltatta az összeomlás nemzetközi főszereplőit és néhány hétköznapi károsultat is, mi pedig ezt kiegészítve az Mfor.hu-val együtt megkerestük a hazai aktorokat. Cikksorozatunkban az ő visszaemlékezéseiket mutatjuk be.
Nick Bayley (forrás: Duff & Phelps)

Nick Bayley, 53, London

Akkor: regulációs vezető, Londoni Értéktőzsde
Ma: regulációs tanácsadó, Duff & Phelps

2008. szeptember 14-én a City nagy cégeinek képviselőivel együtt én is részt vettem azon a vasárnap esti konferenciahíváson, melyen a Bank of England-os Paul Tucker azt mondta, a Barclay bebukta a Lehman akvizícióját, és hogy a Lehmant másnap reggel le fogják húzni a vécén.

- kezdi történetét Nick Bayley. A regulációs szakembert ugyanúgy teljes sokként érte a fordulat, a Lehmant globális titánnak, az összeomlását pedig egyszerűen elképzelhetetlennek nevezte. Amikor Tucker átadta neki a szót, hogy mondjon valamit a fennálló helyzetre, röviden eldarálta, hogy mennyire fontos a Lehman, és hogy megvannak az alapszabályok, azoknak megfelelően kell ilyen esetekben eljárni, majd elhallgatott. Ahogy sorban haladtak, mindenki más ugyanezeket mondta el, senki sem volt olyan bátor, hogy kibökje: ebből óriási probléma lesz, és hatalmas dominó-effektust indít el.

Az említett alapszabályok szerint be kell fagyasztani az összes függőben lévő tranzakciót, rendezni őket, így a tartozás csak nettó összegekben fog fennállni az egyes intézmények között. Ilyet korábban is csináltak már, de jobbára szupermarketek és gyárak esetében - soha ilyen hatalmas intézménnyel nem kellett korábban megbirkózniuk. Ez meg is látszott a kollégákon, amikor Bayley másnap reggel beállított a Lehman londoni főhadiszállására. A legfölső emeletre ment, ahol korábban mindig fehérkesztyűs személyzet várta, valamint csodás kilátás a Temzére, és teljes nyugalom. Ami azon a reggelen először feltűnt neki, az volt, hogy az összes festmény hiányzott a falakról. A szinten 25 éves kollégák rohangáltak fejetlenül a laptopjaikkal, akiknek nyilvánvalóan fogalmuk sem volt, miként kéne eljárni. De még a vállalat ügyvédei sem hallottak a frissen érvénybe lépett alapszabályokról, Bayley-nek két órájába telt, mire mindent a szájukba tudott rágni.

De ez még csak a kezdet volt: a következő hetekben elhűlve nézték, ahogy minden pénzintézet összeroskad körülöttük.

Amikor leesett, hogy egy este alatt össze kell préselni a Bank of Americát a Merrill Lynch-csel, hogy a Goldmant valószínűleg meg kell menteni... el bírja képzelni? A Goldman Sachsot? Az "univerzum urait?" Még nekik is le kellett venniük a kalapot, és úgy járulni Warren Buffett színe elé. Az RBS-t és a HBOS-t megmentették, a Barclaysnek beszélnie kellett a katariakkal. Olyan érzés volt, mint az abszolút armageddon.

Szörnyű időszak volt ez Bayleynek is, de ő egyike volt azon szerencséseknek, akik át tudták menteni a karrierjüket a krízisen. Megmaradt a regulációs szakmában, amely viszont épp, hogy egy kisebb aranykorát éli azóta.

Bayley szerint a válság egy hatalmas, kijózanító pofon volt. Megtanította mindenkinek, hogy egyáltalán nem lehet egy gazdaságot hatékony pénzügyi szektor nélkül működtetni. A sérülés, amit az összeomlás okozott a valós gazdaságnak, hidegzuhanyként érte.

Mi, pénzügyesek buborékban élünk. Bárki, aki erről mást mond, valószínűleg viccel. Többet fizetnek nekünk, mint a legtöbb iparágban. Megérdemeljük? Szerintem nem. Sokkal okosabbak a pénzügyes dolgozók, mint más iparágak dolgozói? Nem, szerintem nem. A legtöbbünk csak olyasvalaki, aki beszéd helyett cselekszik, és viszonylag magasra jutott vele.

(Financial Times)

Történetek a gazdasági összeomlás frontvonalából - eddig megjelent részek

Egyáltalán nem féltem, sőt örültem - aztán megtanultam, mi az igazi piaci félelem - Zsiday Viktor

A nap, amikor bekövetkezett az elképzelhetetlen - Király Júlia, az MNB korábbi alelnöke

Mi lesz egy 13 évesből, ha letarolja országát a válság? - Joanna Ntoukaki, egyetemi hallgató

Apa eltűnt a pénzzel, a válság meg elvitte a házat - Julia, amerikai kisvállalkozó

A férfi, aki majdnem belehalt a válságba - Karim Ullah, brit vállalkozó

A fizetése kevesebb lett, mint valaha, de megérte - Kaori Shigiya, a Lehmann akkori alelnöke

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 43890 43730 44490 -2,14% 0 0 10 814 409 200 HUF 2026-04-20 17:08:34
MOL 4024 4024 4224 -1,57% 0 0 3 143 938 042 HUF 2026-04-20 17:09:41
MTELEKOM 2450 2424 2460 +0,16% 0 0 1 280 747 876 HUF 2026-04-20 17:05:16
RICHTER 13000 12850 13050 -1,14% 0 0 1 276 760 810 HUF 2026-04-20 17:14:09
OPUS 322 320 369 -10,91% 0 0 232 206 507 HUF 2026-04-20 17:08:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Beleszédül, ha meglátja, mi történt ma is a forinttal
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:45
Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Gyengültek a tőzsdék az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 06:06
Gyengüléssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.  
Részvény / Deviza / Áru Tovább esett az OTP-árfolyam, húzta magával a BUX-indexet is
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 17:49
Majdnem ezer forinttal esett vissza az OTP-részvények értéke hétfőn, végül több mint 2 százalékos csökkenéssel, 43 890 forinton zárt. A Mol is több mint 1,5 százalékot esett, és ismét megközelítette a 4000 forintos szintet.
Részvény / Deviza / Áru Megszaladt a Brent olaj ára, csökkenéssel indított a Wall Street
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:24
Közel három és fél százalékkal emelkedett a Brent laj hordónkénti ára hétfőn délutánig, az európai gázár pedig közelíti a 40 eurót az irányadó holland gáztőzsdén. Az Egyesült Államokban mindhárom nagy tőzsdeindex csökkenéssel nyitott hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent az OTP-árfolyam, már a 44 ezer forintot közelíti
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:39
Az OTP és a Richter árfolyama is csökkent hétfőn délutánig, előbbi több mint 1,5 százalékos esés után 44 170 forinton áll. 
Részvény / Deviza / Áru Fordul az ezüst, utcahossznyit verhet az aranyra
Czwick Dávid | 2026. április 20. 10:19
Zsinórban a negyedik héten drágul az arany kistesójának is „csúfolt” nemesfém. A Financial Times szerint valami nagy dobásra készül az iparban is meghatározó nemesfém árfolyama. Az ezüstöt a nemesfémpiacon látható megkönnyebbülés is segíti, de mire elég ez? Megint jön a három számjegyű világpiaci jegyzés? Jó időre búcsút vehetünk a márciusban látott mélyponttól? Mutatjuk az ezüst piacán látható folyamatokat.
Részvény / Deviza / Áru Olajválság? Budapesten? Erre fittyet hánytak ma reggel
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 09:57
Egészen más képet mutatott Budapest más európai központokhoz képest ma reggel.  
Részvény / Deviza / Áru Kitér a hitéből, ha meglátja, mennyit ér a jó forint
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 07:01
Elkezdett egy újabb hetet a magyar forint, az ember meg csak úgy kapkodja a fejét az árfolyam láttán.
Részvény / Deviza / Áru Ezt nézze: amíg aludt, ismét veszedelmes vágtába kezdett az olaj
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 06:12
Egy hétvége leforgása alatt megint minden borult a geopolitikában, így a kőolaj világpiacán is.
Részvény / Deviza / Áru Magyar Péter bejelentései is meghúzták a tőzsdét
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:24
Nagyon mentek a magyar papírok a választások utáni héten.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG