Némi bizonytalankodás után lefelé indultak el az európai tőzsdeindexek ma, a német mutató 0,6, a francia 0,4, a brit 0,1 százalékos süllyedést produkálnak jelenleg. Az amerikai határidős indexek valamivel rosszabb képet mutatnak, az S&P 500 0,7 , a Nasdaq 100-as pedig 0,9 százalékos mínuszban van. A hangulatot az éjszakai amerikai televíziós vita alapozta meg az elnökjelöltek között, amire a katasztrofális még egy enyhe kifejezés.
Miközben a varsói index inkább alulteljesít 0,7 százalékos eséssel, a BUX index alig változik, nulla körül jár. Az OTP 1,1 százalékos és a Richter 0,8 százalékos süllyedését a Mol 1,6 százalékos emelkedése és a Telekom stagnálása ellensúlyozza. A Csányi Sándorral “szoros kapcsolatban álló” Sertorius Global alap 50 ezer darab OTP-részvényt vett 9192 forintos átlagáron.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint hajszálnyit erősödik, 30 fillérrel lejjebb van az euró, 364,70. A dollár kissé erősödik, 2,3 százalékkal esik az ezüst, fél százalék körüli mértékben süllyed az olaj.
Mennyit ér a Mol INA-csomagja?
A Nacional című horvát lap értesülései szerint a Mol kezében lévő 49,08 százalékos INA-pakett 800 millió dollárt ér – írta az Erste Befektetési Zrt.
A lap a Lazard amerikai befektetési bank elemzésére hivatkozik, amit a horvát állam rendelt meg. Az állam októberben le szeretne ülni a Mollal a tárgyalóasztalhoz, hogy visszavásárolja a magyar cégtől a teljes pakettet. A hazai brókercég véleménye szerint a 800 millió dolláros vételár már elfogadható lehet a Mol számára, bár kevesebb, mint amennyiért anno megvette. Egyelőre kicsi az esélye, hogy a Mol és a horvátok között létrejön az egyezség, mivel a horvát államnak nincs elég pénzügyi eszköze, hogy kivásárolja a magyar céget.
A Moody's hitelminősítő intézet megerősítette az OTP besorolását és a kilátást stabilról pozitívra javította. De ezzel követte az államadósság besorolását, így a döntés várható volt – írta az Erste Befektetési.
Katasztrofális volt a televíziós vita
A Donald Trump és Joe Biden közötti televíziós vita éjszaka káoszba, személyeskedésbe, rendbontásba fulladt a Bloomberg.com szerint. A jelöltek sértéseket dobáltak egymás fejéhez és többször egymás szavába vágtak, még a CNN tudósítói is csúnya szavakkal írták le az eseményt.
Mások a történelem legrosszabb elnökjelölti televíziós szereplésének nevezték, vagy arról beszéltek, hogy a vesztes az egész amerikai nép. A vita sikertelen volt, mint két fél vesztesként távozott. Megint mások arra hajlanak, hogy Joe Biden valamivel jobban szerepelt. Ami a tőzsdéknek végső soron rossz, hiszen ő a Trump által adott adókedvezmények egy részének megszüntetésére készül.
Joe Biden Trumpot bohócnak nevezte, ellenfele pedig a másik intelligenciáját vonta kétségbe. Egymás családjának befeketítésére is sor került. Donald Trump nem volt hajlandó elítélni a szélsőjobboldali fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportokat. Rengeteg szó esett a lehetséges választási csalásokról, az üvegházhatású gázok kibocsátásáról és a koronavírus-járványról, az egészségügyi ellátásról és a gazdaságról is – írta a Bloomberg.
A vitát még kettő másik fogja követni, a következő október 15 én lesz. A még a vita előtt készült közvélemény-kutatás egyébként azt mutatta hogy a választók 50,7 százaléka szavazna Bidenre, 42,5 százaléka Trumpra, 6,8 százaléka pedig egyikre sem, vagy bizonytalan (a 270toWin felmérése). (További cikkünk a vitáról itt olvasható.)
Korlátozások Németországban
Tovább terjed a vírus, Németországban más európai országokhoz hasonlóan korlátozták az 50 főnél nagyobb létszámú nyilvános rendezvényeket és magánpartikat, hogy megakadályozzák a fertőzéseket. Merkel kancellár a fertőzöttek számának további emelkedésére számít. Az Amerikai Egyesült Államokban sem csitul a járvány, most leginkább a Középnyugat érintett, Észak-Dakotában olyan a helyzet, mint Floridában volt két hónappal ezelőtt. De New Yorkban is aggasztóan emelkedik a pozitív tesztek száma, hónapok óta nem látott szinten áll.
Ismét sok fertőzöttet találtak Magyarországon, de sokan meg is gyógyultak. Így az aktív fertőzöttek száma csak kevéssé emelkedett. Súlyos éveket esik vissza a magyar gazdaság a koronavírus miatt, a GKI Gazdaságkutató 2020-ban 7 százalékos gazdasági visszaesésre számít.
Miattunk késik az európai csomag?
Az Európai Unió 1800 milliárd eurós költségvetési és ösztönző csomagját késedelem fenyegeti, mivel a tagállamok nem értenek egyet a demokratikus értékek betartásának érvényesítésével kapcsolatban – figyelmeztetett Németország kormánya a Bloomberg szerint. A késedelem egyre valószínűbbé válik, az Európai Bizottság által benyújtott első jogállamisági jelentés üzemanyagot biztosít az országok közötti ellentétekhez. A jelentés a magyarországi és lengyelországi demokrácia helyzetének bírálatát tartalmazza.
Az olcsó olaj is elbocsátásokat okoz
Az olaj ára állítólag azért van nyomás alatt, mert a gazdaságokból rossz hírek jönnek, így a kereslet csökken. Ezzel párhuzamosan pedig a líbiai és az iráni kitermelés növekedése a kínálati oldalt gyarapítja.
A Shell olajkonszern az olajár esése és a koronavírus-válság miatt 2022 végéig 7000-9000 állást akar megszüntetni – közölte a brit-holland óriásvállalat. Ebben azonban benne van már az az 1500 dolgozó is, akiket egy korábban indított létszámcsökkentési program már tartalmazott. A vállalat a legutóbbi információk szerint 70 országban 80 ezer embert foglalkoztatott. A lépéstől évi 2,0-2,5 milliárd dolláros megtakarítást várnak.
Mit nézünk így a következő karanténban?
A Disney eddig is a válság egyik nagy kárvallottja volt, a mozik kiesésével filmek bemutatóit halasztotta el, egész produkciókat törölt, kénytelen volt bezárni vidámparkjait. Most pedig nagyszabású leépítéseket jelentett be, az Egyesült Államokban huszonnyolcezer állást kénytelen megszüntetni.
A lépés egyik oka, hogy a kaliforniai Disneylandet továbbra sem tudják megnyitni a járvány miatt. Április óta amúgy is rengeteg alkalmazottjuk szabadságon van, akiknek továbbra is kellett fizetni az egészségbiztosítását. Ám most a továbbra is bizonytalan üzleti kilátások miatt a hosszú távú megtakarítások mellett döntöttek. Az érintettek 67 százaléka egyébként részmunkaidős állásban van. A Disney tárgyal az alkalmazottakkal és a szakszervezetekkel.