9p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország befektetői szemmel címmel rendezett konferenciát az Aegon Alapkezelő, ahol a gazdaság jelenlegi állapotán túl arról is szó volt, hogy a növekedés és a nép jóléte valószínűleg másodlagos szempont a politikusok számára a stabilitás mögött. Fontos év lesz 2024, amikor lejár Vlagyimir Putyin ciklusa, nagy kérdés, mit fognak akkor kitalálni. Az orosz részvények különösen osztalékfizetésben jeleskednek.

Oroszország a Szovjetunió felbomlása után elveszítette GDP-je 50 százalékát, de más szovjet utódállamokban, mint Ukrajna, ez a 60-70 százalékot is elérte – mondta el Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő az Aegon Alapkezelő Oroszország-konferenciáján. A kilencvenes években csak 20 dollár körüli olajárnak ebben nagy szerepe volt, ez a következő évtizedben viszont – részben az amerikaiak iraki beavatkozása miatt – száz dollár fölé emelkedett.

Amikor Vlagyimir Putyin átvette az elnökséget, az orosz jegybanknak alig volt tartaléka, már csak 7-8 milliárd dollár között volt annak értéke. Később a magas olajár időszakában 600 milliárd dollár fölé sikerült növelni. Ennek segítségével viszonylag jól átvészelték a pénzügyi válságot. Annak ellenére, hogy kiderült, mennyire kiszolgáltatott az ország a nemzetközi finanszírozásnak, de a fejlett technológiának is.

Oroszországban 2000 és 2008 között évi nyolc százalékkal nőtt a GDP az emelkedő belső fogyasztás és a magas nyersanyagárak miatt. A 2009-es visszaesés azonban majdnem nyolc százalékos (sőt a mélyponton év/év alapon 11 százalékos) volt, messze a legmagasabb a G20-csoportban.

Nem a szankciók okozták a válságot

Később a növekedés megélénkült, de 2012 elejétől ismét megtört, még az ukrán válság, a szankciók előtt. Nem konjunkturális, hanem strukturális okok váltották ki tehát a megtorpanást. A 2014-2015-ös válság ezt súlyosbította és 2015-2016-ban újra recesszióba került az orosz gazdaság. Az utóbbi két évben megint növekedett ugyan az orosz gazdaság, de csak nagyon lassan.

A következő hat évre az orosz kormány nem számít 2,7 százaléknál nagyobb gazdasági növekedésre, a reáljövedelmek bővülése 2,0-2,2 százalékos lehet. Az elmúlt öt évben egyébként az országban folyamatosan reálbér-csökkenés volt. A szankciókat, politikai döntéseket 11 szűk esztendő követheti – mondta el a történész.

Hol volt, hol nem volt olajvagyonok

A norvég olajalap mintájára Oroszországban a konjunktúra időszakában létrehoztak egy nemzeti stabilitási alapot (szuverén alapot), amit két részre bontottak, stabilitási és tartalékalapra. A tartalékalapot azonban a válság és az ukrajnai beavatkozás nyomán bevezetett szankciók hatására teljesen felélték. A megmaradt, “nemzeti jóléti alapnak” nevezett alapba pedig az olajártól függően fizetnek be újabb és újabb összegeket.

A jelek, a hivatalos prognózisok szerint az orosz politikai vezetés azzal számol, hogy az ukrajnai konfrontatív helyzetből a következő mintegy hat évben sem fognak tudni kikerülni. Nem lesz cél a lakosság jólétének növelése sem, a jóléti programokra fordított plusz összeg minimális.

Bércsökkentéssel a békéért?

Az utóbbi 15 évben az orosz gazdaság növekedésének dinamikája 20 százalékkal maradt el a világ többi részétől, sőt az utóbbi 5 évben csak fele volt annak. Ez a folyamatos leszakadás pályája – mondta a történész. Minimum évi öt százalékos növekedésre lenne szükség, de tudatos politikai döntésnek látszik, hogy ez a vezetés számára nem igazán elsődleges fontosságú.

Sőt a termelékenység növekedését sem támogatják, ami munkahelyek megszüntetését jelentené. Ehelyett inkább a bércsökkentést preferálják. A társadalmi béke megőrzése fontosabb, mint a növekedés. A reáljövedelmek nőhetnek ugyan a szakértő szerint a következő években, de csak nagyon lassan. Ma az orosz lakosság azon a színvonalon él, mint tíz évvel ezelőtt.

Szétverik a középosztályt

Oroszország sorsát komoly politikai krízisek kísérik, a szakértő kettőt emelt ki. Az egyik, amikor a kialakuló orosz középosztály kedvét 2012-ben, a választás után látványos represszív intézkedésekkel próbálták elvenni a tiltakozástól. Épp a nyelveket beszélő, műveltebb, internetet használó városi polgárságot próbálták elnyomni. A másik az ukrajnai beavatkozás volt.

Mi lesz Putyin után?

Putyin második, vagyis voltaképpen negyedik vezetői ciklusa 2024-ben jár le, ez mérföldkő lehet az orosz társadalom életében. Lehet, hogy módosítani fogják az orosz alkotmányt, amint Lukasenko Belorussziában tette. Egy másik megoldás a Belorussziával való egyesülés lenne, amely új államot hozna létre. De elképzelhetők olyan alkotmányos változások is, amelyek mellett látszólag távozna, valójában mégis hatalomban maradna.

Annak idején Putyin hatalomra kerülésekor voltak olyan hatalmi tényezők, amelyek garantálni tudták elődje, Borisz Jelcin és családja érinthetetlenségét. Most Vlagyimir Putyin biztosan találna ugyan olyanokat, akik ezt garantálnák neki, de olyanokat nem, akik ezt biztosan be is tudnák tartani – mondta a történész.

Moszkva-Peking tengely

Káncz Csaba geopolitikai szakértő és a Privátbankár.hu szerzője szerint stabil Moszkva-Peking biztonságpolitikai tengely alakult ki. A pénzügyekben is, együttműködnek a dollártól való leszakadásban, az aranytartalékok felvásárlásában.

A NATO az orosz fenyegetésre hivatkozva új csapatok felállítását tervezi Oroszország határai közelében, támaszpontot hozna létre Lengyelországban, erősítené Ukrajnát. A kínai selyemút-projektet a NATO fenyegetésként értékeli. A szakértő szerint az európai hatalmak már 140 éve próbálják Ázsia széttagoltságát fenntartani, többek között a vasútvonalak izolásával is.

A globális felmelegedés terén Oroszország sokkal előbb lépett, mint a nyugati hatalmak, és 17 katonai bázist újított fel az 1991 körül bezártak közül. Az északi-sarki jég sokkal gyorsabban olvad le, mint ahogy korábban várták.

A szakértő elmondásából leginkább az tűnt ki, hogy a mélyben sokkal erősebbek az Oroszország és ellenfelei közötti politikai, katonai feszültségek, mint ahogy az a nyilvánosság előtt látszik. (Káncz Csaba írásai itt olvashatók.)

Nyersanyagból osztalék

Oroszország még a gazdasági ciklus késői szakasza előtt van, és a pár évvel ezelőtti reformoknak köszönhetően sérülékenysége sokat csökkent – mondta Naffa Helena, az Aegon Alapkezelő vezető részvényelemzője. Az orosz exportorientált vállalatok hagyományosan a nyersanyag-szektorra koncentrálnak, Oroszország a világ legnagyobb nyersanyagkincsével rendelkezik globálisan. A korábbi 70 százalékról a nyersanyagszektorok aránya a GDP-ben lement ugyan 50 százalékra, de ma is sokat profitál az ország a kedvező olajárból. Ez a szektor nagyon jó osztalékfizető.

A lakosság ma is azon a szinten fogyaszt, mint tíz évvel ezelőtt. Ezt az adóztatással is elősegítették, például nemrég ÁFÁ-t emeltek Oroszországban. Az infláció elvileg évi négy százalék körül van, de a valóságban – például a folyamatosan akciós áron kínált áruk és szolgáltatások miatt – egyes becslések szerint negatív is lehet. A belső fogyasztás azonban lassan újra felpöröghet, ezért érdemes lehet orosz fogyasztás-orientált cégek papírjaiba fektetni.

Olcsón termelnek

Mennyi lehet az olaj reális ára? Az elemzők szerint 60 és 70 dollár között. A 70 dollár feletti árnál ugyanis olyan marginális termelők is bekapcsolódnak a termelésbe, mint a palaolaj-termelők, és visszalökik az árat az egyensúlyi ársávba. A 60 dolláros ár pedig egy támaszt jelent, mert ennél már az OPEC kartell plusz Oroszország szövetsége összefoghat és csökkentheti a termelést.

Az orosz vállalatok nagyon alacsony költséggel tudják kitermelni az ásványi kincseket, nemcsak az olajat. Szaúd-Arábiában az Aramco 2,8 dolláros költséggel is tud olajat kitermelni, az orosz Rosznyeft 3 dollárért, a Mol 6-7 dollárért. Az orosz költségek a gyenge rubel, az alacsony munkabérek miatt alacsonyak. Másrészt a földrajzi, geológiai adottságok is jók, a lelőhelyek nincsenek nagyon mélyen. Némelyik orosz nyersanyagcég részvényének osztalékhozama az évi 15 százalékot is eléri.

Nagy lehetőségeik vannak a cseppfolyósított gázban is, leginkább a Novatek vállalatnál. A sarkvidék közelében kitermelt gázt például már alig kell tovább hűteni, hogy a szükséges hőmérsékletet elérje.

Tíz éves az orosz alap

Az Aegon Russia Alapot az utóbbi tíz évben kezelő Pálfi György szenior portfólió-menedzser szerint a konstrukció nagyon jó időpontban indult. “Volt pár álmatlan éjszakám 2014-ben, de tavaly már jobban aludtam, mint a török alapunkat kezelő kolléga” – mondta a menedzser. Az utóbbi időben az orosz piac kifejezetten jól teljesített.

Az ország továbbra is nagy mértékben függ az olajtól, az adóbevételek nagy részét a nyersanyagbevételek teszik ki. A “holland kór” néven ismert jelenség alapján a többi ágazat hajlamos elsorvadni, ha a nyersanyagokkal az ország túlságosan jól el van látva. Átokká válik a nyersanyag. A legegyszerűbb fogyasztási cikkeket sem tudják előállítani. (Venezuela ennek iskolapéldája, extrém szinten – a szerk.)

Válság-üzemmódban

Oroszország sebezhető pontja a külső finanszírozástól való függőség is. Ez megmutatkozott a rubel erős gyengülésében, a vállalatok finanszírozási problémáiban. A devizatartalékok visszaestek, az emberek reáleszközöket próbáltak vásárolni. Az utóbbi időben viszont az orosz gazdaságpolitikusok példaszerűen kezelték a problémákat, elengedték a rubel árfolyamát, majd erőteljesen kamatot emeltek, amikor kellett. Az orosz gazdaság átállt válság-üzemmódra, az IMF által szorgalmazotthoz hasonló korrekciót hajtottak végre. “Dedollarizációt” végeztek, a rubel és az olaj árfolyama elvált egymástól.

Az intézkedéseknek az orosz lakosság persze nem örült, mindez áldozatokat követel tőle, a gazdasági növekedés elmarad a korábbitól. Az orosz népesség is rohamosan fogy. Pálfi György azt reméli, hogy a következő években az orosz lakosságnak többet fognak visszaadni a növekedésből. Míg a többi gazdaság főleg adósságcsökkentéssel van elfoglalva, addig Oroszországban még lehet tere a gazdaság élénkítésének.

Olcsók vagy sem?

Olcsó-e az orosz piac? Tavaly a Facebook tőzsdei kapitalizációja utolérte a teljes orosz részvénypiacot, holott a két legnagyobb cég, a Lukoil és a Szberbank nyeresége önmagában kiteszi a Facebook-ét. Jelenleg mintegy 55 százalék a diszkont az orosz piacon a részvények árazásában a többi fejlődő piachoz képest. Pálfi szerint a valós diszkont ennél kisebb, az orosz részvénypiac ugyanis nagyon olajközpontú.

Másrészt az orosz cégek sok szükséges beruházást hajtanak végre. A tényleges diszkont csak húsz százalék, ami néha 30-ra süllyed, néha csak nulla közelében van. Az orosz részvények osztalékhozama kiemelkedően magas a többi feltörekvő piachoz képest.

(Lásd a témában interjúnkat is.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG