6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezen a héten is egy sor fontos esemény és adat érkezik, a forint súrolta a 385-öt, az OTP száguld, a BUX közelít a rekordjához. Bár az arany nehezen tud elszakadni a 2000 dollártól, vannak biztató fejlemények. Meredeken nőtt a művészi kriptoérmék forgalma.

Az európai tőzsdeindexek 1-4 ezrelékkel süllyednek, miután az európai jegybankok üzenetei nem voltak mostanában szívderítők, és a gazdasági adatok sem. A hétfő délelőtt publikált német Ifo hangulatindexek is kissé rosszabbak lettek a prognózisoknál.

Az amerikai határidős indexek viszont szerény pluszban vannak. A befektetők körében a szerdai amerikai kamatdöntés után kitört optimizmus pénteken csillapodott, miután John Williams, a Fed Bank of New York elnöke azt mondta, hogy túl korai lenne kamatcsökkentésről beszélni.

Megint megindult az OTP

A Dow Jones ipari átlag így is újabb rekordmagas értéket ért el a hét végére. Az S&P 500 pedig zsinórban hetedik hete mutatott fel nyereséget, ami 2017 óta a leghosszabb heti emelkedés-sorozatot jelenti.

A BUX index megint megindult, 60 660 ponton jár, így csak kevéssel van a múlt hét végi történelmi rekord alatt (amikor súrolta a 61 ezer pontot). A fél százalékos indexemelkedés főleg az OTP 1,7 százalékos ugrásának köszönhető, míg a Mol stagnál, a Richter pedig fél százalékkal esik.

Már 385 felett az euró

Az euró éppen 384,60, de délelőtt súrolta a 385 forintos határt is. Pedig a dollár ma nem sokat mozog, a földgáz alacsony szintről drágult egy százalékkal, a kőolaj pedig mintegy fél százalékkal olcsóbb lett.

Árfolyamok és grafikonok

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden kora délután teszi közzé a kamatdöntését. A Fitch Ratings pénteken megerősítette Magyarország BBB hitelminősítését és az ahhoz tartozó negatív kilátást.

Mi mozgatja a forintot?

A dollár korrekciójával indokolta a forint pénteki gyengülését az Erste Befektetési Zrt., amely “a forintot is lerántotta”. Mintegy egy százalékos gyengülést könyvelhetett el a magyar deviza az euró ellenében, és hétfő reggel már 383-nál kezdte meg a hetet az euró. A figyelem a keddi MNB-döntésre irányul.

Várakozásunk szerint a korábbi 75 pontos lépésközzel megy tovább a magyar jegybank, ugyanakkor az elmúlt napokban erősödőben vannak az agresszívabb vágás képviselői is.

Öt dologra figyelnek a héten

Ez a legfontosabb öt dolog, amire figyelni kell a piacokon az előttünk álló héten – foglalja össze az Investing.com és a Reuters.

  1. USA-adatok. A befektetők kapnak egy utolsó frissítést az idei évre vonatkozó amerikai inflációról a pénteken megjelenő személyi fogyasztási kiadásokról szóló jelentéssel. Ez a Fed elsődleges inflációs mérőszáma. A fogyasztói bizalomról, az első munkanélküli kérelmekről, a tartós fogyasztási cikkek megrendeléseiről, a lakásszektorról is lesznek adatok. Az atlantai Fed elnöke, Raphael Bostic pedig kedden tart beszédet.
  2. Mikulás-rali? Az év végén, karácsony körül gyakran megfigyelhető árfolyamemelkedés bekövetkezésének esélyét latolgatják a befektetők. Bár az indexek már így is történelmi csúcsokon vagy azok közelében vannak.
  3. Közeledik a fordulat Japánban? Erősödnek a várakozások, hogy a Bank of Japan (BoJ) a következő hónapokban véget vethet a negatív kamatlábaknak. (Hiszen a Federal Reserve és más nagy központi bankok már a kamatcsökkentés felé haladnak.) Nem valószínű, hogy a BoJ a kedd reggeli ülésén változás legyen. De a befektetők alaposan vizsgálják majd a nyilatkozatokat, hátha találnak jeleket, hogy a januári ülésen jöhet a fordulat.
  4. Az arany 2020 óta először pluszban. Az arany 2020 óta az első pluszos évét zárhatja, amit a gyengébb dollár és a 2024-es kamatcsökkentésre vonatkozó erősödő várakozások táplálnak.
  5. Makacs brit infláció. Az Egyesült Királyság inflációja jelenleg több mint kétszerese a Bank of England (BoE) két százalékos célértékének, és a szerdán megjelenő frissebb adatok valószínűleg megerősítik, hogy az árnyomás magas a többi nagy gazdasághoz képest. Így a BoE-nek tovább tarthat a kamatcsökkentés, mint az EKB-nak.

Hogy mennyi az arany történelmi rekordja?

A tízéves becsült reálhozamok az USA-ban 2022 eleje óta megállás nélkül emelkednek, de csak júniusban fordultak pozitívba, ami visszavetette az aranyat a rekordközeli szintről – írta az Investing.com. Most nyolc éve a legmagasabb szinten vannak a reálhozamok, de már ez sem volt akadálya annak, hogy az arany unciánként 2000 dollár fölé emelkedjen.

Pedig az ár még mindig mintegy 20 százalékkal elmarad az 1980-as inflációval korrigált, 2500 dollár feletti történelmi csúcsától.

A befektetők arra számítanak, hogy jövőre számos kamatcsökkentés várható, miközben a politikai és gazdasági bizonytalanság egyre nő, ami az aranybefektetők számára kedvező időszakot jelenthet.

Optimizmus a kriptópiacon

Különösen kedvező a széljárás az év végéhez közeledve a kriptópiacon, sőt ez a tendencia jövőre is kitart – véli a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének elemzői csapata, a Binance Research. Éves elemzésükben megállapították, hogy a kriptopiac kapitalizációja több mint 110 százalékkal nőtt egy év alatt.

Optimista prognózisukat többek között azzal támasztják alá, hogy az Egyesült Államokban, Kínában és Európában jó eséllyel kamatcsökkentési ciklus kezdődik, a kriptóvalutákat kedvezően érintő hatósági döntések várhatók.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Binance-ról és más, a forgalomban érdekelt intézményekről persze nehéz elképzelni, hogy pesszimisták legyenek a kriptókkal kapcsolatban. Ám mostanában sok más elemző és cég is optimista volt, köztük nagy amerikai befektetési bankokkal, vagyonkezelőkkel.

Meredeken nőtt az NFT-k forgalma

Minden szegmensben a fellendülés jelei tapasztalhatók, még az olyan, eddig lejtmenetben lévő piacon is, mint az NFT-ké (ez a Non-fungible tokens rövidítése, ami “egymással nem helyettesíthető”, egyedi jellegű kriptoérméket takar - a szerk.)– írta a Binance. Itt a kereskedés volumene nyolc hónap lejtmenet után ismét emelkedő pályára állt, egy hónapon belül háromszorozott. A Bitcoin volt a legnépszerűbb NFT-blokklánc 375 millió dollárral, míg az Ethereumon a forgalom 348 millió dollár volt.

Az NFT-k havi forgalma, forrás: a Binance elemzése.
Az NFT-k havi forgalma, forrás: a Binance elemzése.

Ingatlanpiaci válságtól tart az MNB?

Új ajánlásban erősítette meg az MNB, hogy hosszú visszaváltási periódus ajánlott az ingatlanalapoknál.

Törekedni kell a legalább 180 napos visszaváltású ingatlan befektetési jegyek sorozatainak kibocsátására, forgalmazására.

Az ingatlanok ugyanis az egyéb fedezetekhez képest lassabban értékesíthetők, nem annyira likvidek. Ezért, ha egy – vagy netán egy gazdasági válsághelyzetben több – ügyfél visszaváltaná ingatlanalapja befektetési jegyét, más hasonló termékekhez képest értelemszerűen jellemzően több idő kell azok készpénzzé tételéhez. A két elem közti egyensúly hiánya piaci likviditási gondokhoz, “s akár ügyfélpanaszokhoz vezethet”.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21750 21440 21780 +0,69% 21730 21780 5 826 722 740 HUF 2024-11-22 14:35:32
MOL 2670 2654 2690 -0,22% 2670 2676 490 344 352 HUF 2024-11-22 14:32:08
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1238 1240 981 778 714 HUF 2024-11-22 14:34:40
RICHTER 10730 10670 10900 -0,74% 10710 10730 1 176 501 500 HUF 2024-11-22 14:34:51
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 510 40 622 742 HUF 2024-11-22 14:23:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG