Kedden nagy lendülettel indult erősödésnek az euró azt követően, hogy az EKB-tól megerősítés érkezett arra, hogy közeleg az indokolatlanul laza monetáris politika befejezése. Tegnap erre egy ellentétes értelmezés látott napvilágot, miszerint a piac félreértette a helyzetet, de tulajdonképpen mindegy, mit mond az európai jegybank, és ki hogy értelmezi, az euró bivalyerős, 1,14 dollár fölött jár.
Euró/dollár, 10 nap |
Egyrészt rengetegen játszottak a dollár erősödésére az euróval szemben, de egyre nagyobb a veszteségük, így stop megbízásaik aktiválódnak, veszteségeiket limitálni kell (a devizapiacon a befektetők akár pénzük 200-szorosáért is nyithatnak pozíciót!). Másrészt pedig úgysem tehet mást az EKB, mint hogy abbahagyja a pénznyomtatást és a kamatokat is érzékelhető szintre növeli, hisz ezt egyre többen követelik, köztük igen komoly intézmények is.
Az euró/dollár árfolyam így közelíti annak a sávnak a tetejét, amely több mint két éve alakult ki, miután 2014-ben nagy magasságból, 1,40-ről esett le ebbe a nagyjából 1,04-1,16 közti sávba.
Euró/dollár, 3 év |
Magához tért az olaj: a hónap eleje óta közel 20 százalékos esésből sikerült egy komoly darabot ledolgozni: a Brent 48 dollárig emelkedett, a WTI 45-ig.
Brent olaj, egy hónap |
Amerikában a részvénypiacok szépet emelkedtek , lényegében ledolgozták a tegnapelőtti esést, az emelkedő trend töretlen. A BUX enyhe pluszban van, a Mol 1,1 százalékos emelkedésének köszönhetően, az olajpapír 21 350 forint. A Konzum 4 százalékkal emelkedik 871 forintig, az Opimus másfél százalékkal 137 forintig.