Miután tegnap az amerikai részvénypiacnak, főleg a technológiai papíroknak sikerült pluszban zárni, ma is többnyire óvatos optimizmus látható az európai tőzsdéken. A német index 0,4, a brit 0,5 százalékkal megy fel, de Párizs eközben 0,1 százalékkal esik.
A naptár tele van makroadatokkal, tegnap amerikai termelői árakról jött jelentés, ma az augusztusi ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom, holnap a foglalkoztatási statisztika érkezik. Európa továbbra is főleg az energiaválság megoldásával és Ukrajnával van elfoglalva.
A BUX index fél százalékkal esik, miközben Varsó 0,3 százalékos pluszban van. A magyar mutató alulteljesítését főleg a Mol 1,8 százalékos esése okozza, eközben az OTP 0,4 százalékkal drágább, a Richter 0,3 százalékkal olcsóbb lett. Vesztes a 4iG 1,8 százalékos értékvesztéssel, nyertes a Masterplast 2,8 százalékos nyereséggel.
Mitől gyengült a forint?
Az euró kissé tovább drágult, 406 forint körül jár, pedig két napja még 395 körül is volt. A tegnapi és tegnapelőtti csúnya forintgyengülésben szerepe lehetett az európai gázárak újra meginduló emelkedésének, miután a dollár erősödése és a részvénypiacok esése is megállt. De nagyrészt mégis politikai okai lehettek.
Az Európai Parlamentben súlyos vita folyt tegnap a magyar jogállamiságról, és a képviselők többsége nem a magyar álláspontot támogatta. A Reuters információi szerint átszámítva 6400 milliárd forintnyi értékű uniós támogatás visszatartását javasolhatja az Európai Bizottság. Másik oldalról viszont a magyar kormány elkötelezettnek látszik a feltételek teljesítésében, ennek jegyében a korrupcióellenes törvényjavaslatokat hétfőn terjeszti az országgyűlés elé.
Az MNB ma nem változtatott az egyhetes betétek kamatán, de ezt nem is várta a piac. A következő napokban is az Európai Unióval kapcsolatos viták mozgathatják a forintot – így nagy kilengések is elképzelhetők.
Felfelé kúszik az európai gázár
Az európai szállítású földgáz második napja erősödik, ezúttal hat százalékkal 231 dollárra. A kőolaj minimális, 1-2 ezrelékes mínuszban van, a Brent 94 dollár körül jár.
Az olajnál a kereslettel és a kínálattal egyaránt vannak bajok, ennek lehet betudható a viszonylagos stabilitás az utóbbi időben 90-95 dollár között. A keresleti oldalon a gazdaságok, főleg Kína lassulása okoz fejfájást. A kínálati oldalon az orosz szállítások csökkenése után most az örmény-azeri konfliktus is feszültséget jelent.
Arany 1700 dollár alatt
Az aranyárnak a múltban is ellensége volt a magas kamat és az erős dollár, ez most is látszik. Ma megint 0,7 százalékkal lejjebb van, így 1697 dollár, beesett a fontos 1700 dolláros határ alá.
Hasonló mértékben esik az ezüst is, a katalizátorokban használatos palládium viszont 1,7 százalékkal süllyed, miközben a platina stagnál.
Még 20 százalékos esésnek kell jönnie?
Ray Dalio nagybefektető, a Bridgewater Associates alapítója és igazgatója számolgatott – írja az Erste Befektetési Zrt.
Úgy néz ki, hogy a kamatoknak sokkal magasabbra kell emelkedniük, mint korábban gondoltuk, akár a 4,5-6 százalékos tartományba.
Ebben az esetben a lakossági költekezés és a privátszektor beruházásai annyira lassulnának, ami már jelentősen rombolná a gazdaságot. Dalio szerint a részvényeknek nagyjából 20 százalékkal kellene leértékelődniük, hogy a fair értéküknél legyenek.
Megvolt a Merge, környezetbarát lett az ether
Ma reggel eljött a Merge ideje, az öt-hat éve várt nagy reformé, amely során az Ethereum-rendszer a környezetkárosító és merev proof-of-work rendszerről áttért a rugalmasabb proof-of-stake rendszerre. Ezzel mintegy 99,5 százalékkal csökkent a rendszer energiafelhasználása, és jelentősen mérséklődött a rendszerben az “infláció”, az új érmék kibocsátásának üteme. Plusz megnyílt az út további reformok felé.
Egyelőre nem változnak viszont lényegesen az Ethereum nagy kerékkötőjének számító magas tranzakciós díjak és a túl kicsi áteresztő-képesség. Ezeket majd a későbbi reformok hivatottak rendezni.
Lefelé csorgó kriptovaluta-piac a Merge után
A Merge előtti napokban eső, az előtte levő hónapokban szépen emelkedő ether árfolyama alig változott, fél százalékos emelkedéssel 1608 dolláron áll. De a piacon inkább a szerény mínuszok dominálnak, a bitcoin egy százalékkal 20 100-ra esik.
Talán azért csekély a piaci reakció, mert a Merge rendben lezajlott, és különösebb meglepetéseket nem okozott. Sokan attól tartottak, hogy a korábbi árfolyamemelkedés után az ether majd esni fog, mert a nyáron a Merge pozitív hatásaira számítva bevásárló befektetők az esemény után eladnak. (“Végy a pletykákra, adj a hírre”.)
Japán megtámogatná a gyengélkedő jent
A japán központi bank beavatkozásra készül a devizapiacon a nemzeti valuta, a jen erőteljes leértékelődése miatt – írta a “Nikkei” című újság bennfentesekre hivatkozva. A központi bank árfolyam-tesztet hajtott végre, ebben a folyamatban a devizakereskedőket felhívják, és megkérdezik a jen vételi és eladási árát. Ez az ellenőrzés a beavatkozás lehetséges előfutárának tekinthető.
A jen árfolyama a jelentés után enyhén emelkedett közel 24 éves mélypontjáról a dollárral szemben. A valuta idén eddig mintegy 20 százalékot veszített értékéből, mivel a központi bank ragaszkodik az ultralaza monetáris politikájához, miközben más országok az infláció miatt erőteljesen emelték a kamatlábakat.
Mégsem gyártanak Németországban Tesla-akkumulátorokat?
Az Európában emelkedő energiaköltségek és az amerikai adókedvezmények miatt a Tesla átgondolja a németországi akkumulátorgyárral kapcsolatos terveit – írja a német N-Tv.de a Wall Street Journal nyomán. Az új üzem mégsem Berlin közelében, hanem az Egyesült Államokban épülhet fel.
Az akkumulátorok amerikai gyártása segíthet a Teslának abban, hogy a Joe Biden amerikai elnök által a múlt hónapban aláírt inflációcsökkentő törvény (IRA) értelmében további adókedvezményeket kapjon. Az adójóváírások elemzők szerint az akkumulátorok költségeinek több mint egyharmadát fedezhetik, ha a cellákat az Egyesült Államokban gyártják és csomagolják. A törvény hatályba lépését követő napokban a Tesla közölte a texasi hatóságokkal, hogy helyszínt keres egy lítium-finomító üzem számára.
Nagy per a Tesla ellen
A Tesla ellen csoportos pert indítottak az Autopilot és a Full Self-Driving (automata vezetési) funkciók reklámozása miatt. Eszerint a vállalat félrevezette a vásárlókat, amikor úgy mutatta be a technológiákat, mint amelyek 2016 óta teljesen működőképesek vagy “hamarosan bevezetik ezeket”. Miközben az elektromos autógyártó tudta, hogy a funkciók nem működnek, vagy nem teszik biztonságossá a járműveket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.