16:05
Jelentős erősödésbe kezdett a forint, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium egy közleményben utalt arra, hogy készenléti hitelt kérünk az IMF-től. Az eurót 308 forint körül jegyzik.
Megjött a nap rossz amerikai makroadata, miután két kedvező beszámoló látott napvilágot. A Philadelphiai FED feldolgozóipari indexe a várakozások alatti aktivitást jelzett a körzetben. A raktárkészletek, az új megrendelések, és az aktivitás még a pozitív tartományban vannak, de enyhe visszacsúszás látszik októberről.
A Dow Jones néhány pontos pluszba került, a másik két nagy amerikai index még halvány mínuszt mutat.
15:35
Néhány pontos mínuszban nyitottak a vezető New York-i tőzsdemutatók. A befektetők egyrészt örülnek a vártnál jobb amerikai adatoknak, másrészt ismét beárnyékolja a hangulatot az európai kötvényhozamok emelkedése. A dollár nem mutat érdemi mozgást, az amerikai olaj ára visszakapaszkodott 101 dollár fölé.
A Budapesti Értéktőzsde továbbra is felülteljesítő Európában, ahol egyébként mérséklődött a veszteség a jó amerikai adatok miatt. A BUX csaknem 1,5 százalékkal erősödött, az OTP 3000 forinton áll, több, mint 3 százalékos erősödés után.Az EUR/HUF 311,80.
14:45
Mérséklődött az amerikai határidős indexek vesztesége, miután a vártnál jobb lett az amerikai foglalkoztatási adat. Az első munkanélküli segély-kérelmek száma kismértékben (5000 fő) tovább csökkent, és 388 ezer volt a múlt héten.
Jó hír volt, hogy októberben a vártnál kisebb mértékben esett vissza az új lakásépítések száma. Az ezt mérő mutató mindössze 0,3 százalékkal csökkent az előző hónapról.
A dollár enyhén gyengült az adatközlések után, az EUR/USD az 1,35 szint fölött toporog.
Idehaza folytatódott a forint erősödése, az euróért már kevesebb, mint 312 forintot kell adni.
A BÉT továbbra is felülteljesítő az európai eséshez képest, a BUX csaknem 1 százalékos pluszban van, az OTP 2,5 százalékkal erősödött, és megint a 3000 forintos árral kacérkodik.
14:10
Erősödik a forint, az eurót 312 forinton jegyzik. A BÉT a rossz nemzetközi hangulat ellenére 0,5 százalékos emelkedést mutat, drágult az OTP, de 3000 forint alatt maradt.
Folytatódott az esés az arany piacán, a nemesfém korrekcióját megint az 1800 dolláros szint indította el két nappal ezelőtt. Az unciánkénti ár 1750 dollár alá került kora délutánra. Korrigál az olaj is, miután ma hajnalban fél éves csúcson volt 103 dollár fölött. 101 dollár körül jegyzik a WTI-t.
12:15
Még mindig baj van az európai kötvénypiacokon
Történelmi csúcsukra emelkedtek a spanyol, és francia állampapírhozamok, miután továbbra is erős a bizalmatlanság az euróövezettel szemben. A hozamemelkedés napok óta tart még az amúgy kiváló minősítéssel rendelkező államok kötvénypiacain is. A spanyol kincstár több, mint 3,5 milliárd euró értékben adott el 10 éves papírokat, a maximum hozam kicsivel 7 százalék fölé ugrott, de az átlaghozam is 6,1 százalék fölött volt.
Franciaország 2016-ban lejáró kötvényeket értékesített, több mint 3,3 milliárd euró értékben, az átlaghozam 2 százalékponttal a hasonló lejáratú német kötvények fölé ugrott, soha nem volt még ennyire magas. Közben a Bloomberg nevük elhallgatását kérő illetékesektől úgy értesült, hogy az Európai Központi Bank ismét vásárolt olasz állampapírokat. A piac ugyanakkor továbbra is hiányolja a határozott EKB – kommunikációt a további tervekkel kapcsolatban. Bizonytalanságra ad okot, hogy egyelőre nem tudni változtat – e az eddigi politikán, és prioritásokon Mario Draghi új EKB – elnök.
Ütik az eurót, a forint tartja magát
Tovább gyengült az euró, az EUR/USD az 1,35-ös szint alatt mozog. A svájci frank is gyengült mind a 16 fő devizapárjával szemben. Az EUR/CHF megint az 1,24-es szint fölött van. Ma egyelőre nem gyengült tovább a forint, az euróért kevesebb, mint 314 forintot kell adni a bankközi devizapiacon. A mai magyar állampapír aukción sokszoros volt a túljegyzés, de jelentősen emelkedtek a hozamok is.
Délután figyeljék Amerikát, és az olajárat!
Fontos adatok jönnek az Egyesült Államokból. Délután négykor jelenik meg a philadelphiai gazdasági körzet feldolgozóiparáról szóló jelentés, amivel kapcsolatban bizakodóak az elemzők. Arra számítanak, hogy novemberben hét hónapja nem látott mértékben emelkedett az aktivitás a szektor cégei körében. Jelentősen befolyásolhatja a piaci hangulatot a mási két beszámoló is. A várakozások szerint a megkezdett lakásépítések száma 7,3 százalékkal eshetett októberben (ez április óta a legnagyobb esést jelezné). A friss munkanélküli segély-kérelmek számában viszont nem várnak nagy eltérést az elemzők az elmúlt heti adathoz képest.
Napok óta befolyásolja a hangulatot a kőolaj ára, ami 103 dollár fölött is járt ma reggel, aztán kisebb korrekció után 102,5 dollár alá kerültek a jegyzések. Az olaj árának emelkedése részben visszafogja a fogyasztást, növeli az inflációs aggodalmakat, viszont a növekvő haszonrés miatt jó az energetikai, és olajcégeknek.
Folytatódott a lejtmenet délelőtt az ipari és nemesfémeknél, az arany unciánkénti jegyzése 1760 dollár alá csúszott, és 1 százalék körüli veszteség van a nikkel, alumínium, a cink, és a réz piacán.