A tegnap esti amerikai hangulatromlás után reggel Ázsiában, majd ma Európában is mínuszban vannak a tőzsdeindexek. A német index 0,8, a francia 0,6, a brit 0,2 százalékkal süllyed, az amerikai határidős mutatók is fél százalék feletti mínuszban állnak.
Ezúttal Ázsiában nő a politikai feszültség, miután egy amerikai politikus a kínaiak tiltakozása ellenére Tajvanra készül látogatni. A szokásos félelmeken túl, mint a recesszió árnyéka, ez lehetett a hangulat romlásának fő oka. Ezen kívül folyik a gyorsjelentési szezon, és pénteken fontos amerikai munkaerő-piaci adatok érkeznek majd. Európa pedig készül a kemény télre.
Budapesten a BUX index minimális mértékben esik, miután az OTP és a Mol kisebb esését a Richter 1,4 százalékos emelkedése kompenzálja. A Telekom 0,3 százalékkal süllyed, a Masterplast ugyanennyivel emelkedik.
Végre 400 alatt a forint
Ma már 398 körül jár az euró, ami jelentős forinterősödést jelent, mintegy három forinttal olcsóbb lett az európai fizetőeszköz. Tegnap végre megmozdult valami, a forint erősödni kezdett. Rövid ideig 400 alatt is járt az euró hétfő délután, amit főleg a dollár gyengülésével hoznak összefüggésbe. Kedd reggel még egy ideig 401 volt az árfolyam, azután 396,7 is volt a napi minimumán.
Komoly olajár-esés volt
Nagyot esett az olaj tegnap, főleg a Kínából érkező kiábrándító makroadatok, a recessziós félelmek miatt. Hat-hét százalékos zuhanás után a Brent benézett 99, a WTI pedig 93 dollár alá is. Ma is csak kevéssel e két határ felett járnak. Szerdán az OPEC ül össze, kérdés, változtatnak-e valamennyit a kitermelendő mennyiségen.
Sorban jó eredményekről jelentenek az energiaipari multik, legutóbb a BP, amely 14 éve nem látott nyereséget ért el. De sok részvényes aggódik, hogy ezt a nyereséget a kormányok különadókkal fogják lefölözni.
Erősen csökkent a forgalom a lakáspiacon
A Duna House (DH) szerint a lakóingatlan-piacon az “extrém szabadságolási időszak és a változó gazdasági és társadalmi környezet” erős visszaesést okozott a tranzakciók számában. Júliusban a cég által becsült 8978 adásvétel az előző hónaphoz képest 17, az előző év hasonló időszakához képest pedig húsz százalékkal gyengébb forgalmat mutat.
Ehhez hasonló alacsony aktivitást utoljára a járvány sújtotta 2020-as év májusában tapasztaltak a szakemberek.
Lesújt a magas rezsi, a magas kamat
Ezt a rezsicsökkentés változásának bejelentése és a továbbra is emelkedő kamatkörnyezet miatti várakozások számlájára írják. A múlt héten bejelentett kormányzati döntések (az öt százalékos lakásáfa, a CSOK és Babaváró folytatása) azonban hosszabb távon erősíthetik a piaci aktivitást a DH szerint.
Itt a fordulat: az eladók keresik a vevőket a lakáspiacon – írta a Concorde Értékpapír Zrt. blogja is.
Visszanyesték a Mol célárát
A PKO BP Securities továbbra is tartásra ajánlja a Mol-részvényeket, a korábbi 2949 forintos célárát azonban valamelyest visszavágta. Az elemző most 2753 forintos célárat határozott meg, míg az elemzői konszenzus továbbra is 3500 forint feletti – írja a KBC Equitas.
Magyarországra jön a Nio
Magyarországon nyit gyárat a Nio kínai elektromosautó-gyártó vállalat – írja az Equilor Befektetési Zrt. Ez lesz az első európai üzeme, és Biatorbágyon fog felépülni. Automata akkumulátorcsomag-csereállomásokat fognak előállítani ott. A projekt 5,5 milliárd forintból készül el, melyhez a magyar kormány 1,7 milliárd forint támogatást biztosít.
A kínai cég hétfőn közzétette júliusi adatait, 10 052 járművet szállított a hónap során. Ami 26,7 százalékos növekedés az előző évhez képest, de 22 százalékos csökkenés a júniusban szállított 12 961 járművel összehasonlítva.
Ezt követően a Morgan Stanley elemzője, aki felülsúlyozás minősítést és 31 dolláros célárat tart érvényben rá, közölte: Arra számít, hogy a következő hónapokban felgyorsul a járműgyártás a Nio-nál. Mintegy 50 százalékos negyedév/negyedév volumennövekedést várnak, 36-38 ezer darabra.
Láttuk vajon a rubel abszolút csúcsát?
Június végén nagyon erős volt az orosz rubel, majd ahhoz képest gyengült valamelyest júliusban. Mégis a rubel az idén eddig a legjobban teljesítő valuta, mivel mesterséges lökést kapott a tőkekorlátozásoktól, amelyet Oroszország az invázió február 24-i kezdete után vezetett be.
Az erős rubel segített visszafogni a kirobbanó inflációt, de káros a költségvetés bevételeire és az exportorientált vállalatokra nézve – írja a Reuters. Ez utóbbi miatt szükséges annak a költségvetési szabálynak visszaállítása, amely korlátozza Oroszország költségvetési kiadásait, és a többlet-olajbevételeket egy tartalékalapba irányítja. Az új költségvetési szabályok 2023-tól léphetnek életbe.
A rubel esése elkerülhetetlen a megújított költségvetési szabály paramétereinek valószínűsíthető bejelentése miatt – idézik az ITI Capital befektetési stratégáját.
Robbant a Pinterest ára
A Pinterest részvényei több mint húsz százalékkal is emelkedtek a zárás után, annak ellenére, hogy a vállalat második negyedéves jelentése nem volt túl jó. Ám az Elliott Management megerősítette részesedésszerzését a vállalatban, bejelentve, hogy mostantól ők a legnagyobb tulajdonosok.
A Pinterest egy rendkívül stratégiai jelentőségű, jelentős növekedési potenciállal rendelkező vállalkozás – áll az Elliott közleményében.
A közösségimédia-cég csak 0,11 dolláros részvényenkénti eredményt (EPS-t) jelentett, ami elmaradt a 0,18 dolláros elemzői becsléstől. A havi aktív felhasználók száma (MAU) öt százalékkal csökkent az előző évhez képest.
Hatósági fellépések a kriptodevizapiacon
A részvénypiaccal együtt a kriptovaluták többsége is lefelé indult tegnap este, a bitcoin kedd délelőtt kettő, az ether hat százalékos mínuszban van (22 850, illetve 1590 dollár körül).
Sok hír érkezik szabályozási kérdésekkel, hatósági fellépésekkel kapcsolatban, például:
- A Binance kriptotőzsde amerikai szekciója (Binance.US) eltávolította az AMP érmét a platformjáról, amíg az amerikai szabályozó hatóságok nem tisztázzák, hogy értékpapírnak minősül-e. A tőzsdefelügyelet, a SEC ugyanis annak nevezte az AMP-t.
- A SEC vádat emelt 11 ember ellen a 300 millió dolláros Forsage rendszer létrehozásával és népszerűsítésével kapcsolatban, amely állítólag kriptovaluta-alapú piramisjáték-renszer (“Ponzi-séma”).
- Az Egyesült Királyság pénzügyi hatósága, a Financial Conduct Authority új szabályokat vezetett be a magas kockázatú befektetések marketingjével kapcsolatban. Bár ez a szabályozás még nem vonatkozik a kriptovaluta-promóciókra, azok szabályozása is előkészítés alatt áll.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.