Komoly hullámvasutazás jellemezte kedden a piacokat, a délelőtti órákban ugyanis a South China Morning Post cikke miatt kezdtek el aggódni a befektetők. Ott ugyanis arról írtak, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy december 15-e előtt aláírná Washington és Peking a régóta húzódó kereskedelmi tárgyalásokat lezáró megállapodást.
Változó hangulat
Az időpont azért kulcsfontosságú, mert akkor lépnek életbe újabb, kínai termékeket sújtó vámok. A felek között pedig a kiszivárgott pletykák szerint a megállapodást akadályozó egyik tényező éppen az, hogy a kínai fél a vámok felfüggesztését kérte, igaz nem csak a kivetendő, hanem a már most is élő tarifákét is. Az amerikaiak viszont ragaszkodtak eddig ahhoz, hogy legfeljebb azokat a vámokat hajlandók felfüggeszteni, amik még nem léptek életbe, minden más esetben csak a kereskedelmi megállapodás aláírását követően hajlandók lépni.
Éppen a fentiek miatt vélhették úgy a befektetők, hogy ha késik a megállapodás, és újabb vámok lépnek életbe, az még inkább meg fogja majd nehezíteni a megegyezést. A The Wall Street Journal viszont azt közölte a kora délutáni órákban, hogy értesüléseik szerint a december 15-től esedékes tarifák életbe léptetését elhalasztja az Egyesült Államok.
Ennek hatására az addig nyomott tőzsdei hangulat varázsütésre megváltozott, és a korábban komoly mínuszt mutató európai tőzsdeindexek jelentősen emelkedtek napon belül, míg az amerikai határidős indexek kilőttek, és egy pillanat alatt váltottak negatívból pozitívra.
A szomszédok most fontosabbak
A kiszivárgó információk szerint egyébként nem véletlenül lebegtette be Donald Trump a múlt héten, hogy a Kínával kötendő kereskedelmi megállapodásra csak a jövő évi elnökválasztás után kerülhet sor.
Egyrészt a felek továbbra sem tudnak kardinális kérdésekben egyezségre jutni, másrészt az amerikaiak most egy másik megállapodásra fókuszálnak. Jelenleg ugyanis magasabb prioritása van a Mexikóval és Kanadával kötendő kereskedelmi megállapodás véglegesítésének, amely felváltja az észak-amerikai szabadkereskedelmi megállapodást, így az Egyesült Államok erre összpontosít.
Érdekesség, hogy már a South China Morning Post írása is azt feltételezte, hogy a kínai árukra vonatkozó további tarifák várhatóan nem lépnek hatályba, ám a befektetők ezt az információt akkor figyelmen kívül hagyták, és csak a Wall Street Journal cikkének hatására vették ezt készpénznek.
Felfüggesztik a kivetendő vámokat
A pletykák szerint egyébként a felek számára rövid távon akár az is elegendő eredmény lehet, hogy a kivetendő vámokat felfüggesztik, amelyért cserébe Peking elkötelezi magát jelentős mennyiségű amerikai mezőgazdasági termék beszerzése mellett. Utóbbi egyébként nem illuzórikus terv, hiszen az elmúlt hónapokban már növekedést mértek a Kínába irányuló amerikai szójabab szállítmányok volumenében, miután tavaly komoly visszaesés volt tapasztalható, a Kína által bevezetett vámok miatt.
Ráadásul egy másik árucikk, a sertéshús esetében is komoly kínai érdeklődésről szólnak a hírek, aminek hátterében az áll, hogy Peking a sertéspestis miatt kényszerpályára került.
Csúcson az infláció
A kedden publikált adatok szerint 8 éves csúcsra ugrott a kínai infláció, amely jórészt az állomány felét elpusztító járvány számlájára írható. A sertéshús ára ugyanis nem csak megduplázódott, de állítólag számos helyen annak ellenére hiánycikk, hogy több régióban is a legfontosabb húsfajtának számít.
Persze érdekes lesz, hogy milyen további információk érkeznek hivatalos és informális csatornákon keresztül. A vámok felfüggesztése ugyan rövid távon nem élezi a feszültséget, ám a helyzetet sem rendezi. A kereskedelmi megállapodás és a vámháború viszont komoly károkat okozott a felek számára, a hétvégén publikált adatok szerint például immár negyedik hónapja csökkent a kínai export mennyisége és kis mértékben az ország devizatartaléka is apadt.