Összességében emelkedő forgalomban erősödött a BUX az elmúlt kereskedési héten, a részvénypiac heti forgalma 66,6 milliárd forintot tett ki, szemben a megelőző héten elért 58,3 milliárddal. A tőzsdeindex végül 1,11 százalékot erősödve 38 657,37 ponton zárta a kereskedést pénteken. A vezető részvények árfolyama ugyanakkor az OTP kivételével egytől-egyig gyengült.
Sűrű volt ez a hét
Hétfőn jelentős árfolyamesés volt a BÉT-en, eladói nyomás uralkodott a parketten, ám ennek a konkrét okára nem derült fény az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint. Az OTP ugyanakkor ekkor jelentette be, hogy lezárta a Vojvodjanska banka megvételét, az akvizícióval az OTP-csoport szerbiai részesedése 5,7 százalékra emelkedett, erről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Mészáros Lőrinc nem csak a CIG Pannóniába szállt be, hanem erőművet is vett a héten. >>> |
Kedden váratlanul felfüggesztették a reggeli kereskedésben a Konzum és a CIG Pannónia részvényeit, amire hamar meg is jött a magyarázat: ahogy az megjósolható volt, a Konzum belevásárol a biztosítóba, jelentős részesedést szerezve. Cserébe a CIG is kap egy nagyobb harapásnyi Konzumot. Eközben a Konzum óriási tőkeemelésről is döntött, összesen 23 szállodából álló láncot alakítanak ki. >>>
Szerda este végre meghozta a várva-várt kamatdöntését az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed), az elemzői várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatemelésről határozott a testület. A jegybank saját közleménye szerint az adócsomag ugyan nem hozza majd meg a várt gazdaságélénkítő hatást, azonban az adósságemelési hatása jelentős lehet.
Kamatdöntés-hegyek
Egy másik kamatdöntés-csomag is mozgatta a heti eseményeket, csütörtökön a brit jegybank és az Európai Központi Bank is kamattartásról döntött. Az EKB ülését követően Mario Draghi, az EKB elnöke elmondta, hogy a korábbi tervek szerint, januártól havi 30 milliárd eurós keretösszeggel folytatódik az európai eszközvásárlási program, amely legalább szeptember végéig tart.
A friss prognózisok szerint a gazdasági növekedés a korábban vártnál erőteljesebb lehet az eurózónában, azonban az infláció 2020-ban is csak 1,7 százalékos lehet, amely még mindig alatta van a 2 százalékos jegybanki célszintnek, ez megkérdőjelezheti a 2019-es európai kamatemelés lehetőségét, kommentálta az eseményeket az Equilor. Jövő héten a Magyar Nemzeti Bank is beszáll a sorba, az év utolsó kamatdöntő ülése kedden várható.