Tüntetés Hongkongban (EPA/JEROME FAVRE) |
Szerdán is rekordszinten zártak az amerikai tőzsdeindexek, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 44,15 ponttal, 0,16 százalékkal, 28 165,83 pontra erősödött. Az S&P 500-as mutatója 13,2 ponttal, 0,42 százalékkal nőtt, és 3153,72 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 57,24 ponttal, 0,66 százalékkal emelkedett, és 8705,18 ponton zárt. Az európai piacokon nem volt ennyire fényes a helyzet, noha itt is több index lokális vagy történelmi rekordon fejezte be a napot. A BUX ugyanakkor lefele korrigált.
Csütörtökön inkább gyengülés látható, a befektetőket ugyanis elbizonytalanította az amerikai-kínai kapcsolatok alakulása. Emiatt a német, a francia és az angol tőzsde is kisebb gyengüléssel kezdte a napot. A magyar piacon ugyanakkor kisebb pluszt mutat a BUX, miután a Mol, a Richter és a Magyar Telekom is emelkedéssel indult.
A piacok vélhetőleg a hét utolsó két napján visszafogottabbak lesznek, ugyanis november 28-án, csütörtökön az amerikai hálaadás ünnepe miatt zárva tartanak a New York-i tőzsdék, pénteken pedig rövidített nap lesz a piacokon. Milyen információk azok amik hatnak a piacokra?
1; Remek hírek jöttek Amerikából
A vártnál kedvezőbb lett a harmadik negyedéves felülvizsgált GDP, ami pozitív lökést adott a Wall Streetnek. Segített az is az emelkedésben, hogy a Fed továbbra is kedvezően látja az Egyesült Államok gazdasági kilátásait. A Fed Bézs Könyve szerint az elmúlt egy hónapban mérsékelten nőhetett az amerikai gazdaság. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a kereskedelmi feszültségek miatt az iparban gyengébbek a kilátások.
2; Amerika odafigyel Hongkongra, Peking felháborodott
A kereskedelmi tárgyalások miatt egyébként sem felhőtlen amerikai-kínai viszonyt ronthatja, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta szerdán a hongkongi tüntetőket támogató törvényt. Tette mindezt annak ellenére, hogy Kína erőteljesen tiltakozott ez ellen. A törvény előírja, hogy az amerikai kormányzat Hongkong helyzetét rendszeresen, évenként vizsgálja felül mind pénzügyi, mind emberi jogi szempontból, és megbízza az Egyesült Államok elnökét, hogy szankciókat szabjon ki azokra, akik csorbítják az emberi jogokat a különleges közigazgatási területen.
A szenátus után a múlt héten a képviselőház is megszavazta a törvénytervezet végleges változatát, aminek hírére Kína e hét kedden bekérette az Egyesült Államok pekingi nagykövetét, Terry Branstadot a külügyminisztériumba. Peking ezután közleményben szólította fel Washingtont, hogy "hozza helyre tévedését", és ne avatkozzon bele Kína belügyeibe. Közölte továbbá: úgy ítéli meg, hogy a tervezet ellentétes a nemzetközi joggal.
Nagy kérdés, hogy erre válaszul Peking az állítólag már hónapok óta szóban egyeztetett kereskedelmi megállapodást, amelyről ennek ellenére azóta is folyamatosan tárgyalnak a felek, valamilyen módon késleltetni fogja-e.
3; Továbbra is a mélypont közelében a forint
Nem tud a mélypont környékéről érdemben elmozdulni a magyar fizetőeszköz. Ha egy picit erősödik, azt rendre gyorsan visszaadja, ahogy ezt ma reggel is tette, ugyanis minimálisan gyengült a forint a főbb devizákhoz képest csütörtök reggelig a bankközi piacon szerda este óta.
Reggel hét óra körül 336,32 forinton jegyezték az eurót a szerda esti 336,29 forint után. Ezt követően azonban ismét akcióba lendültek az eladók, és a magyar fizetőeszköz újra 337 fölé jutott az euró ellenében. Így csütörtökön újabb történelmi mélypontot jegyezhettünk fel, ezúttal 337,075 volt a keresztárfolyam.
4; Földbe állt a kiskereskedelem Japánban
Japánban a kiskereskedelmi forgalom négy és fél éve a legnagyobb mértékben csökkent októberben, mert a forgalmi adó emelkedése miatt a fogyasztók visszafogták kiadásaikat. A gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium csütörtökön azt közölte, hogy októberben éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom 7,1 százalékkal zsugorodott, miután szeptemberben éves szinten még 9,2 százalék növekedést regisztráltak. Szakértők kisebb, 4,4 százalékos csökkenést vártak októberre.
Havi szinten októberben 14,4 százalékkal zuhant a kiskereskedelmi forgalom szeptemberhez képest, amikor még 7,2 százalék volt a növekedés. Elemzők a kiskereskedelmi forgalom stagnálását várták.
5; Ingatlant adott el a Telekom, részvényopcióval élt Csányi
A magyar tőzsdén több kisebb hír is napvilágot látott. A BÉT oldalán közölték többek között azt, hogy a Richter továbbra is vásárolja saját részvényeit, kedden újabb 45 ezer darabot szereztek.
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója 20 630 darab OTP részvényre szóló vételi opciót hívott le, 10 413 forintos kötési árfolyamon. Mindez azt jelenti, hogy csak ennek révén nagyságrendileg 80 millió forinttal jutalmazta a bank a sikeres cégvezetőt.
Értékesítette a Telekom Park irodaépületét a Magyar Telekom, az ügylet lezárását követően a tranzakció 3,7 milliárd forint készpénzbevételt eredményez.