Szépen emelkedtek tegnap az amerikai tőzsdeindexek, egy-két százalékkal, de végül nem tudott 3000 pont felett végezni az S&P 500 index. Viszont úgy tűnik, ma folytatás következik, a határidős tőzsdeindexek ismét pluszban vannak, az S&P 500 eszerint ma is 3000 fölé lendülhet. Európában is újra pozitív a hangulat, fél-egy százalékos mértékben emelkednek az indexek.
Magyarországon a BUX index is 0,9 százalékkal emelkedik, főleg az OTP drágulásának köszönhetően. A részvény, amely tegnap egy nagy ugrással átszelte a tízezer forintos határt, ma újabb másfél százalékkal 10 400-ra emelkedett. A Mol kissé süllyed, a Richter 6900 forinton stagnál, a Magyar Telekom pedig fél százalékkal drágul.
Hong Kong nagy vesztes lehet
A forint ma gyengült, de így is csak 349,20 forintot adnak egy euróért. Gyorsjelentést tett közzé az MKB és az AutoWallis reggel. A tegnapi nap fontos híre volt, hogy hivatalosan is egyesül egymással a Budapest Bank, az MKB és a Takarékbank.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A nap egyik fő témája ma, hogy az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti feszültség tovább eszkalálódik, ami némileg hűti a kockázatvállalási kedvet- legalábbis így gondolja a Bloomberg.com. Az Egyesült Államok szankciókat fontolgat kínai tisztségviselők, állatok és intézmények ellen a hongkongi elnyomás miatt. Hongkongi ellenzékiek után Donald Trump elnök is arról beszélt, hogy a város el fogja veszíteni ázsiai pénzügyi központ szerepét, ha Peking valóra váltja terveit.
Két fontos verseny folyik
Eközben Európában valósággal versenyeznek egymással az országok, hogy újranyissák gazdaságaikat, ahogy a fertőzési és halálozási számok esnek. Eközben egy másik versenyfutás is folyik, az oltóanyaggal foglalkozó cégek konkurálnak egymással abban, ki fogja előbb piacra dobni a megfelelő vakcinát. Sokan ugyanakkor úgy gondolják ,hogy jövőre is tarthat a globális recesszió. (Cikkünk itt.)
Emellett azon vitatkoznak a szakértők, hogy az Európai Központi Bank jövő héten vajon milyen intézkedéseket jelent majd be. Arról is kiújult a vita, hogy mekkora hatalmat kapjon a bankok bankja. Kedve szerint bővítheti-e a gazdaságélénkítő lépések eszköztárát és mennyiségét. Az EKB egyébként továbbra is arról beszél, hogy az európai gazdaság ingatag lábakon áll.
Megtorpant az olaj
Az IPO-piac, azaz az elsődleges részvény-kibocsátások biznisze felpörögni látszik. Kedden mintegy négymilliárd dollárnyi részvénykibocsátás jelentettek be. Két új vállalat bocsátana ki nyilvánosan részvényeket, egy korábban tőzsdére bevezetett cég pedig további tőkét vonna be. Az egyik egy amszterdami kávé vállalkozás, a JDE Peet's.
Az olajár emelkedése megtorpant, ma mintegy két százalékos mínuszban van a fekete arany. Ennek egyik oka a hongkongi feszültség. Kína és az Egyesült Államok valószínűleg szankciókat fognak bevezetni egymás ellen. Ez rossz hatással lehet a gazdaságra és az olaj keresletre. A másik, hogy bár az amerikaiak nagyon akarnak végre nyaralni és utazni, közülük sokan lakóhelyükhöz nagyon közel keresnek célpontokat. Így lehetséges, hogy a várakozásoknál kisebb lesz a nyáron az olaj iránti kereslet élénkülése.
Megrohamozták a Tescót
Nagy-Britanniában a május 17-éig eltelt 12 hét alatt az élelmiszer-kiskereskedelmi eladások 14,3 százalékkal ugrottak meg. Ez a legmagasabb érték 1994 óta, amikor egyáltalán elkezdték az adatokat gyűjteni. Az ország négy legnagyobb élelmiszer üzletlánca közül a Tesco volt a legjobban teljesítő, 12,7 százalékkal nőttek az eladások. A Sainsbury’s 12,5, a Morrison’s 9,8, a Walmart-féle Asda pedig 6,5 százalékos emelkedést ért el. A csúcstartó a hatodik helyen álló Co-operative volt 30,8 százalékos ugrással.
A növekedés nagy részét még akkor jegyezték fel, amikor bevezették a kijárási korlátozásokat a szigetországban. Így valószínűleg nagyon sokan hosszútávra spájzoltak be tartós élelmiszerekből. A vásárlók sokkal ritkábban mentek szupermarketbe, de egy-egy alkalommal közel ötven százalékkal többet költöttek. A Tesco árfolyama Londonban három százalékkal emelkedett.
Ide nekem az utazási irodákat
Valósággal megőrültek ma a befektetők a Tui nevű neves német utazási iroda részvényeiért. Egy időben több mint 30 százalékos pluszban is volt, jelenleg 25 százaléknál tart. A robbanás oka az európai országok fokozatos újraindítása. A kijárási korlátozások leépítése miatt sokan nyaralni készülnek. (Németország várhatóan június 15-én szünteti meg az utazási korlátozásokat, Spanyolország pedig július elsejétől nyitja meg a határokat a turisták előtt.)
A Renault, a Nissan és a Mitsubishi konszernek szövetsége ma délelőtt távolabbi terveikről tart sajtótájékoztatót.