Elég súlyos mínuszokat látni az európai tőzsdéken a vasárnapi választások után, a német index 1,0, a franciaországi – ahol a szélsőjobb előretörése miatt előrehozott választásokat tarthatnak – 2,1 százalékkal esik. Jobban áll a közvetlenül nem érintett britek, valamint a hollandok és a svédek indexe 0,5 százalék körüli mínusszal. Az amerikai határidős indexek csak 0,2 százalékos csökkenést mutatnak, ma tizedelik az Nvidia papírját.
Pénteken a nagyon erős amerikai munkaerőpiaci adat nyomán nagyot ugrott a dollár, esett az arany és hatalmasat zuhant az ezüst (a 30 dolláros határ alá), de a részvények akkor még viszonylag jól tartották magukat. A héten a Fed kamatdöntése és kulcsfontosságú inflációs adatok fognak megjelenni az USA-ban. Az Elliott Investment Management pedig állítólag részesedést szerez a Southwest Airlines-ban, az aktivista befektető a fapados légitársaság irányítására gyakorolna hatást.
A BUX index is fél százalékkal csökken, a Richter 1,4 százalékos süllyedése a legnagyobb a vezető részvények közül. A Mol stagnál, az OTP csak 0,1 százalékkal esik, a Telekom fél százalékot veszít értékéből. Az Alteo viszont közel tíz százalékkal ugrott meg, vélhetően egy pénteki elemzés nyomán.
Három forinttal drágább az euró
Az euró 393,40, három forinttal van a péntek esti szint felett. Pedig Magyarországon kedvező inflációs adat érkezett, a 4,0 százalékos májusi év/év adat azt is jelenti, hogy áprilishoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek az árak – írta a szintén a Klasszis-csoporthoz tartozó Mfor.hu.
Az európai földgáz 1,3 százalékkal esik, az olaj alig változik. A pénteki nagy esés után ma is mínuszban áll az arany, de felfelé korrigál az ezüst.
Miért tépázta meg a választás a tőzsdéket?
A hétvégén lezajlott az európai parlamenti választás a 27 tagországban, hatalmas meglepetéseket nem láthattunk, nagyjából a papírforma szerint alakultak az eredmények – írta a K&H Értékpapír. Az Olaf Scholz német kancellárhoz köthető pártok alulszerepeltek, valamint Emmanuel Macron francia elnök pártja is vereségbe futott.
Meglepetésre Macron a vasárnapi eredmények után előrehozott nemzetgyűlési választásokat írt ki június 30-ra. A bejelentésre gyengülni kezdett az euró, a dollárhoz képest már 0,5 százalékot, ezzel 1,075 környékére esett vissza az EURUSD.
Az európai piacoknak láthatóan nem kedvez a politikai bizonytalanság – tették hozzá.
Emelkedni fog a meglepően jó hazai infláció?
Az átlagos elemzői várakozást (4,3 százalék) alulmúló hazai inflációs adat fényében a keresleti nyomás és a termelők árazási képessége enyhülőben van, illetve olyan egyedi tényezők is bejöhettek a képbe, amikre nem számítottunk – mondta Kiss Péter Amundi befektetési igazgató. Ez azt is mutatja, hogy nagyobb bizonytalanság várható, változékonyabbak lesznek a havi adatok.
A bázishatások inflációt emelő hatásai és a szezonalitás miatt az infláció hullámzó emelkedését várjuk decemberig, akkor öt százalék környékén tetőzhet a mutató.
Ez a változékony környezet felerősítheti a “befektetői bizonytalanságot és piaci volatilitást”. Az alacsonyabb adat ellenére a hazai jegybank továbbra is óvatos maradhat.
Csak jövőre szelídül igazán a pénzromlás?
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint rövid távon a legnagyobb kérdés, hogy a másfél éves recessziós időszak után beinduló gazdaság a második félévben mekkora teret enged a további árkorrekcióknak.
Összességében az év egészében zömmel 4-5 százalék közötti, határozott trend nélkül ingadozó éves inflációs számokat várunk – írta.
Várakozásuk szerint a dezinflációs folyamat jövőre indulhat újra és a jegybanki célsávba is 2025-ben térhet vissza az infláció.
Beomlott a Gamestop
A Gamestop gyorsjelentése elrontotta a pénteki ralit, a videojáték-kiskereskedő 881,8 millió dolláros nettó árbevételt ért el, ami 29 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 1,237 milliárd dollárhoz képest. A vállalat 32,3 millió dolláros negyedéves vesztesége viszont kisebb volt, mint az egy évvel korábbi 50,5 millió – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A vállalat a folyamatban lévő részvényeladásokról is beszámolt, és közölte, hogy a májusban bejelentett 45 millió részvény eladásán felül további papírokat fog értékesíteni. A jelentés előtt a GameStop közel 30 százalékos pluszban volt, ám a kereskedési nap végére 39,38 százalékkal csökkent az árfolyama.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.