Ma megint zöldben vannak a tőzsdék, pedig számos okuk lenne rá, hogy tovább zuhanjanak. A legfontosabb persze az omikron-vírusvariáns és az ezzel kapcsolatos félelmek, és a nagyfokú bizonytalanság. Ami még hetekig kitarthat, amíg kiderítik a tudósok, mekkora veszéllyel is állunk szemben. De estek a német kiskereskedelmi eladások, a kínai gyáripari termelés és a Caixin/Markit kínai beszerzési index is.
Az izraeli egészségügyi miniszter, Nitzan Horowitz nyilatkozata ellenben sokat segíthetett, aki szerint a három Pfizer-oltáson túllevő polgárok jól védettek az új omikron-variáns ellen is. A német, francia, brit indexek 1,3-1,5 százalékos pluszban vannak késő délelőtt. Az amerikai indexek határidős értékei 0,8-1,3 százalékos pluszt mutatnak, a tech-szektorral az élen.
A BÉT-en a BUX-index 0,7 százalékkal emelkedik, az OTP 0,4, a Mol és a Telekom 1,1 és a Richter 1 százalékos drágulása mellett. A 4iG 1,1 százalékkal esik, ami azonban inkább a korábbi emelkedés korrekciójának látszik.
Az euró/forint 364 forint, sőt reggel volt 363 is. Egyértelműen erősödik a fizetőeszközünk. Az olaj árfolyama ismét szép pluszban van, 4,5 százalékkal megy fel, drágulnak a fémek is. Holnap ülésezik az OPEC+ kartell.
Kellemes meglepetést kapott a forint
Az MNB tegnap kiszélesítette a kamatfolyosót, ami lehetővé teszi, hogy a csütörtöki egyhetes betéti tendereken lényegesebb mértékben tovább emelje a kamatot. (Erre azért volt szükség, mert a betétek kamata nem lehet magasabb a hitelekénél.) A refinanszírozási rátát (hitelkamatot) 4,1 százalékra, míg a betétit 1,6 százalékra emelték (3,05, illetve 1,15 százalékról).
Elhárult tehát egy akadály a forintárfolyam további stabilizálása útjából. Ennek is köszönhető a forint tegnapi és mai erősödése, bár a nemzetközi hangulat javulása is szerepet játszhat benne.
“Az MNB meglépte, s ezzel meglepte a piacot tegnap” – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ezzel 120 bázispontra növelte a mozgásterét az effektív kamatráta emelésére, amely az egyhetes betéti ráta. Így a holnapi betéti tender kamata is jelentősebbet emelkedhet. Makroelemzőink az MNB lépését követően 40 bázispontos emelést várnak holnapra.
Powell csírájában fojtotta el az optimizmust
Kedden ismét csúnyán festettek nap közben a tőzsdeindexek, majd szépen kezdtek magukhoz térni késő délutánra. Ekkor Jerome Powell, a Fed elnöke még egy nagyot rúgott beléjük. Arról kezdett el ugyanis beszélni, hogy gyorsíthatják, így pár hónappal a tervezettnél korábban is befejezhetik a kötvényvásárlási program kivezetését. Az igencsak héja (monetáris szigorításra utaló) közlendő nyomán jókorát estek kedden a vezető indexek, az USA-ban 1,6-1,9 százalékkal. Ennek fényében különösen szép a mai emelkedés.
Sokan azonban attól tartanak a piacon, hogy a kisbefektetők áramlanak most tömegesen a tőzsdére, mert az utóbbi időben azt tanulták, hogy a nagy eséseket mindig érdemes volt megvenni. De nem biztos, hogy ez a jövőben is mindig így alakul. Ők könnyen megijednek és gyorsan távozhatnak is, így veszélyesen labilis részvénypiaci helyzet alakulhat ki.
Jön az új iPhone
Jövő év elején mutathatja be az új iPhone SE modelljét az Apple az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A harmadik generációs iPhone SE valószínűleg a cég egyik fő zászlóshajója lesz a középkategóriás 5G-s okostelefonok szegmensében. Az Apple az előzetes várakozások alapján 25-30 millió készüléket tervezhet piacra dobni.
Az Apple árfolyama 3,2 százalékot emelkedett tegnap a rossz piaci hangulatban is.
A Giphy eladására szólították fel a Facebook anyavállalatát a brit hatóságok.
Jót jelentett az AutoWallis
Erős kilenc hónapon van túl az AutoWallis a gyorsjelentése alapján – közölte a társaság. EBITDA-ja meghaladta az 5,7 milliárd forintot, így várhatóan túlszárnyalja az éves 5,5-6,2 milliárd forintos tervét.
Árbevétele 145,4 milliárd forint volt, ami több mint a duplája a korábbinak, azaz 132 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot. Fedezettermelése közel tíz százalékkal bővült, EBITDA-marginja 3-ról 3,9 százalékra nőtt.
A menedzsment megítélése szerint a társaság eredménytermelő képességét legjobban bemutató EBITDA több mint a háromszorosára, 5,7 milliárd forintra ugrott.
Csúcsdöntésre készül az ether?
Éjszaka 4780 dollár is volt az ether árfolyama (most 4730), miközben a mindenkori csúcs november 10-én 4860 dolláron állt be. Így a második számú kriptodeviza már csak 2-3 százalékkal van a csúcsa alatt, miközben a bitcoin még annál jóval távolabb, 18-20 százalékkal.
Egyes kriptodeviza-befektetők szerint ez “bullish”, azaz bikapiacra utaló jel az “altcoinok”, a közepes és kisebb kriptodevizák számára.
A metaverzum telepesei
“Mi vagyunk a metaverzum telepesei” – írja a Yield Guild Games (YGG) szlogenje. A kriptodeviza mögött egy olyan közösség áll, amely arra szerveződik, hogy a metaverzumokban, NFT-k, play-to-earn (P2E, játssz és keress pénzt) típusú, blokklánc-alapú játékokban szervezetten minél több bevételt gyűjtsön össze.
A YGG árfolyama most egyetlen nap alatt 24 százalékos emelkedést ért el, de valójában az egész szektor régóta az érdeklődés középpontjában van. Karácsony előtt, december elején egy sor várva várt online játék elindítása várható. Például:
- Meland.ai
- Metastrike
- Synesis One
- Astra Guild Ventures (AGV)
- Solice
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.