Ma is pluszban vannak az európai részvényindexek, a német mutató 0,8, a francia 0,6, a brit 0,1 százalékkal megy feljebb. Amerikában tegnap vegyesen zártak a főbb indexek, a technológiai részvények estek, míg az ipari részvények Dow Jones indexe egy százalékkal felfelé tudott menni.
Elég sok makrogazdasági adat érkezik a héten, délután például az Egyesült Államokból jönnek munkaerőpiaci számok. Európában pedig a csődös Credit Suisse Bank közgyűlését övezi kiemelt figyelem. Jó adatok jöttek a februári német exportról és importról, ami a gazdaság élénkülését jelzi.
Alaposan felülteljesít a BUX
Budapesten a BUX index 1,6 százalékkal emelkedik, ami talán a legjobb érték Európa-szerte. Az OTP 1,6, a Richter 2,5, a Mol 2,1 százalékkal tudott drágulni. Míg a Magyar Telekom fél százalékkal csökken, és mínuszban van az Alteo, valamint a Panergy részvénye is.
Az euró 376,80, ami 40 filléres csökkenést jelent a tegnap esti állapothoz képest, és egyébként is majdnem egy hónapos csúcsot jelent a forint erejében. A tegnapi váratlan ugrás után az olaj ma is pluszban van, 0,8 százalékkal megy fel. A hollandiai gázár viszont közel négy százalékkal 49,40 euróra esett vissza. Az arany megint átlépte a 2000 dolláros határt, de megint nem sokáig tudta ezt tartani, jelenleg 1999 dollár az ára.
Stabilan 380 forint alá megy az euró?
Az EURHUF árfolyam 380 forint alá került, ezzel fontos támaszszintet tört le a devizapár – írta a KBC Equitas. Ezzel párhuzamosan az EURUSD felfelé mozdult el, ez pedig a régiós devizákra, többek között a forintra nézve is pozitív hír.
Az EURHUF számára a 370-373 forintos zóna jelenthetne támaszt, ezek letöréséhez érdemi forinterősödésre lenne még szükség.
Jelentős céláremelés az OTP-re
A lengyel mBanku 16 189 forintról 16 723 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, és továbbra is vételre javasolja – tudósított az Equilor Befektetési Zrt. Az mBanku ezzel a második legmagasabb célárfolyamot tartja érvényben. Az OTP-t követő 14 elemzőből jelenleg nyolc vételre, kettő tartásra, négy eladásra javasolja a részvényt. A célárak átlaga (a konszenzus) 12 720 forint.
Az OTP egyébként hétfőn újabb 50 ezer darab részvényt vásárolt 10 093 forintos átlagáron.
A spekulánsokat akarták kicsinálni a szaúdiak?
Az OPEC+ hétvégi meglepetésszerű termeléscsökkentése egyértelműen egy célcsoportot célzott meg: az olajárak esésére fogadó spekulánsokat – írta a Bloomberg hírlevele. Ez visszatérés ahhoz a taktikához, amelyet először Abdulaziz bin Szalmán szaúdi energiaügyi miniszterként alkalmazott 2020-ban, amikor kijelentette, hogy a kereskedőházak trédereit akarja térdre kényszeríteni.
A shortolók elleni újabb támadás sikeres volt, a piacokat megzavarta, és az olaj határidős ügyletek nyolc százalékkal is ugrottak hétfőn. Az OPEC+ azonban a fogyasztókat és a világgazdaságot is felkavarta, felerősítve az inflációval kapcsolatos aggodalmakat és további kamatemelésekre vonatkozó fogadásokat. Eközben az amerikai olajexportőrök az OPEC+ lépésében lehetőséget látnak arra, hogy nagyobb piaci részesedést szerezzenek Ázsiában – írta a Bloomberg.
Vihar előtti csend a részvénypiacokon?
A JP Morgan stratégája, Marko Kolanovic szerint a vihar előtti csend időszakában vagyunk. A részvénypiacokon év eleje óta látható kockázatkereső hangulat ugyanis hamarosan változni fog, és a bankszektor bizonytalanságai az olajáremelkedéssel együtt a 2022-es mélypont közelébe fogják visszavetni a részvényárfolyamokat – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A részvénybefektetők mintha nem vennének tudomást róla, hogy a Fed év végéig nem tervez kamatcsökkentést: az amerikai árfolyamokat egyre feljebb hajtják, az európai részvénypiacok pedig már rekordszint közelében vannak.
A VIX volatlitásindex alacsony értéke azt mutatja, hogy a bankválság kezelése sikeres volt, miközben a kiváltó ok – a magas kamatkörnyezet – tartósan velünk marad, és okozhat még váratlan negatív meglepetéseket – foglalta össze a brókercég.
Történelmi csúcson a BMW, a Deutsche Telekom
Infláció, kamatemelés, háború, bankválság, mi kell még? Ilyen körülmények között talán meglepő, de jó néhány eszköz történelmi vagy éves csúcsra tudott szaladni. A német DAX hajszálnyira van éves maximumától, most 15 677, amaz pedig 15 706. A határidős DAX pedig már 15 820 felett jár. De a 16 271 pontos 2022-es történelmi csúcs sincs már olyan távol.
De hol marad a Magyar Telekom?
Mindenkori csúcson van például a német BMW autógyár részvénye, valamint Deutsche Telekom, a Magyar Telekom anyavállalata. Eközben a Magyar Telekom hosszú-hosszú távon is inkább stagnálást mutat a Tradingview által “osztalékokkal korrigált” árfolyamok szerint:
Éves maximumán áll az EuroStoxx 50 európai blue chip-index is. Csúcson van a szintén német SAP szoftvercég, a Henkel vegyipari konszern, a Heidelberg Cement. Az USA-ban az NVIDIA döntögeti a rekordokat, amelynek a mesterséges intelligencia divatja és a kriptók feléledése is adhatott hátszelet.
Arany fel, bitcoin le?
A kockázatos eszközök hamarosan összeomlanak, a bitcoin és a dollár vezetésével. Az infláció elleni fedezetként használt eszközök, mint például az arany, viszont hamarosan kitörést produkálnak – véli Peter Schiff, az Euro Pacific Capital vezető közgazdásza és globális stratégája. Aki úgy gondolja, hogy a kockázatkedvelő befektetők eddig túlságosan is önelégültek voltak.
Fényes jövőt jósol a nemesfém-bányászoknak is. Az arany azonnali (spot) ára a 2022 októberében látott 1622 dolláros mélypontról nagyot emelkedett, az elmúlt napokban unciánként 2000 dollár közelében forgott – írta a Benzinga.
Vélemény: Nem árt tudni, hogy a közgazdász hosszú távú meggyőződéses arany-rajongónak (“gold bug”) számít a befektetési világban. A kriptoeszközökre adott, eddig jobbára csúfosan végződő pesszimista előrejelzései miatt azonban régóta gúnyos kritika, sőt mémek céltáblája.
Musk megint felnyomta a kutyaérmét
Annak ellenére, hogy gyakran perlik is a hasonló megnyilvánulásokért, Elon Musk a Twitteren keresztül megint jelentős piacbefolyásolást követett el. A dogecoin (DOGE) 30 százalékkal ugrott, miután a Twitter-felhasználók észrevették, hogy a “home” (kezdőlap) gomb a Twitter felületén (balra fent) a megszokott kék madárról a kutyás mém-érme sárgás képére változott. Az eseten aztán Musk is tréfálkozott a Twitterjén:
Az eset hátterében az áll, hogy a Dogecoin-közösség reménykedik, Musk, az érme önjelölt “keresztapja” (“Dogefather”) engedélyezi a DOGE-t fizetőeszközként a Twitter rendszeren. (Legalább más kriptovaluták mellett.)
Egy új ipari forradalom kapujában állunk?
A mesterséges intelligencia (MI) megjelenése a mindennapjainkban az ipari forradalomhoz hasonló lépés – véli az Erste Befektetési Zrt. Számos területen jelentős termelékenységnövekedést fog hozni, ami ráadásul nagy valószínűséggel viszonylag gyorsan fog bekövetkezni.
Egyes becslések szerint az éves globális termék és szolgáltatás bővülést akár 7 százalékkal is növelheti a MI elterjedése, egyes munkák hatékonyságának növelésén keresztül. Ilyenek például az adminisztratív munkaterületek, ahol egyes becslések szerint a feladatok 46, vagy a jogi területek, ahol a munka 44 százalékát is átveheti.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.