A tegnapi emelkedés után ma ismét lefelé indultak el a tőzsdeindexek Európában, az amerikai határidős mutatók is csökkenést jeleznek. Frankfurtban és Londonban 1,1, Párizsban 1,2 százalékkal esik a vezető index. Varsóban 1,6 százalékos az esés.
Budapesten viszont minimális, pár pontos emelkedést figyelhetünk meg jelenleg. A Richter másfél százalékos és az OTP 0,2 százalékos emelkedése húzza felfelé a mutatót. A Mol és a Magyar Telekom nagyjából fél százalékkal süllyed. A forint gyakorlatilag nem változik, 358,60 forint az euró ára.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Erős a dollár, száguld az ezüst
A dollár erősödésbe kezdett, de nem annyira az euróhoz képest, mint inkább más devizákkal összehasonlítva. A dollárindex 0,3 százalékkal emelkedik, az euró/dollár viszont alig változik, 1,2120. Eközben 0,7 százalékkal emelkedik az arany és 4,5 százalékkal az ezüst, feljebb van a legtöbb egyéb árupiaci termék is. Ennek egyik magyarázata lehet a vártnál magasabb német inflációs adat.
A dollár erősödését vannak, akik a tőzsdék a rossz hangulatával magyarázzák. Ilyenkor ugyanis a befektetők biztonságos menedéket keresnek, amit főleg a dollárban találnak meg.
A GameStop miatt esik minden?
A tőzsdei áresés okát nehéz megtalálni, a gazdaságból vegyes hírek jöttek, a járvány és az oltás frontján nincs igazi újdonság. Sokan attól tartanak, hogy a GameStop-részvények és már jó néhány más értékpapír piacán bekövetkezett óriási spekulációs hullám okozza süllyedést. Azok a befektetők ugyanis, amelyeknek most pótlólagos tőkekövetelményeket kell biztosítaniuk, egyéb befektetéseiket, például más részvényeiket adják el, hogy pénzhez jussanak.
Tovább szorongatják a GameStop-spekulánsokat (is)
A GameStop részvény tegnap 44 százalékkal 193,60 dollárra esett. A papír körül kialakult dráma csütörtök délután azzal folytatódott, hogy sok brókercég megnövelte a származékos ügyletek letéti követelményeit. Emiatt sokkal nagyobb tőkebefektetést igényel a shortolás, de a long (a tőkeáttételes vétel) is, ami újabb pozíciózárásokat eredményezhetett. (Az Investing.com nehezen fordítható szójátéka szerint “Brokers Squeeze the Squeezers”, azaz a brókerek tovább szorítják az amúgy is prés alatt levő, vagy megszorongatott spekulánsokat.)
A Robinhood-alkalmazás teljesen felfüggesztette több érintett részvénytársaság papírjainak kereskedelmét a rendszerében, bár a Bloomberg szerint erre akkora felháborodás tört ki, hogy ma ezt valószínűleg feloldják. A cégnek ráadásul 500-600 millió dollárra becsült hitelkeretet kellett lehívnia, és egymilliárd dollárnyi rendkívüli tőkeemelést hajtott végre. (A brókercégek is felelnek ügyfeleik letéti követelményeiért, esetleges veszteségeiért.)
Emelte a letéteket az Interactive Brokers is
Az Interactive Brokers 100 százalékkal emelte a long és 300 százalékkal a short üzletek letéti követelményét. Ezek a lépések főleg a kisbefektetőket érintik, az általában a short oldalon álló nagy intézményi befektetőkre vélhetően külön szabályokat alkalmaznak.
A Morgan Stanley leányvállalata, az E-Trade is leállította a kereskedést a Gamestop részvényével.
A short-lezárási hullámban érintett cégek többek között:
- GameStop (NYSE:GME)
- AMC Entertainment (NYSE:AMC)
- (NYSE:BB)
- Express (NYSE:EXPR)
- Koss Corporation (NASDAQ:KOSS)
- Naked Brand Group (NASDAQ:NAKD)
- Nokia (NYSE:NOK)
Vegyes hírek jöttek az európai gazdaságból
Negyedév/negyedév alapon a várt 4,2 százalékkal szemben csak 4,0 százalékkal emelkedett az amerikai GDP. A lakossági fogyasztás pedig 3,1 százalék helyett 2,5 százalékkal nőtt. Tegnap a német gazdaságból is rossz hír jött, ma munkanélküliségi adat érkezik. A francia gazdaság tavalyi zsugorodása viszont alacsonyabb lett a várakozásoknál, “csak” 8,3 százalékkal. A francia költségvetést 11 százalékos zuhanással kalkulálták – írta az N-tv.de.
Pont 11 százalékkal a spanyol gazdaság zsugorodott tavaly, ahol azonban az utolsó negyedév pozitív meglepetés okozott, szerény GDP-növekedés történt (0,4 százalék).
Frekvenciákat nyert el a Telekom
Frekvenciahasználati jogosultságokat szerzett a Magyar Telekom a 900 MHz-es és az 1800 MHz-es sávban – jelentették be. A frekvenciablokkokért összesen 44,28 milliárd forint díjat köteles fizetni, amit várhatóan 2022. első negyedévében fizetnek ki. A kötelezettség jelenértékét, hozzávetőleg 39,5 milliárd forintot várhatóan 2021 első negyedévében könyvelik.
Kiviteli stop az EU-s oltóanyagokra
Az Európai Unió szigorítja a Covid-19 vakcinák kivitelére vonatkozó szabályokat, kockáztatva ezzel az életmentő szerekhez való hozzáférés érdekében folyó globális csata elmérgesedését – írta a Bloomberg.com. Az EU-n kívüli szállításhoz a vállalatok előzetes engedélyt kell kérjenek.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke felvetette annak lehetőségét, hogy a hatóságok magukhoz ragadják az oltás előállításának ellenőrzését, ha ezek az intézkedések nem térítik vissza az oltási programot a megfelelő pályára. Eközben a Novavax új vakcinája hatékonynak bizonyult az Egyesült Királyság koronavírustörzsével szemben, de kevésbé jónak a dél-afrikai ellen.
Rengeteg fontos gyorsjelentés jött
Záporoznak a gyorsjelentések az USA-ban és Európában is. A Daimler tegnap este a vártnál jobb számokat közölt, így az általános rossz hangulat közepette is 1,3 százalékkal emelkedik ma.
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint:
- A vártnál jobb eredmény jött a Visától.
- A US Steel is a becsléseknél kisebb veszteségről számolt be.
- Örülnek a Mastercard gyorsjelentésének a befektetők.
- A várakozások alatt teljesített a McDonald’s a tavalyi év utolsó negyedévében.
- Jelentett az SAP, csak kis mértékben tért el az elemzői becslésektől.
- Majdnem tíz százalékot ugrott a Western Digital zárás után a jó jelentése miatt.
- Erős jelentést tett közzé ma reggel az Ericsson, a versenytárs Nokia jövő héten jelent.
- Ma nyitás előtt közzéteszi a számait a Colgate-Palmolive, a Honeywell, a Chevron, az Ely Lilly, a Thermo Fisher és a Caterpillar.
- Eddig az S&P 500 komponenseinek nagyjából 35 százaléka jelentett, és eddig nagyon pozitív a meglepetés.
Venni kell az esésben? Vagy majd ha begyorsul?
Az Erste Befektetési Zrt. tőzsdei korrekcióra számít az első negyedévben.
A JPMorgan stratégája szerint a visszaeséseseket vételi lehetőségként kell kezelni, mivel a lakosság gyors végigoltásának, a gazdasági élénkítő csomagoknak, és a monetáris politikának köszönhetően a részvények jó kilátásokkal rendelkeznek. A Goldman stratégája szerint is nagyon pici a valószínűsége egy medvepiac kialakulásának, mivel a gazdaság és a vállalatok nyeresége is most áll helyre. Vannak óvatosabb stratégák is, a BofA elemzője szerint a pozicionáltság csúcson van, amit a döntéshozók extrém pénznövelő politikája okoz, s ez korrekcióhoz vezethet az első negyedévben. Mi is osztjuk ezt a véleményt.
Miért érdekesek a ritkaföldfémek?
A ritkaföldfémekről ír a Danube Capital blogja. Ezek többek között az elektromos autókban is használatosak, így fontos befektetési téma lesz ez a jövőben is.
Az elektromos autók szkeptikusai gyakran hozzák fel, hogy az elektromos autók zöldnek és környezetkímélőnek tűnnek. De a ritkaföldfémek előállításának egész folyamatát, a szükséges alapanyagok kitermelését is nézve már mégsem annyira zöldek és környezetbarátak. Ellenük szóló érvként emlegetik még, hogy a működésükhöz szükséges elektromos áram forrása – zöld energia, vagy szénerőmű – sem hagyható figyelmen kívül.
Ritkaföldfémekbe egyes részvénytársaságon keresztül lehet befektetni, vagy ezekre szóló ETF révén. Ilyen a VanEck Vectors Rare Earth/Strategic Metals ETF (REMX).
36 ezer dollár felett a bitcoin
A mostanában oldalazó, kétszer is 30 ezer alá eső bitcoin tegnap életjeleket mutatott, ma pedig erőteljesen megugrott. Jelenleg 16 százalékos pluszban van, 36 540 dolláron. Az ether hat százalékkal 1360-ra ment fel. A bitcoin emelkedését állítólag Elon Musk Tesla-vezér Twitter-profilja is segítette. (Csak egy szót írt oda: “bitcoin”.) Korábban Musk a dogecoin árfolyamát küldte az egekbe hasonló “trollkodással”.
Abszurd dogecoin-árrobbanás a Reddit-csoport miatt
A Dogecoin árfolyama egyetlen nap alatt 350 százalékkal, egy hét alatt 500 százalékkal ugrott fel (tehát hatszorosára). Az eredetileg 2013-ban viccnek, egy kutyás mém védjegyével létrehozott kriptodeviza állítólag annak a “Wallstretbets” nevű Reddit-csoportnak köszönheti hirtelen népszerűségét, amely a GameStop részvények árrobbanásáért is felelős.
A dogecoin-ok összessége most elvileg 6,2 milliárd dollárt ér, és a 12. legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza. Ami abszurd, mivel korlátlan mennyiségben bányászható és alig van tényleges felhasználási területe. (Bár lehet értéket továbbítani vele, adományokat szoktak vele gyűjteni, például Afrikában tiszta ivóvízre.)
A Wallstretbets-csoport tagjainak száma is felrobbant, csak az utóbbi egy napban 4,6 millióról 5,7 millióra.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.