Miután a múlt hét végén kifulladni látszott az amerikai tech-rali, amit az Nvidia jó jelentése gyorsított fel, hétfőn Európában is kisebb mínuszok jellemzőek. A legtöbb index 0,2-0,4 százalékkal süllyed, Németországban inkább stagnálás látható. Az amerikai határidős indexek alig mozdulnak.
Az USA kormányzati szerveit ismét leállás fenyegeti március 2-től, mivel kudarcba fulladtak az új kormányzati kiadástervezet tárgyalásai. Újabb gyorsjelentések és makroadatok is jönnek a héten, leginkább az amerikai infláció lesz valószínűleg a fókuszban, mert csütörtökön közzéteszik a januári “személyi fogyasztási kiadások” (PCE) áradatait.
Itthon a BUX index pluszban kezdett, de nullába ment vissza, az OTP is lényegében mozdulatlan 17 400-on. A Richter és a Mol enyhe emelkedést, a Telekom egy százalék feletti mínuszt mutat. Az euró 389,60, mintegy nyolcvan fillérrel van a péntek esti felett. Két és fél százalékkal drágul a hollandiai földgáz, de így is csak 23,50 euró az ára.
Gyengülés felé hajlik a forint
A hétfői nyitásban is inkább a gyengülés irányába hajlik a hazai deviza. Kivárás jöhet a forintpiacon az MNB keddi kamatmeghatározó ülése előtt. Megosztottak a várakozások, hogy 75 vagy 100 bázispontos csökkentéssel halad tovább a jegybank – írja az Erste Befektetési Zrt.
Mivel a forint nem túl erős, az EKB és a Fed csökkentési várakozások kitolódtak, illetve az infláció is emelkedni fog már februárban, szerintünk a 75 bázispont lesz a befutó.
Ugyanakkor figyelembe véve az igen magassá vált visszatekintő reálkamatot, a merészebb, 100 bázispontos lépés sem okozna óriási meglepetést – teszik hozzá.
Veszélyes szinten az euró
Visszatértünk a 389-390-es meghatározó ellenállási zónához, amelynek áttörése esetén egészen 395-ig megnyílna az út. Így “veszélyes szinten” jár az euró-forint árfolyam az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A keddi MNB kamatdöntő ülés sorsdöntő lehet a forint szempontjából, 75 bázispontos kamatvágás esetén visszaerősödhet, száz bázispont esetén viszont áttörheti az említett ellenállást.
A konszenzus 100 bázispontot vár, de mi valószínűbbnek tartjuk a kisebb vágást – tették hozzá.
Közös EU-s tőkepiacot építenek?
Az Európai Unió pénzügyminiszterei a nemzeti tőkepiacok felügyeletének egységesítésére irányuló lehetőségekről tárgyalnak. Megpróbálnák közelíteni egymáshoz az eltérő rendszereket, hogy ösztönözzék a magánbefektetéseket, például olyan prioritások érdekében, mint a zöld átmenet vagy a védelmi ipar – írja a Bloomberg.
A csoport elnöke, Paschal Donohoe elmondta, hogy több tagállam nem ért egyet a közös EU-s tőkepiaci felügyeleti rendszer kiépítésére irányuló törekvések szintjét illetően.
Jönnek a kínaiak?
A Jack Ma által vezetett Ant Group meglepetésszerűen túllicitálta a Ken Griffin-féle Citadel Securitiest a Credit Suisse svájci befektetési bank kínai vállalkozásáért. A tranzakciót szoros szabályozási ellenőrzésnek vetik alá – írja a Bloomberg az “ügyet ismerő személyekre” hivatkozva. Kína ugyanis a maga részéről előnyben részesíti a külföldi vevőt.
Megtámogatnák a BYD árfolyamát
A BYD kínai elektromosautó-gyártó vezetője meg akarja duplázni a tervezett részvény-visszavásárlási programjának volumenét, hogy ezzel is támogassa a részvények árfolyamát. Wang Chuanfu azt javasolja, hogy a tervezett részvény-visszavásárlási program volumenét 200-ról 400 millió jüanra (51,4 millió euróra) növeljék.
Decemberben jelentette be, hogy 200 millió jüan értékben tervez részvényeket visszavásárolni, ez azonban nem tudta megállítani a BYD árfolyamának esését. Az év eleje óta 7,7 százalékkal estek a papírok, tavaly pedig már 23 százalékkal zuhantak. Persze az egész kínai részvénypiac sokat esett mostanában.
Saját részvényeket vesz az OTP
Az OTP megkezdte a saját részvényeinek visszavásárlását, február 23-án 25 500 darabbal, 17 488 forintos átlagáron. Összesen 60 milliárd forint értékben tervez részvényeket visszavásárolni. Az MNB nemrég hagyta jóvá a 2024 végéig szóló tervet – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
80 százalékkal robbant egy kriptó árfolyama
A bitcoin stagnál 51 és 52 ezer dollár között, az ether azonban szinte folyamatosan emelkedik mostanában. Hétfőre elérte a 3100 dollárt, egy hét alatt hat százalékkal emelkedett, míg a bitcoin kettővel esett.
Az elmúlt napok egyik nagy története az Uniswap volt, mintegy 80 százalékkal robbant egy jelentős átalakítás miatt. A legnagyobb decentralizált kriptotőzsde (DEX) menedzselését végző Uniswap Alapítvány ugyanis azt javasolta, hogy az UNI érmék tulajdonosai kapják meg a szolgáltatásból befolyó kereskedési díjak egy százalékát. Ezáltal az UNI egyszerű szavazó (governance) tokenből hozamtermelővé válik, ha a javaslatot elfogadják. A tulajdonosok így osztalékszerű jövedelemhez fognak jutni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.