A világ tőzsdéi ma optimista üzemmódban vannak, az európai indexek jellemzően 2-4 százalékkal emelkednek, a német mutató 3,6 százalékkal, a francia 3,1-el. A főbb amerikai határidős indexek is 3-4 százalék közötti ugrást mutatnak. Varsó 2,8 százalékos pluszban, Kína és India ma zárva. Japánban négy százalékkal ment az index, ahol újabb nagy mentőcsomagot készítenek elő.
Itthon a kormány leendő gazdaságvédelmi csomagjának részleteire várnak a piacon, de nem ezért visszafogottabb a tőzsdeindex. A BUX 0,7 százalékos pluszt mutat. Az OTP, amelyre alighanem újabb különadó vár, több mint négy százalékkal esik (8730-ra), a Mol 2, a Richter 5, az Opus 9 százalékkal emelkedik. A piac láthatóan úgy gondolja, hogy az óriási pénzesőből a kormányközeli társaságnak is bőven csurran majd. Orbán Viktor miniszterelnök ma délben bejelentést tesz.
A forint, amelynek zuhanását a múlt héten az MNB-nek kellett visszafordítania (a 370-es euró közeléből), ma megint erősebb lett. Az euró ma 363,0, ami 2,4 forinttal alacsonyabb érték a péntek estinél.
1. Reménysugárt jelentő halálozási statisztikák
Európa négy leginkább sújtott országa arról számolt be, hogy csökken a koronavírus okozta halálesetek száma – jelentette a Bloomberg.com. Olaszország két és fél hét alatt a legalacsonyabb napi számot rögzítette, Spanyolországban harmadik napja csökkent az adat, az Egyesült Királyságban és Franciaországban is mérséklődés volt. Az RBB német rádió szerint pedig az országban negyedik napja csökkent a regisztrált új fertőzöttek száma, a halálozási arány is változatlanul alacsony.
New Yorkban most először fordult elő, hogy a napi halálesetek csökkentek, de még nem tudni, hogy ez átmeneti jelenség, vagy trendfordulót jelent.
2. Az OPEC+ nem ülésezik, de jól halad
Elhalasztották a hétfőre tervezett online OPEC-találkozót, mivel az orosz és a szaúdi fél között nézeteltérések támadtak – jelentették még szombaton. Úgy nézett ki, hogy ebből jókora olajár-zuhanás lesz hétfőre, és hajnalban Ázsiában tényleg volt 11 százalékos mínuszban az árfolyam. Ám az orosz fél egyik főtárgyalója, az állami vagyonalapot igazgató Kirill Dimitrijev (Dmitriev) nagyon optimistán nyilatkozott a megegyezés lehetőségéről. A virtuális csúcstalálkozó csütörtökön kezdődhet.
Így ma délelőtt csak három százalékos esésben van az árfolyam, a WTI 27,50, a Brent 33,10 dollár. A múlt héten pár nap alatt 30-35 százalékkal ugrott meg az olaj ára, mikor Donald Trump elnök arról kezdett el beszélni, hogy az orosz és szaúdi felek hamarosan megegyezhetnek egy jelentős kitermelés-csökkentésről.
3. Nagyobb szigor jön az Egyesült Királyságban?
Az Egyesült Királyság miniszterelnökét, Boris Johnsont kórházba vitték, orvosa javaslatára. A tíz napja felfedezett koronavírus-fertőzés tünetei ugyanis, beleértve a lázat, hosszabb ideje nem szűntek meg nála. II. Erzsébet királynő pedig ritkaságnak számító televíziós beszédet mondott a járványról. Skócia legfőbb orvosa lemondott a mozgási korlátozások kapcsán. A Bloomberg szerint ez arra utalhat, hogy az Egyesült Királyságban szigoríthatják az intézkedéseket.
4. Optimista befektetési bankok
Néhány kommentátor optimistábbá vált a Bloomberg hírlevele szerint. A JPMorgan Chase & Co. szerint az USA-ban az új koronavírus-esetek növekedési ütemének lassulása hozzájárulhat részvények emelkedéséhez, és csökkentheti a volatilitást. Másokat, mint például a Morgan Stanley és az Eaton Vance, a példa nélküli kormányzati és központi banki ösztönző csomagok késztetnek pozitívabb prognózisokra. Valamint annak jelei, hogy a járvány Európában elérheti a csúcspontját.
5. Rövidített hét jön
A húsvéti ünnepek miatt sok országban rövidebb lesz a tőzsdei hét a szokásosnál, pénteken (és hétfőn) zárva tartanak majd többek között Frankfurtban vagy Budapesten is. New Yorkban péntek szünnap, hétfőn viszont lesz kereskedés.