A Fed tegnapi kamatdöntő ülése világszerte rontotta a hangulatot a tőzsdéken, de a nemrég beállított történelmi rekordoktól azért nem vagyunk túl messze sehol sem. A forint is gyengül, de felfelé tartanak a kormányközeli cégek. Az aranyat és az ezüstöt csúnyán elintézte az amerikai kamatemelés lehetősége.
Ülésezett a Fed, és rövid távon ugyan laza marad, de 2023 végéig két kamatemelést jelzett előre. Ezt későbbre várták a tőkepiacok, így hát persze nem örültek neki. A főbb amerikai indexek tegnap 0,3-0,8 százalékkal estek, ma pedig Európában is hasonló a helyzet.
A német, francia, brit mutatók ma 0,2-0,5 százalékkal süllyednek, a varsói WIG 20 0,6 százalékkal van lejjebb. Két napja még rekordokat döntögettek a tőzsdék, így ezek a mínuszok tulajdonképpen nagyon csekélynek tűnnek.
Euró/forint árfolyam
A hazai BUX index tegnap is jókora esést szenvedett el, ma pedig szerény pluszban van. Az OTP jelenleg egy százalékkal emelkedik, a Richter 0,4-el esik. A Mol is negyed százalékkal süllyed, a Telekom 0,4 százalékkal veszít értékéből. A nyertesek között a kormányközeli trió, az Opus, a 4iG és a Rába tűnik ki egy százalék körüli emelkedéssel.
A 4iG újabb 4,4 milliárdos közbeszerzést nyert az MTVA-nál. A forint folytatja napok óta tartó gyengülését, az euró 353,50, ami 1,6 százalékkal magasabb a tegnap estinél. A dollár erősödése, az euró gyengülése általában nem tesz jót a fizetőeszközünknek.
Megindul a dollár, csúnyán elintézték az aranyat és az ezüstöt
Az árupiacokon sokkal nagyobb felbolydulást okozott a Fed, az arany és az ezüst majdnem három, a réz másfél-két, az olaj 0,4 százalékkal esik. A főbb kriptodevizák is 2-4 százalékos mínuszban vannak, a bitcoin 39 200, az ether 2440.
Euró és forint (E. J.)
A dollár erősödött, az euró/dollár már csak 1,1950 (pár napja 1,21 felett volt). A Deutsche Bank és a Goldman Sachs is “feladta az erősödő euróra vonatkozó várakozását” a Bloomberg szerint.
Kisebb meglepetéssel szolgált a Fed kamatpálya-előrejelzése, hiszen a jegybankárok többsége már két kamatemeléssel számol 2023-ban, míg korábban egyet sem terveztek. A gazdaságtól erős teljesítmény várható, az erősen emelkedő bérleti díjak, a munkabérek és a robusztus kereslet pedig magasan tarthatják az inflációt. Elképzelhető, hogy az év végéhez közeledve már a 2022-es kamatemelés mellett teszik le a voksukat.
A Cuervac oltóanyaga, amit a Bayer közleműködésével fejleszt, csak 47 százalékos hatékonyságot mutatott a vizsgálatok során – jelentette a cég szerda este. A részvény erre 47 százalékos mínuszba is lezuhant a tőzsdén kívüli kereskedésben. Csütörtökön délelőtt Európában pedig 41 százalékos mínuszban 48,4 eurón áll.
Kína egyre inkább beavatkozik a piacokba
Egyre inkább beavatkozik a piacok működésébe Kína az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Míg korábban Xi Jinping azt ígérte, hogy a szabadpiacok felé mozdulnának el, egyre többször és egyre intenzívebben avatkoznak be a piacok működésébe.
Az állami cégeknek megtiltották a nyersanyagimportot, a helyi bankoknak egyre nagyobb arányban kell külföldi valutát tartani. Maximalizálták a szén árát, és betiltották a kriptopénzekre való keresést a szociális médián. A legfrissebb hírek szerint értékesítenek a fémtartalék egy részét, valamint a pénzpiaci alapok kockázatvállalását is jelentősen visszavágnák.
A kérdés, hogy a mostani pénzbőségben, illetve az ilyen gyenge intervenció elég lesz-e ahhoz, hogy megakadályozzák a nagyobb kilengéseket, és vajon akkor is maradnak-e a szabályozói eszközök vagy akár direkt intervencióra is sor kerülhet –írja a brókercég.
Bitcoin (Pixabay.com)
Náluk van a bitcoinok hét százaléka
Tőzsdén jegyzett részvénytársaságok, zárt befektetési társaságok (“trust”-ok) és ETP-k (tőzsdén jegyzett termékek, mint az ETF vagy az ETN) birtokolják a bitcoin-kínálat hét százalékát egy tanulmány szerint.
Abitcoinok teljes piaci kapitalizációjának csaknem egy százalékát 19 nyilvános, tőzsdén jegyzett társaság birtokolja több mint 6,5 milliárd dollár értékben. További 5,75 százalék tőzsdén jegyzett termékekben és zárt vagyonkezelési társaságokban van, ez 43,2 milliárd dollár –írja a a Nickel Digital Asset Management tanulmánya.
A 19 cég közül 13 Észak-Amerikában, három Európában, a többi pedig Törökországban, Hong Kongban és Ausztráliában található. Tizenhét másik tőzsdén jegyzett vállalat szintén vásárolt bitcoint, de nem tettek közzé részleteket arról, hogy mennyit.
Nőttek az európai autóeladások
Az autóeladások 53,4 százalékkal növekedtek májusban az Európai Unióban az elmúlt évhez képest. A több mint 891 ezer eladott autó viszont még mindig elmaradt a 2019-es szinttől, amikor 1,2 millió eladott autót regisztráltak – írja a KBC Equitas.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő
büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.