1p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az USA a plafont tologatja, Európa állandóan válságot kezel, Magyarországon késik a növekedési fordulat. Pénz azonban a jegybankoknak köszönhetően elképesztő mennyiségben van - viszik is a bóvli kötvényünket, mint a cukrot. Merre keressük a jó befektetéseket? Mi lesz a forinttal? Tévedhet-e Csányi Sándor?

Amíg a zene szól – avagy a laza monetáris politika csábító dallamai - ezzel a címmel tartott háttérbeszélgetést a Buda-Cash Brókerház pénteken. Tóth Gergely elemző az eseményen elmondta: bár az idei év kedvezően indult, Európában és a tengerentúlon is javultak a konjunktúramutatók, márciusra megakadt a globális javulás, romlottak a reálgazdasági kilátások.

Ennek hatására a a fejlett világ jegybankjai tovább viszik rendkívül laza, zéró kamatszinttel és korlátlan likviditásnöveléssel járó monetáris politikájukat - sőt, még fokozódik is a lazítás.

Senkit sem izgat az amerikai költségvetés - Európa szenved

Az amerikai költségvetés gyakorlatilag pár hónapra szól, a költségvetési plafon folyamatos tologatása miatt ugyanis nem lehet hosszabb távra tervezni – a piacokat azonban ez láthatóan egyáltalán nem zavarja. Az amerikai gazdaság nem zuhant bele a költségvetési szakadékba, a Fed tovább folytatja a mennyiségi lazítás programjának harmadik felvonását, a QE3-at.

Európában eközben folyamatos válságkezelés zajlik, legfeljebb részsikerekkel és kétséges eredményekkel – emiatt egyre kisebb a szigorú hiánycsökkentés mellett kardoskodók fölénye, egyre hangosabb a megszorítások miatt elmaradó gazdasági növekedést hiányolók hangja. A növekedési kilátások ugyanis lényegesen, az amerikainál jobban romlottak – bár tény, hogy az eurózóna felbomlásával kapcsolatos várakozások némileg csökkentek az utóbbi időben.

Török Bálint és Tóth Gergely egy korábbi Buda-Cash rendezvényen

Hol marad a magyar növekedési fordulat?

A magyar gazdaság az első negyedévben még technikai recesszióban is maradhatott, az ipar (az építőipar kivételével) azonban mutat némi élénkülést. Idén emellett még a mezőgazdaságban lévő tartalékok adhatnak okot némi bizakodásra.

A jegybank gazdaságélénkítő hitelprogramjával kapcsolatban a Buda-Cash elemzői pesszimistábbak az MNB prognózisánál, de 0,2-0,3 százalékos GDP-növekedést elképzelhetőnek tartanak a program lefutásának köszönhetően. Összességében idén már némi növekedés várható a magyar gazdaságban, ennek mértéke 0,2-0,4 százalék körül lehet a szakemberek szerint, ami még messze nem nevezhető gazdasági fordulatnak. Márpedig ez a gazdasági fordulat elengedhetetlen ahhoz, hogy a kormány gazdaságpolitikájának gyümölcse beérjen – azaz Magyarország kikerülhessen a túlzottdeficit-eljárás alól.

Bár a növekedés erősen kétséges, úgy tűnik, mégis van tere a magyar monetáris lazításnak, jegybanki kamatcsökkentésnek - ezért pedig hálát adhatunk a világ legnagyobb bankjainak likviditásfokozó intézkedéseiért.

De mit kezd a világ a rengeteg pénzzel? Mi jut ebből Magyarországnak? Mibe érdemes befektetni? A folytatásból kiderül - lapozzon! ---- Mibe érdemes befektetni? Csányi Sándor nem tévedhet? ----

Dől a pénz - irány Amerika?

A globális növekedési kilátások romlottak, a tőkepiacok mégis jól teljesítenek – ennek hátterében épp a romló kilátások miatt indított és fenntartott jegybanki likviditásnövelő intézkedések állnak, különösen a japán jegybank óriási méretű ösztönző csomagja következtében a piacokra áramló tőke miatt maradhatott el a sokak által várt korrekció. A Buda-Cash elemzői változatlanul a részvények felülsúlyozását javasolják, elsősorban azonban az amerikai részvénypiac felülsúlyozását javasolják az eurózónával szemben. Amerikában ugyanis jobbak a növekedési kilátások, dinamikusan bővülnek a vállalati eredmények – és bár a legutóbbi időszakban erőteljesen felfutottak az árak, a szakemberek szerint még mindig ne túlárazott a piac.

A Buda-Cash tavaszi mintaportfóliójában az amerikai technológiai szektor kap kiemelt szerepet, de a papírok között azonban válogatni érdemes: a Google, az Oracle, az EMC és a Qualcomm továbbra is ajánlott, az Apple részvényeit azonban idén sem preferálják a Buda-Cash szakemberei. Török Bálint elmondta: jelenleg az ajánlott papírok között tartják számon egyes bankkártya-társaságok és specializált pénzügyi szolgáltatók papírjait – a MasterCardot, a Discover Financialt és a Sallie Mae-t. A biztonságosabbnak tekinthető befektetések közül az AES és az International Paper részvényeit emelik ki az elemzők.

Európa: jól nézd meg, mibe fektetsz!

Európában sokkal válogatósabbnak kell lenni, nem árt egyesével megnézni a cégeket. Találhatunk ígéretes cégeket a luxuscikk-gyártók között (Christian Dior, LVMH), egyes biztosítási szereplők (Axa, Storebrand). A cégek kilátásai alapján a Volkswagen, a Telenor és a Vinci építőipari cég papírjai előtt látnak felfutási lehetőséget a szakértők.

Matolcsy távozásával csökkentek a kockázatok - Csányi Sándor nem tévedhet?

A magyar tőkepiacoktól nem várnak kiemelkedő teljesítményt a Buda-Cash szakértői – bár a globális likviditásbőség miatt nálunk is várható emelkedés, de a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága, a különadók, az egyedi szabályozási hatások miatt a magyar piac messze nem teljesít úgy, ahogy a nemzetközi piacokon jellemző csúcsok indokolnák. A Nemzetgazdasági Minisztérium élén történt Matolcsy-Varga váltás mindazonáltal javította a kilátásokat, ami a bankszektor megítélésben hozhat pozitív változást. Ráadásul Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése után nem következtek be a várt legrosszabb forgatókönyvek, konstruktív együttműködés látszik a jegybank és a bankok között – ezt szintén pozitívan értékeli a piac.

A magyar részvényportfólióba ezért az OTP-t is ajánlják a Buda-Cash szakemberei – a „szabályozási kockázat” csökkenése mellett a gyorsuló ütemben emelkedő eredmény is segíthet. A részvényben rövid és hosszú távon is látnak potenciált; Török Bálint 5400 forintos célárfolyamot jelölt meg a papírra. Nem mellesleg az utóbbi időben több bennfentes, köztük Csányi Sándor és felesége is vásárolt az OTP átváltható kötvényeiből a társaság közlése szerint - ez a szakértők szerint legalábbis újabb érv amellett, hogy a bankpapír jó befektetés lehet.

Az OTP mellett a magyar tőzsdéről az Egist is ajánlják, aki a kockázatosabb papírokat szereti, az pedig Molból is bevásárolhat - a közelmúltban sokat gyengült a papír, lehet tér az erősödés előtt. ---- Őrület, ami a piacokon zajlik - mit esznek a bóvli magyar kötvényeken? ----

Őrület, ami a piacokon zajlik - mit esznek a bóvli magyar kötvényeken?

Őrület az, ami most a piacokon zajlik – értékelte a jegybanki programok hatását a Buda-Cash deviza üzletágának vezetője. Magyarországon történelmi mélyponton jár az alapkamat, a 10 éves kötvények hozam egy év alatt gyakorlatilag feleződött – Taraczky Andrej szerint erősen megkérdőjelezhető, hogy ezt a gazdasági folyamatok is indokolják-e. A CDS-felárunk is csökken – bár ez a mutató nem éri el a válság előtti szintet.

Taraczky szerint manapság már senkit nem érdekel, hogy a bóvli kategóriában vagyunk: veszik-viszik a kötvényeinket. Csak a hozam érdekli a befektetőket, a besorolás nem – márpedig a fejlett piacokról eltűnt a reálhozam, ez pedig hozzánk (is) tereli a befektetőket.

Miután bebizonyosodott, hogy gyakorlatilag lehetetlen az eurózóna felbomlása, az EKB ugyanis kivétel nélkül mindig segít a bajba jutott országokon (a teljesítményüktől függetlenül), csökkent a nagy biztonsággal, de nulla, vagy esetenként negatív hozammal „kecsegtető” eszközök – pl. amerikai kötvények, svájci kötvények – vonzereje.

Taracky Andrej

 

Ez a bóvli kötvények, köztük a magyar kötvények felé tereli a rendkívül bőséges globális tőkét is, ami a mélybe taszítja a hozamokat.. A helyzet tehát csalóka: nem a magyar gazdasági teljesítményt értékelik a befektetők, amikor a magyar eszközök mellett döntenek. Éppen ezért a Magyar Nemzeti Banknak résen kell lennie, a piac minden egyes rezdülésére figyelnie kell, amikor meghozza döntéseit az alapkamatról: ha fordulat áll be a piacon, pillanatok alatt mindenki a kijárathoz tódulhat, ami a hozamok meredek emelkedéséhez is vezethet – mondta Taraczky Andrej.

Ami biztos: az inflációtól most senki sem fél a piacokon, a pénznyomtatás ellenére óriási pénzek érkeznek a kötvénypiacokra. Előbb-utóbb azonban elindulhat a tőkekiáramlás a kötvénypiacokról a vállalatokhoz, magyarán a részvénypiacokra. Ez a fokozódó jegybanki likviditásbővítés mellett pedig az infláció  felpörgéséhez vezethet.

Most a kamatcsökkentések ellenére olyan hangulat uralkodik a piacokon, ami az euró árfolyamának akár 285 forintos szintre csökkenéséhez is vezethet. Azt azonban látni kell, hogy az erősödés törékeny folyamat – jóval lassabban megy végbe, mint egy esetleges gyengülés. Hirtelen hangulatváltáskor a korábbi csúcsokon is túljuthat az euróárfolyam.

Az elmúlt 6 évben óriási volatilitás, hektikus mozgások mellett ugyan, de látható a gyengülő trend a forint árfolyamában. Hosszú távon ennek a trendnek a folytatódására számít Taraczky Andrej.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG