Az európai tőzsdeindexek fél százalék körüli pluszban állnak csütörtökön délelőtt, pedig stagnál az európai gazdaság az új mutatók szerint. Kontinensünkön jelentett többek között a Renault és a Norsk Hydro. Az amerikai határidős indexek is szép pluszban vannak, jórészt valószínűleg a zárás után kijött gyorsjelentések miatt.
Elég nagy eséssel zárult ugyanis a szerda az USA-ban, az S&P 500 index 0,9, a Dow Jones 1,0, a Nasdaq Composite 1,6 százalékkal ment lejjebb. Ehhez hozzájárulhatott, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed Bézs Könyve szerint a gazdasági aktivitás, a feldolgozóipari teljesítmény a legtöbb körzetben stagnált, csak két helyről jelentettek szerény növekedést. A Boeing dolgozói pedig tovább sztrájkolnak.
A BUX index 0,2 százalékkal megy fel, az OTP Bank 0,1 és a Richter 0,6 százalékos drágulása mellett. A Mol és a Telekom csekély mértékű mínuszban áll. Az euró/forint jelenleg 402,40, ami némi forinterősödést jelent szerda estéhez képest, de csütörtökön reggel még 403,20 is volt.
403 forint felett jár az euró
Az október 23-ai szünnap során újabb többéves mélypontra gyengült a forint az euróval szemben, az EURHUF már 403 felett is járt. A gyengébb nemzetközi piaci hangulat mellett azonban az (ünnepi) kisebb forgalom is szerepet játszhatott a gyenge szereplésben – írta a K&H Értékpapír.
Egyébként a keddi kamatdöntésre alig reagált a forint, nem mutatott jelentősebb mozgást. Lásd még:
Stagnál az európai gazdaság
Az euróövezet gazdasága októberben már a második egymást követő hónapban enyhén zsugorodott, gyakorlatilag stagnálásról lehet beszélni. A beszerzésimenedzser-index enyhén, 49,7 pontra emelkedett – közölte csütörtökön az S&P Global pénzügyi szolgáltató. A barométer ezzel továbbra is a recessziót jelző területen maradt, mivel a növekedési küszöböt csak 50 pontnál érné el.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett közgazdászok 49,8 pontos értéket vártak. A barométert, amelyhez a menedzserek értékelik az üzleti feltételeket, a befektetők a gazdaság korai indikátorának tekintik, ezért szorosan figyelik.
Jó eredményekre pattant fel a Tesla
A várakozásoknál jobb profitszámokat közölt a Tesla a szerdai zárás után publikált negyedéves jelentésében. A bevételek 25,1 milliárd dolláros értéke némileg elmaradt az elemzői konszenzustól, de a nettó profit jobban alakult annál – írta az Equilor Befektetési Zrt. Éves összehasonlításban 17 százalékos emelkedéssel, 2,1 milliárd dollár profitot termelt az elektromos autógyártó.
Az egy részvényre jutó nyereség így 0,62 dollár lett, szemben a várt 0,59-cel. A vállalatot továbbra is segíti, hogy a többi hagyományos autógyártó elmarad a károsanyag-kibocsátási céljaitól, így a Tesla-tól vesznek dekarbonizációs (széndioxid-) krediteket. A zárás utáni kereskedésben több mint 12 százalékot ugrott a részvény árfolyama.
Többnyire kedvező gyorsjelentések érkeztek
Záporoznak a gyorsjelentések az USA-ban, úgy tűnik, többségük kedvező, pozitív fogadtatásra talált. Az Equilor gyűjtése szerint:
- Kiváló számok érkeztek a T-Mobile US-től.
- A várakozásoknál jobb számokat jelentett az AT&T is.
- Jelentős veszteségről adott számot a Boeing.
- Kedvező számokat publikált a Coca Cola, mégis csökkent a részvény ára.
- Kedvező gyorsjelentését követően ismét megemelte éves előrejelzését a General Motors.
- Erős keresletről számolt be az RTX a védelmi rendszerei és repülőgép-javításai iránt.
- Erős harmadik negyedévet zárt a Lockheed Martin is.
- Vegyes eredményeket közölt a Verizon.
Túl drágák már a részvények?
Az S&P 500 legutóbbi csúcsdöntése felveti, hogy meddig mehet még ez a rali. Az S&P 500 a világjárvány óta másodszor ért el hat egymást követő héten is nyereséget, ami "1997 óta a legerősebb YTD (év eleje óta mért) teljesítményt jelenti" – írták a Deutsche Bank elemzői . Ha az S&P 500 idén is húsz százalék feletti éves emelkedést érne el, az is olyan esemény lenne, amire 1997-98 óta nem volt példa. Az ilyen lendület fenntartása azonban nehéz.
Figyelmeztetnek, hogy a folytatás előtt számos akadály áll. A hagyományos értékelési mutatók alapján, történelmi mércékkel mérve egyre feszítettebbnek tűnnek a részvénypiaci értékeltségek. A geopolitikai kockázatok és a gazdasági bizonytalanságok is növekednek. Mivel a piacok már egyre inkább beárazták a puha landolást (a gazdaság mérsékelt lehűlését), egyre nehezebbnek tűnik, hogy ezután kellemes meglepetések érjék a szereplőket. A fiskális (költségvetési) politikai kihívások is egyre nagyobbak, mivel az adósságszintek ismét gyorsan emelkednek.
A befektetők meglehetősen idegesek, amit az augusztusi piaci zavarok is megmutattak. Egy esetleges geopolitikai sokk vagy egy negatív növekedési meglepetés gyorsan lenullázhatja a közelmúlt nyereségeit – írták az elemzők.
Vietnám vezető blokklánc-ország lenne
Új blokklánc-stratégiát készít Vietnám, célja az innováció fellendítése és egy virágzó ökoszisztéma kiépítése a jogi keretek, az infrastruktúra és a nemzetközi együttműködés segítségével – jelentette a kriptodeviza-sajtó. Az erről szóló hivatalos dokumentum „negyedik ipari forradalomnak” nevezi azt, ami az ágazatban történik.
Öt vonzereje is van a kriptóknak
A statisztikák szerint Vietnám globálisan is igen előkelő helyen áll a kriptovaluták használatában. Ennek öt okát sorolja fel egy cikk:
- Nagy vonzerő a vietnamiak számára az, hogy a kriptók nem adóznak, miközben nem szabályozottak, de nem is tiltottak a lakosság számára.
- A vietnámiak történelmileg kevéssé bíznak a hagyományos (fiat) valutában, a dongban. Ezért eddig is sokan tartottak amerikai dollárt vagy például aranyat, a kriptovaluták pedig ezek modern megfelelői.
- A vietnámiak közel 70 százaléka nem fér hozzá a pénzügyi szolgáltatásokhoz. A DeFi használata Vietnámban az egyik legmagasabb a világon.
- Az országba sok nemzetközi átutalás megy, 2022-ben mintegy 19 milliárd dollár, ezzel globálisan a top 10-ben van.
- Egy szokatlan aspektus a play-to-earn (játssz és keress) játékosoké, akiket kriptopénzzel jutalmaznak. Nagy lökést adott az ágazatnak a vietnami játékcég, az Axie Infinity korábbi sikere. (Egészen 2022 márciusáig, amikor észak-koreai hackerek 625 millió dollárt loptak el a vagyonból.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.