Több jó hír is érkezett a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Ezúttal nem makroadatokról van szó, hanem a magyar kormánynak a nyugati szövetségesekkel vívott harcában van kedvező fejlemény. A Financial Times ugyanis arról írt: az Európai Bizottság hajlandó feloldani a Magyarországnak szánt források felfüggesztését annak érdekében, hogy az Orbán-kormány támogatását adja az Ukrajnának szánt pénzügyi segítséghez - így akár még idén is pénzhez juthat az egyébként meglehetősen pocsék helyzetben lévő magyar költségvetés. Részletek az Mfor.hu cikkében >>
Ettől nem független a másik jó hír: az Ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NAZK) levette az OTP Bankot a nemzetközi háborút finanszírozó vállalatok listájáról annak érdekében, hogy Magyarország ne blokkoljon tovább egyedüliként egy félmilliárd eurós kifizetést Ukrajnának. Hétvégén már ideiglenesen felfüggesztették az OTP háborúpárti státuszát az ukránok, de a magyar külügy erre még azt jelezte: ez nem elég ahhoz, hogy megváltoztassa álláspontját. Keddre ezért újabb gesztust tett a NAZK, és végleg levette a listáról az OTP-t - ezen a fronton tehát enyhült az állandó feszültség Magyarország és a nyugati szövetségesek között.
Rögtön erősödött a forint
A forint a jó hírek hatására szépen erősödött kedden reggel. Az euró jegyzése 389,50 környékéről 386 forintig csökkent - nagy rekordról persze nem beszélhetünk, de azért egy jó másfél hete nem látott szintre sikerült felküzdenie magát a forintnak. Ennek az előnynek aztán a délelőtt második felére elolvadt egy része, 388 környékén is járt az euró jegyzése 11 óra tájban, délre azonban újra 387 alá került a jegyzés.
Az EUR/HUF újbóli emelkedésének hátterében két tényezőt emelhetünk ki: egyrészt az euró is gyengült a dollárral szemben közel 10 havi mélypontra a pozitív amerikai makroadatok eredményeként (márpedig az erős dollár a magyar deviza szempontjából kedvezőtlen), másrészt pedig a kormány félig-meddig váratlanul bejelentette, hogy megemelik a hiánycélt. Ez önmagában nem meglepetés, a korábbi 3,9 százalékos GDP-arányos hiánycél nyilvánvalóan tarthatatlan volt - a várt 4,5 százalék helyett azonban a Pénzügyminisztérium 5,2 százalékra emelte a hiánycélt.
Az Erste Befektetési Zrt. délelőtti hírlevele szerint az új hiánycél mintegy 500 milliárd forinttal lehet magasabb a piac által várt, és mintegy 1 000 milliárd forinttal az eredeti hiánycélnál. Ez pedig azt sugallja, hogy nem emelik meg a bankadót - írja az Erste.
Jó hírt kapott az OTP és a többi magyar bank
A hazai bankok számára fontos hír, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium ma reggeli közleményéből szintén kiderült, hogy a kormány a bankoktól az új vállalati és lakossági hitelek esetében önkéntes kamatplafon bevezetését kéri. Ennek elfogadásával a bankok számára a kormány két vállalást is tesz: amennyiben a jegybanki alapkamat egyszámjegyűre csökken, akkor lehetőség nyílik a vállalkozásokat érintő kamatstop kivezetésére, valamint a lakossági kamatstop felülvizsgálatára is lehetőség nyílik - írja a KBC Equitas reggeli hírlevele.
Nem csoda, hogy összességében az OTP a legjobban teljesítő bluechip kedd délelőtt: bár az első percek nyeresége két és fél óra alatt csökkent, de még így is megmaradt bő fél százalékos emelkedés fél 12-re a bankpapír tegnapi záróárfolyamához képest - valamivel 13 400 forint fölött jegyezték ekkor az OTP-részvényeket. Ugyanekkor a Magyar Telekom és a Richter épp tegnapi záróárfolyamán stagnált, a Mol pedig 0,3 százalékos csökkenést mutatott. Az Opus részvények több mint 1 százalékos emelkedésben voltak kedden késő délelőtt.
Itt nézheti meg, hogyan állnak jelenleg a részvényárfolyamok >>
A főbb nyugat-európai tőzsdék kisebb (0,1 és 1 százalék közötti) mínuszban kezdték a napot, így Budapest a késő délelőtti órákban a felülteljesítők között van, a BUX index 0,3 százalékot meghaladó emelkedéssel gyakorlatilag európai top3-ban van kedd délelőtt.
Tőzsdei kishírek: Richter, Tesla, Wizz Air
- Az Erste gyógyszeripari elemzője ma megjelent szektorelemzésében a korábbi 9 260 forintról 10 300 forintra emelte a Richter részvényekre vonatkozó 12 hónapos célárat, s továbbra is felhalmozásra ajánlja a részvényt.
- Globális szinten 435 ezer autót szállított le a Tesla a harmadik negyedév során, amely egyben csökkenést jelent a tavalyi eredményekhez képest, ráadásul az elemzői konszenzus is 456 ezer feletti eredményre számított.
- A KBC Equitas hírlevele emlékeztet: közzétette a friss szeptemberi utasforgalmi adatait a Wizz Air, a hónap során 5,5 millió feletti forgalmat bonyolított le a társaság, ez éves alapon 21 százalékos javulást jelent. Ezzel együtt a kihasználtság is fokozatosan emelkedik.
Padlón az olajár, az aranyár és a gázár
Az olajárak hétfőn jelentősebben csökkentek, a WTI olajfajta hordónként 2 dollárral lett olcsóbb, 89 dollárig csökkent az ára. Kedden reggel a 88 dolláros szintig ereszkedett az árfolyam, innen kisebb korrekcióval újra 89 dollár közelébe került vissza a jegyzés délelőttre. A csökkenő trend hátterében egy török kőolajvezeték újraindulása áll, valamint egy Citigroup elemzés, amely szerint jövőre a mostani túlkereslet helyett túlkínálat állhat elő. A hazai üzemanyagárak szempontjából ez jó hír lehet, a dollár jelentősebb erősödése viszont rossz hír - szerdán kiderülhet, a kettő egyenlegeként hogyan alakulnak majd az árak péntektől a magyar benzinkutakon.
Az árupiacon az arany ára is csökkent a reggeli órákban, az unciánkénti jegyzés 1840 dollárig esett - innen csak pár dollárral került feljebb a délelőtti órákban. Ez héthavi mélypontot jelent, március eleje óta nem látott szintekre esett az arany jegyzése.
Az európai gázár komolyabb csökkenésben van kedden déltájban: 7 százalékkal a tegnapi ár alatt, megawattóránként 36,53 eurón állt a jegyzés a holland tőzsdén. A jelenlegi előrejelzések szerint szokatlanul enyhe időjárás jöhet októberben, az európai gáztárolók töltöttségi szintje rendkívül magas - ez pedig felülírja az ellátással kapcsolatos esetleges bizonytalansági faktorokat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.