Jól kezdték az augusztust az európai tőzsdék, a reggeli bizonytalankodás után igencsak megindultak felfelé. A DAX index Frankfurtban 2,7 százalékkal ugrott meg, a párizsi mutató 1,9 , a londoni 2,3 százalékkal ment feljebb. Az Egyesült Államokban szerényebb az emelkedés, az S&P 500 0,8, a Nasdaq Composite index pedig 1,3 százalékkal van feljebb. Ezzel a technológiai mutató újabb rekordot készül dönteni. A négy nagy papír, az Amazon, az Apple, a Google és a Facebook csütörtök esti jelentése óta a tech-részvényeknél különösen jó a hangulat.
Az európai emelkedést főleg a ma érkezett kedvező gazdasági mutatókkal magyarázzák, így reggel a várakozásoknál jobban alakult a kínai beszerzési menedzser index. Ehhez jöttek azután a kedvező az európai menedzserindexek is.
Alulteljesített a BUX
Magyarországon a BUX index az európai trenddel szembe menve 0,2 százalékkal süllyedt, térségünkben ugyanakkor ez nem annyira kirívó, Varsó ugyanis gyakorlatilag stagnált. Az indexet az OTP 1,3 százalékos süllyedése húzta le, miközben gyorsjelentése után a Richter 0,9, a Mol pedig 0,3százalékkal ment fel. Az Opus 1,3, a Magyar Telekom 0,1, a CIG Pannónia 0,9 százalékkal süllyedt.
A forint gyengült, egy forinttal drágább lett az euró, ezzel 344,90. Az arany kora reggel rekordot döntött, az ázsiai kereskedés után azonban alábbhagyott a lendület és végül stagnálásba váltott. A délelőtt még mínuszban járó olaj délutánra másfél százalék körüli pluszba lendült. Hasonló pluszban jár a réz is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Idősek vérében keresik az antitestet
Továbbra is napirenden van, hogy a Microsoft felvásárolja a TikTok amerikai közösségimédia-platformot, ráadásul amerikai elnöki engedéllyel. (Erről itt írtunk.) Az Eli Lilly gyógyszercég több mint két százalékkal emelkedett a tőzsdén, miután arról számolt be, hogy koronavírus-kutatásokat kezd az idősotthonok lakói körében. A kutatott hatóanyag a vírus által kiváltott antitesteken alapul. Ezért vizsgálják az antitestek jelenlétét az idősotthonok lakóinál. A cél a fertőződés megakadályozása.
(Olvassa el ezt is: Fekete negyedévet zárt a Ferrari, Kínában zuhant a legjobban a forgalom)
Nagy pofont kapott a japán büszkeség
A koronavírus-járvány első hullámát Japán nagyon szépen átvészelte, jelentősebb korlátozások, karantén nélkül. El is terjedtek olyan elméletek, amelyek szerint ennek oka, hogy magasabb kulturális színvonalon vannak. Például természetes a japánoknál, hogy maszkot hordanak, hogy ha betegek. Magyarázták a sikert azzal is, hogy kevesebb náluk az elhízott ember – írja a Bloomberg.com hírlevele.
Most azonban úgy tűnik, hogy ez az ország semmivel sem speciálisabb. Miután újranyitotta a vendéglátóhelyeket és újra engedélyeztek számos sportágat júniusban, még kampányt is indítottak, hogy a belföldi turizmusra ösztönözzék az embereket és több pénz költésére bírják őket. Úgy tűnik, ez igencsak elsietett volt. A fertőzések az országban sokkal jobban terjednek most, mint a tavaszi időszakban, és olyan területeire is eljutottak az országnak, amelyek eddig érintetlenek voltak.
A népesség körében nő az elégedetlenség a kormány intézkedéseivel szemben, kétségbe vonják a miniszterelnök képességeit is. Aki hetek óta nem jelenik meg a nyilvánosság előtt, és a tájékoztatási feladatokat beosztottjaira hagyja. A fertőzések száma az országban meghaladja a 39 ezret, az utóbbi egy hónapban több mint kétszeresére emelkedett. Ennek ellenére ma a japán tőzsdeindex 2,2 százalékkal ment fel. Shanghaiban, Kínában eközben 1,8 százalék volt az emelkedés.
Száguld a gázár
Az amerikai típusú földgáz tőzsdei ára ma egy hirtelen ugrással átszelte a két dolláros határt, és 2,08 dollárig ment fel, ami közel 16 százalékos árrobbanás. Az okok között szerepel, hogy hőhullám éri el az Egyesült Államokat, ami a légkondicionáló készülékeken keresztül növeli az áramfelhasználást. Egyes kitermelők csődje eközben csökkenti a kínálatot. Trópusi vihar is közeleg, ami az ellátásban okozhat gondokat. A földgáz tőzsdei ára az USA-ban az utóbbi egy évben többször is az 1,5 dolláros szint közelében fordult vissza a gödörből.
Nagyot ugrottak ma a Varta cég részvényei, mintegy 12 százalékkal. Az akkumulátor-gyártó ugyanis megegyezett a Samsunggal egy szabadalmi vitában, és a következő években is a dél-koreai vállalat fő szállítója marad az újratölthető headset-akkumulátorok területén.
A Siemens Healthineers részvényei viszont kilenc százalékkal estek, miután bejelentették, hogy 16,4 milliárd euróért vásárolja meg a Varian céget, ami tőkeemelést is igényel majd.