Az arany, amelyet sokan értékálló befektetésnek tartanak, már 2011 vége óta csak szenved, az akkori 1900 dollár körüli csúcshoz képest ma az 1100 dollárhoz közelített. Mintegy 58 százaléka az ár az abszolút csúcsnak és 69 százaléka a négy évvel ezelőtti, 2011. október eleji szintnek.
Eközben, még az utóbbi hetek eséseivel együtt is hatalmas általános árfolyam-emelkedés volt a részvénypiacokon, és jól teljesítettek a kötvények is. A nyersanyagok áresése viszont általános volt.
Ilyen olcsó nincs is
Az aranyat főleg azért nem veszik, mert a korábban a jegybankok pénznyomtatási politikája miatt várt inflációnak semmi nyoma, a legtöbb országban épphogy a deflációtól, az árak csökkenésétől félnek. A kamatok is elmozdulhatnak felfelé erről a mélypontról, például Amerikában, ami növelheti a kamatozó eszközök vonzerejét az arannyal és más árucikkekkel szemben is.
Egészen meglepő eredményt kapunk viszont, ha az arany árát az aranybányászattal foglalkozó cégek részvényeivel hasonlítjuk össze, a részvények igazi alkalmi vételnek tűnnek. Míg az arany dollárára az utóbbi négy évben például 31 százalékkal, a korábbinak 69 százalékára esett, addig az aranybánya-részvényeket tömörítő NYSE Arca Gold Bugs Index értéke mintegy 80 százalékát veszítette el.
Semmire semmi garancia
Mindössze ötödét éri tehát a négy évvel korábbinak az index, konkrétan 526 pontról esett le 105,44 pontra. Sőt, 2002 nyara óta, 13 éve nem volt ilyen alacsonyan, 100 pont közelében ez az index. Igazi alkalmi vételnek tűnhet azok számára, akik alulértékelt befektetést keresnek, nem árt azonban az óvatosság.
Arany bogar(as)aim A NYSE Arca Gold BUGS Index nevében a BUGS azt jelenti, hogy „Basket of Unhedged Gold Stocks”, azaz lefedezetlen aranybánya-részvények kosara. Egyben egy szójáték, mert a „gold bugs”, szó szerint aranybogarak megnevezéssel az angolban azokat az aranyhívőket jelzik, akik kedvenc befektetése az arany. Normál esetben csak aranyból longok, és úgy érzik, hogy az aranystandard-rendszerhez hasonlóan mindennek a legfontosabb értékmérője, a legjobb tartalékolási, megtakarítási eszköz az arany. Máskor esetleg épp arany felhalmozásával készülnek a világháborúra. |
Egy nyári adat szerint az aranybányák kitermelési költsége 920 dollár/unciára nőtt, ráadásul egyes adótételek nélkül, ami meglehetősen közel van az 1100 dollár körüli piaci árhoz. A piacon konkrétan egyes gyártók csődjétől tartanak, amennyiben az arany ára tovább esne. Márpedig arra semmiféle garancia nincsen, hogy nem eshet be 1000, vagy akár 800 dollár alá az ár. Az erősödő dollár is kiválthatja vagy fokozhatja az áresést.
Itt az ideje mozdulnia
Ennek ellenére már többen felfigyeltek az aranyrészvények olcsóságára. A hazai KBC Equitas a technikai elemzés alapján ítél, szerinte „nagy mozgás előtt állnak az aranybányák”, mert szűkülő háromszögben mozognak a papírok.
„Egyelőre az aranybányák mozgását leképező GDX ETF sem rugaszkodott el érdemben a mélypontokról. Látva azonban a háromszög csúcsa felé közelítő árfolyamot és az indikátorok mozgásában megfigyelhető divergenciát, erre már talán nem is kell olyan sokat várni” – írják ügyfeleiknek. (ETF: tőzsdén kereskedett alap.)
Jönnek a fiatalok is
A NYSE Arca Junior Gold BUGS Index a fiatalabb, várhatóan dinamikusabb fejlődés előtt álló cégeket ábrázoló aranybánya-index. Egyes vélemények szerint a szektorban konszolidáció várható, a kisebb cégek felvásárlási célpontok lehetnek. Talán ennek tudható be, hogy ez az index mostanában valamivel jobban teljesített társánál.
Frissítés: Kilőtt az index
Cikkünk megjelenése után nem sokkal, a pénteki amerikai kereskedés első órája után az Arca Gold Bugs Index 5,6 százalékos emelkedésben járt, 111,50 pontnál. (Frissebb érték itt.) Ennek oka lehet, hogy amerikai makroadatok nyomán az arany 2,3, az ezüst 4,1 százalékos pluszban volt, és a dollár is gyengült.
(Angol nyelvű cikkek a témában: Marketwatch, Insidermonkey, Profit Confidencial.)