Mint ismeretes, az év elején Soros úgy vélte, rövid idő alatt túl sokat esett az arany, különös tekintettel arra, hogy a nemzetközi kamatok és hozamok rekord alacsonyok, esetenként negatívak, így az arany mindenképpen vonzó befektetés adott szinten. Nos, a 10 éves grafikon is azt mutatta, hogy technikailag komoly támasz közelében van a nemesfém kevéssel 1000 dollár körül, mivel még az emelkedő szakaszban, 2008-2009-ben bő másfél évig az 1000 dolláros szint volt a nagy ellenállás.
Arany, 10 év |
Aranybányák
Egyúttal az aranybányák (és általában a fémérc-kitermelők) részvényei is nagyon el voltak kalapálva, így a guru ezekből is vett, egy komolyabb felpattanásra számítva. Nos, ez be is következett: pár hónap alatt óriási árfolyam-emelkedés zajlott le mind az aranyban, mind az említett részvényekben. Célszerűnek látszott biztosítani a viszonylag gyorsan elért nyereség nagy részét.
Az alap a Reuters szerint már 3 éve nem birtokolt az SPDR Gold Trust nevű aranyalap részvényeiből, az első negyedévben alaposan bevásárolt a papírból: 1,05 millió részvényt vett összesen 123,5 millió dollár értékben. A második negyedévben ennek háromnegyedét eladta, így 240 ezer részvény maradt 30,4 millió dollár értékben.
Még többet ment
Soros az első negyedévben vett Barrick Gold aranybánya vállalat papírjaiból is bevásárolt, mégpedig 19,4 millió darabot, de a nagy részét nyár elején kiszórta, mindössze 1,07 millió darab maradt. A befektetők általában inkább az aranybánya részvényekből adtak el többet, mint magából az aranyból, mert ezek sokkal jobban teljesítettek az időszakban. A Barrick Gold, amint a grafikonon is látható, januári 12 kanadai dollár körüli árához képest duplázott május-júniusig a torontói tőzsdén.
Barrick Gold Corp. |
Az eladások elemzők szerint nem azt jelzik, hogy Soros elképzelése szerint tetőzött volna az arany, és esés előtt állna, hisz short pozíciót nem nyitott. Inkább csak arról volt szó, hogy olyan gyorsan lezajlott a várt emelkedés, hogy célszerűnek tartotta zsebre tenni a nyereséget. Azonban nem minden guru szállt ki az aranyból: John Paulson alapja megtartotta 4,78 millió SPDR Gold Trust részvényét, négy bányatársasági papírjából pedig kettőt megtartott, a két másikon azonban elhozta a nyerőt.
Kövesd, ha tudod!
Soros György többnyire zseniális befektetési taktikája a legtöbb esetben most már bárki által követhető, sőt megvalósítható, hisz a rendkívül népszerű, mobiltelefonon is futó devizakereskedési rendszerek lehetővé teszik például az arany vételét, vagy akár shortolását is. Persze az utánzás nem megy: a műveleteket jóval később jelenti be maga a befektető is, és az amerikai felügyelet is csak negyedév végi állapotokat közöl az alapok vagyonáról. A befektető akkor lehet csak sikeres, ha ő maga is képes ugyanolyan logika mentén gondolkozni, mint a guru.