Tegnap is szép napjuk volt a tőzsdéknek, de ma már nem olyan egyértelmű a kép. A német index, amelyet tegnap a jó ipari termelési adat és az alacsonyabb gázár is húzott, ma még 0,3 százalékkal emelkedni tud. A francia, brit mutatók azonban 0,2 százalékkal esnek.
Sok gyorsjelentés érkezik a kontinensünkön, például ma az AB Foods, a Pandora, a Munich Re, a Renault és a Persimmon. A piacokat óvatossá teszi, hogy az USA-ban ma tartják a félidős választást, ahol a republikánusok előretörése várható. Csütörtökön pedig fontos inflációs adatot tesznek közzé. Az amerikai határidős indexek is csak szerény, pár ezrelékes pluszban vannak.
Csúnyán néz ki az OTP és a Mol
A BUX index a tegnapi szép emelkedés után ma korrigál, 1,5 százalékkal esik. Az OTP 2,6 és a Mol 2,8 százalékos esése húzza le, míg a gyorsjelentése után a Richter 1,3 százalékkal emelkedik. A tegnapi száguldása után az Opus ma is 1,9 százalékkal megy fel. A Zwack is jelentett, 1,5 százalékkal javít a részvénye.
Ma este a Magyar Telekom gyorsjelentése esedékes, az OTP-é pedig csütörtökön reggel.
Megugrott a gáz ára
Az európai, hollandiai szállítású földgáz tőzsdei ára ma hat százalékkal 116 dollárra megy fel. A kőolaj viszont egy százalék körüli mínuszban van. A dollár kissé erősödik az utóbbi napok esése után, az euróval szemben a paritás (1,0000) körül billeg.
Mitől erősödik a forint?
A euró/forint ma reggel is járt 399-en, de azután 401 közelébe ment fel. Pozitív jelzések érkeztek a körvonalazódó EU-megállapodást illetően Veerle Nuyts bizottsági szóvivőtől, és az uniós magyar agrárprogramot is elfogadták.
Utóbbi papírformának tekinthető, ezzel együtt fontos pont a mostani, a devizaforrások bizonytalanságával övezett időszakban – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az uniós pénzek kapcsán egyre biztatóbb hírek jelennek meg a KBC Equitas szerint is, ők is a szóvivőt említik, mint aki szerint számos területen előrelépés született az egyezmény kapcsán. Kiemelték azonban a dollár gyengülését is, mint ami segíti valutánkat.
A Bloomberg szerint november 22-én tűzhetik napirendre a jogállamisági kérdést, ekkor eldőlhet, hogy még az idén sikerül-e megegyeznie Magyarországnak az uniós forrásokról.
Kiváló eredmény jött a Richtertől
Megérkezett reggel a Richter gyorsjelentése, a brókercégek elemzői nagyon jól fogadták.
“Óriási pozitív meglepetés”, “Hatalmas növekedés a főbb sorokon” – írja Cinkotai Norbert a KBC Equitasnál.
A Richter 1300 forintnál is több EPS-t tudott elérni, amiben a kedvező devizahatásoknak is komoly szerepe van. A brókerek fenntartják 9900 forintos fair érték becslésüket. A papír ma 8450 forint.
Súlyosan alulértékelt a pesti gyógyszerrészvény?
A gyógyszergyár az első három negyedévben 1052 forint egy részvényre jutó eredményt produkált, amivel máris túlteljesítette az éves előrejelzéseket – írta az Erste Befektetési Zrt.
Éves szinten valószínűleg valahol 7 körül áll meg a P/E ráta (árfolyam/nyereség hányados). Ez normál időszakokban inkább 10 és 20 között volt.
Az orosz-ukrán háború ellenére a Richter második legnagyobb piacán, Oroszországban az árbevétel idén éves bázison 47 százalékkal tudott növekedni – emeli ki az Equilor Befektetési Zrt. Az adózott eredmény pedig 116 százalékkal meghaladja a 2021 harmadik negyedévi értéket.
Drasztikus fogyasztás-visszaeséssel számol a Zwack
A Zwack Unikum féléves jelentése szerint kétmilliárd forint adózott eredményt ért el, ami 516 millió forinttal, 34,8 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakát. Az árbevétel 16,9 milliárd forint volt, ami 19,4 százalékos emelkedés. Az adóterhek azonban az év közepén megnőttek, ezért a vásárlások egy részét a vevők előrehozták. A mellékelt előrejelzésnek így már kevésbé örülhetnek a befektetők.
Az üzleti év második felében az inflációs környezet hatására folyamatosan romló vásárlóerő következményeként drasztikus, akár 30 százalékos fogyasztás-visszaeséssel kalkulálnak.
A 2,2 milliárd forintos profitcélt ennek ellenére elérhetőnek tartják.
Új részvény jöhet a magyar tőzsdére
A Vienna Insurance Group (VIG) kérelmezi részvényeinek bevezetését a Budapesti Értéktőzsdére – közölte az osztrák biztosítótársaság. A várható első kereskedési nap november 11-e lesz. A VIG részvényeit 1994 óta jegyzik a Bécsi Értéktőzsdén, 2008 óta pedig a Prágai Értéktőzsdén.
Ezzel a lépéssel szeretnénk új befektetőket vonzani, különösen Közép- és Kelet-Európában – magyarázza Elisabeth Stadler, a Vienna Insurance Group vezérigazgatója.
Az Aegon vállalatainak 2022. márciusi magyarországi felvásárlása során a VIG a már meglévő vállalatával, az Unionnal együtt 19 százalékot meghaladó piaci részesedéssel piacvezetővé vált Magyarországon. A budapesti Index Bizottság a következő hónapokban foglalkozik a VIG részvények esetleges felvételével a tőzsde valamelyik indexébe – tették hozzá.
Elszakadt a kábel a Lyftnél
Az Uber versenytársa, a Lyft járműmegosztó vállalat nagy csalódást okozott az erre a negyedévre vonatkozó bevételi előrejelzésével. Az emelkedő árak és a megnövekedett kereslet ellenére a bevételek várhatóan 1,15 és 1,17 milliárd dollár között lesznek. A részvények árfolyama kilenc százalékkal esett a piaczárás után. A papír így idén már értékének közel 70 százalékát veszítette el.
Az aktív járművezetők száma és az egy aktív járművezetőre jutó bevétel is nőtt (7,2, illetve 13,7 százalékkal), de ez az idei év eddigi legalacsonyabb növekedése. Ugyanakkor a cég nettó vesztesége 422 millió dollárra dagadt. A vállalat ezt az Argo AI, egy automata vezetéssel foglalkozó startup cég bezárásával kapcsolatos értékvesztési költségeknek tulajdonítja – írta az N-Tv.de.
Elromlott a hangulat a kriptópiacon
Egy jó hét után már hétfőn is alulteljesített a kriptovaluta-piac a részvényekhez képest, kedd reggelre pedig még inkább elromlott a hangulat. A bitcoin és az ether is öt százalék közüli mértékben esik, az előbbi ezzel elérkezett 20 ezer, az utóbbi 1500 dollár alá.
Egy nyertes és egy vesztes érme
Erősen negatív sztori, hogy az FTX kriptotőzsdéhez szorosan kapcsolódó Alameda Research sokmilliárd dolláros kockázatitőke-társaságról kiderült, vagyona nagy részét az FTX (FTT) tokenekben tartja. Ennek nyomán sokan döntöttek úgy, hogy inkább kiszállnak az FTX érmékből vagy épp a tőzsdéről viszik el a pénzüket. (Többek között a Binance piacvezető kriptotőzsde is.) Az FTX érmék egy hét alatt 32 százalékkal zuhantak.
Egy hét alatt mintegy 30 százalékkal ment fel viszont a Polygon (MATIC), az Ethereum-rendszer egyik úgynevezett második rétegű (layer 2) megoldásának érméje. A második számú kriptovalutához képest gyorsabb és olcsóbb Polygon legutóbb azért tűnt fel, mert az Instagram bejelentett NFT-kereskedési platformjának ez lesz a motorja.
Előtte azonban már ezt választotta NFT-ihez a Reddit, a Starbucks, a Mercedes-Benz, a Coca-Cola, a DraftKings és a Quadrata is. A JPMorgan pedig ezen a láncon kísérletezik DeFi (decentralizált pénzügyi) megoldásokkal.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.