Be kell jelenteni a származtatott ügyleteket
Új uniós adatközlési kötelezettség lép hatályba február 12-én, a tőzsdén és a tőzsdén kívül kötött származtatott ügyletek esetében, így például jelenteni kell az összes határidős devizaügyletet és egyéb opciós ügyletet. A tranzakciók adatait az erre a feladatra létrehozott kereskedési adattárakhoz kell a szereplőknek eljuttatniuk.
Mivel a származtatott ügyleteknek befektetésként is, de kiváltképpen a vállalati kockázatkezelésben nagy szerepe van, az adatközlés akár több ezer piaci szereplő számára lesz új feladat. A felkészülést azonban sokan az utolsó pillanatokra hagyták, ami veszélyezteti, hogy időben végezzenek az adminisztratív teendőkkel. Az adatközléshez legszükségesebb a globális azonosító kódok (ún. „Legal Entity Identifier”) beszerzése, amelyek azonosítják az ügyletben szereplő céget.
Azonosító kódok: beindult a kapkodás a végén
A jelentési kötelezettséghez szükséges azonosítókat a kódkiadásra feljogosított, nemzetközi szervezetektől lehet igényelni, amelyeknél már most torlódás és a határidők csúszása tapasztalható.
A KELER ezért kialakított egy áthidaló megoldást, amelynek révén a partnerek gyorsabban kaphatják meg a szükséges kódokat. Csiszér Péter, a KELER stratégiai és ügyfélkapcsolati igazgatója szerint a német WM Datenservice céggel a napokban kötött megállapodás kisegíthet minden olyan derivatív ügyletben résztvevő felet, amely a jelentési kötelezettséggel kapcsolatos bizonytalanságok vagy a pénzügyi adatszolgáltatásban való tapasztalatlanság miatt csak most fogna a kódok beszerzéséhez.
Így működik
Bírság is lehet a vége A tőzsdén és tőzsdén kívül kötött származtatott ügyeltek jelentési kötelezettségét a 2012-ben hatályba lépett uniós tőkepiaci rendelet (EMIR) írta elő, így próbálják meg átláthatóbbá tenni a piacot. A derivatív ügyleteket egyaránt kötik üzleti kockázatok mérséklésére, valamint befektetési és spekulációs céllal. A kötésekről eddig kevés volt az információ, ami átláthatatlanná tette a piacot. A jelentési kötelezettség révén azonban jobban nyomon követhetők lesznek a piaci folyamatok és a szabályozók is hamarabb tudnak majd lépni, ha visszatetsző jelenségeket tapasztalnak. Amennyiben az ügyletet kötő fél nem tesz eleget a jelentési kötelezettségének, a szabályszegés miatt akár felügyeleti bírságot is kaphat. |
A KELER az ügyfeleitől beérkező igényeket továbbítja a WM Datenservice-hez, amely néhány napon belül generálja a szükséges kódokat, ráadásul a KELER-nek, mint stratégiai partnerének díjkedvezményeket is nyújt, amelyet a KELER továbbad ügyfeleinek. „Tapasztalatunk szerint az úgynevezett LEI-kódok igénylése az egyik legégetőbb probléma az adatközlésre készülők körében, de a most megkötött megállapodás révén elkerülhető, hogy bármely piaci szereplő az azonosító hiánya miatt mulassza el jelentési kötelezettségét.” – mondta Csiszér Péter, hozzátéve, hogy a bankok, brókercégek nemcsak saját maguk, de ügyfeleik számára is kérhetnek azonosítókat, amelyeket a KELER összegyűjtve továbbít német partneréhez. Az igénylők két-három munkanap alatt megkaphatják az azonosítókat,holott különben 2-3 héttel kellene számolniuk, tehát mindenképpen kifutnának a határidőből.
A tőzsdén kötött származtatott ügyletek esetében további segítséget jelent a piaci szereplők számára, hogy a KELER KSZF, mint központi szerződő fél automatikusan jelenti az ügyletet a vele kapcsolatban álló kereskedési adattárnak az üzletben résztvevő felek helyett. A jelentési kötelezettség átvállalásáért külön díjat nem számol fel, viszont a derivatív ügyletben résztvevőknek nyilatkozniuk kell arról, hogy igénylik ezt a szolgáltatást.