Főleg a holnapi amerikai elnökváltással kapcsolatos optimizmus, a várható gazdaságsegítő csomagok húzzák a tőzsdéket, de a gyorsjelentések is jó hatással lehetnek rájuk. Európában a német index 0,3, a brit 0,2 százalékkal emelkedik, Párizsban minimális csökkenés látható. Az amerikai határidős indexek azonban 0,5-1,0 százalékos pluszban mozognak, ami délutánra nagyon jó kezdést vetít előre az óceán túlsó partján.
Budapesten a BUX index 0,4 százalékkal emelkedik, miközben Varsóban 0,8 százalékos süllyedés látható. Az OTP, a Mol és a Magyar Telekom egyaránt 0,8 százalékkal megy fel, miközben a Richter ára 0,1 százalékkal csökken. Az euró 60 fillérrel van lejjebb, már csak 358,80 forint az ára. A nemzetközi piacokon gyengül a dollár, emiatt is lehet, hogy 0,7 százalékkal emelkedik az arany, 2,2 százalékkal az ezüst, egy százalékkal a Brent típusú olaj.
Gazdasági nyitás jön Amerikában?
Pozitív és negatív hírek keverednek ma is. Holnap beiktatják hivatalába Joe Biden elnököt, akitől nagy lépéseket várnak a gazdaság élénkítése érdekében. Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt is támogatja a rendkívüli költekezést. Folyik viszont az adok-kapok Kína és az USA-között, és terjed a vírus, messze még az oltások kellő elterjedése.
Érdekes módon az ellenzékből a kormányzás élére kerülve a demokraták már nem támogatják a gazdasági zárlatot – írta az Erste Befektetési Zrt. Biden már a beiktatását követő első napján olyan elnöki direktívákat tervez bemutatni, amelyek iránymutatást adnak az iskolák és a vállalkozások biztonságos újranyitásához. New York Állam kormányzója és Chicago polgármestere szintén arról beszélt, hogy az üzleti életnek mihamarabb újra kell indulni. New York és Illinois az amerikai GDP több mint 12 százalékát adják.
Be kéne oltani a lakosság 70 százalékát
A német szövetségi állam és a tartományok képviselői ma a koronavírus-korlátozások szigorításáról tárgyalnak. Közben az Európai Unió arra kéri a tagállamokat, hogy tűzzék ki célul a régió lakossága legalább 70 százalékának beoltását a nyárra.
Az EU, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok együtt eddig mintegy 24 millió adagot adott be az állampolgároknak, a globálisan kiosztott oltások több mint felét. Számos ország azonban még nem kezdte meg az oltást, ami aggályos, mert a betegség veszélyesebb változatai alakulhatnak ki – írta a Bloomberg.com. Donald Trump elnökségének utolsó teljes napján feloldotta az EU-ból, az Egyesült Királyságból és Brazíliából érkező nem amerikai állampolgárok beutazási tilalmát. Joe Biden új adminisztrációja ezt elutasítja, várhatóan azonnal megváltoztatja a rendeletet.
Még soha nem zuhantak ekkorát az autóeladások
Az autók értékesítése az EU-ban akkorát esett tavaly a koronavírus-válság miatt, mint még soha – írta az N-Tv.de.
Több mint hárommillió járművel, 23,7 százalékkal 9,9 millió autóra estek vissza az eladások az ACEA gyártói szervezet szerint. Ez az adatgyűjtés megkezdése óta a legnagyobb visszaesés. Decemberben a mínusz EU-szerte 3,3 százalék volt. A főbb piacok közül azonban Olaszország és Franciaország továbbra is két számjegyű havi veszteségről számolt be, míg Németországban az értékesítés 9,9 százalékkal nőtt.
A magyar adat –21,2 volt százalék decemberben, tehát mélyen átlag alatti, de a havi adatok országonként nagyon erősen szóródnak. Az év egészét tekintve hazánkban –18,9 százalékot mértek, ami jobb, mint a –23,7 százalékos EU-átlag.
(Ez a cikk is érdekelheti: Államkötvény-vásárláson gondolkodsz? Holnaptól változások jönnek)
Álmaink szedánja kínai lesz?
A kínai BYD Han luxusszedánja néhány hónap alatt meghódítja a kínai piacot – írja a német Finanzen.net. (A BYD jelentése: Buy Your Dreams, azaz “vedd meg álmaidat”.)
A BYD Han luxusszedánja az augusztusi start után pár hónap alatt felkerült a fenntartható meghajtású járművek top 10-es listájára, a legtöbbször eladott modellek közé. A listán elektromos mellett plug-in hibridek is vannak. A BYD decemberben már a negyedik helyen állt. A BYD decemberben 27 594 járművet adott el alternatív meghajtású rendszerekkel. A listán az első stabilan a Tesla Model 3.
Közben a Tesla leszállította az első kínai gyártású Model Y autóját. Önvezető technológiát fejleszt az Xpeng, mellyel a Teslát szeretné megszorongatni – írta az Equilor Befektetési.
Újra koncertekre és plázákba fognak járni az amerikaiak
A Credit Suisse vezető részvénystratégája szerint az amerikai vállalati profitok egyre csak hízni fognak a 2021-es évben – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
A Wall Street túlságosan pesszimista az S&P 500 vállalatainak 2020 negyedik negyedéves nyereségével kapcsolatban. A Refinitiv előrejelzése szerint tíz százalékkal eshettek a profitok 2019 utolsó negyedévéhez képest. A Credit Suisse stratégája szerint azonban csak négy százalékkal csökkenhettek, vagy talán minimális növekedést is képesek lesznek felmutatni. A stratéga 4200-as S&P 500 indexet vár 2021 végére, ez 11,5 százalékkal haladná meg a múlt pénteki záróértéket. Szerinte 2021 második felében már újra bevásárló-központokba és koncertekre fognak járni az amerikaiak a széles körű átoltottságnak köszönhetően.
Jelent a Netflix, brókercégek és bankok
Ma fontos gyorsjelentések jönnek az Egyesült Államokból. A nagybankok közül a Goldman Sachs és a Bank of America teszi közzé számait, valamint zárás után a Netflix is jelent – írta a KBC Equitas.
A brókercégek közül a State Street és a Charles Schwab jelent. A korábbi banki jelentések alapján a Bank of America profitja nem változhatott nagy mértékben, a befektetési banki bevételek növekedése miatt pedig a Goldman Sachs EPS-e 50 százalékkal emelkedhetett éves alapon. A Netflixtől szintén erős gyorsjelentésre lehet számítani, a vállalat felhasználószáma a becslések szerint elérhette a 200 milliót, több mint hatmilliós növekedést követően.
Egerezéssel kerestek félmilliárd dollárt
A svájci székhelyű Logitech harmadik pénzügyi negyedévében is profitált a számítógépes kiegészítők iránti kereslet hatalmas, világméretű növekedéséből. A részvény hat százalékkal emelkedett.
A vállalat több mint háromszorozta működési eredményét, ami 476 millió dollár volt az egy évvel ezelőtti 152 millió dollárhoz képest. Az árbevétel 85 százalékkal 1,67 milliárd dollárra emelkedett, árfolyamokkal kiigazítva a növekedés 80 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest. (A kiigazított nyereség csak 382,5 millió dollár.) A 2020/21-es pénzügyi év végéig, márciusig a Logitech 57–60 százalékos árfolyam-korrigált árbevétel-növekedést jelez, az üzemi eredmény várhatóan eléri az 1,05 milliárd dollárt.
Metcalf miatt száguld az ether(eum)?
A kriptodevizák közül a bitcoin keveset mozgott az utóbbi napokban, egy korrekció után 35 ezer dollár körül járt. Gyakori, hogy a bitcoinra magas áron születnek előrejelzések, az egyik nemrég a JPMorgan 146 ezer dolláros becslése volt. De mit várnak az ethertől (vagy ethereumtól), a második legnagyobb kapitalizációjú kriptodevizától? Ennek eddigi történelmi csúcsa 2018 elején volt, 1432,88 dolláron. Ma nagyot ugrott, 1200 dollár környékéről 13 százalékkal 1370 dollár környékére.
Metcalf törvénye kimondja, hogy a hálózat növekedési üteme matematikailag leképezhető a felhasználók számának négyzeteként. Az internethasználat, a Facebook és a bitcoin elterjedése egyaránt leírható Metcalf törvénye segítségével, valamint a bitcoinárfolyam mozgásai is – állítja egy elemzés a SeekingAlpha oldalon. Metcalf törvénye segítségével az ether 20 ezer dollárig mehet fel, megismételve a bitcoin mozgását.
A 20 ezer dollár a jelenlegi ár 14,5-szöröse. Ez azonban 2270 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációt jelentene, ami több mint a duplája az összes kriptodeviza teljes jelenlegi kapitalizációjának – jegyezzük meg (Az Ethereum a teljes kriptodeviza-rendszer, az ether pedig annak digitális pénze, de az utóbbit egyre gyakrabban helytelenül ethereumként emlegetik.)
Már tény, hogy polgárjogot nyert a bitcoin?
“A bitcoin megérkezett, kriptodevizák a befektetési szolgáltatók és a brit felügyelet világában” címmel írt cikket a Concorde Értékpapír blogja.
Nem spekulálunk, hogy miért esik vagy emelkedik az áruk, nem próbálunk úgy tenni, mintha részletekbe menően értenénk a mechanizmust... Pusztán a tényt rögzítjük. A bitcoin ugyanis már vitathatatlanul pénz. Rendelkezik a pénz bizonyos funkcióival, elsősorban a kincsképző funkciójával, egészen egyszerűen azért, mert már elég sokan gondolkodnak róla így – írják.
(Az aranyról részletesen itt írtunk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.