7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

2020-ban az egyik legjobban teljesítő eszköz az arany volt. Az idei év kapcsán ugyanakkor sok a kérdőjel, a további áremelkedés mellett éppen úgy sorolhatók érvek, ahogy egy esetleges visszaesés is megmagyarázható lesz.

Közel 25 százalékos árfolyam-emelkedést ért el az árutőzsdéken a tavalyi évben az arany, így az egyik legjobb befektetési osztálynak számított 2020-ban. Az árak megugrását különösen a tavaszi időszakban több tényező is támogatta, így a megnövekedett kockázatok melletti defenzív befektetői magatartás és az alacsony kamatlábak. Emellett, bár nem törvényszerű, de a befektetők a zavarosabb időszakban (is) szívesebben fektetnek olyan eszközökbe, amelyeknél látják a momentumot és az árfolyamok emelkedését.

Az aranynál is sokan ültek fel 2020-ban a hullámra. Az is a nemesfém mellett szólt, hogy más eszközökhöz képest relatív kicsi volt a volatilitása, hiszen a részvénypiacokon tavasszal óriási visszaesés volt, igaz, onnan a főbb amerikai indexek viszonylag gyorsan talpra álltak.

Az első félév szárnyalása után ugyanakkor mégis kicsit keserű szájízzel zárhatták az aranyba fektetők a 2020-as évet, a nemesfém ugyanis augusztusban elért, unciánként 2000 dollár feletti rekordja után visszaesett, és döntően az 1800-1900 dollár közötti sávban mozgott. Meg kell azonban jegyezni, hogy a korrekció ellenére sem mutatott extrém kilengéseket. Az évet 1887 dolláron zárta az arany.

Előbb a pánik mozgatta az árakat

Az Arany Világtanács (Word Gold Council - WGC) értékelése megjegyzi, hogy az arany árfolyamát az év második felében egyértelműen a fizikai kereslet határozta meg, míg más esetekben jellemzően a spekuláció mozgatja a határidős piacokon keresztül. A Covid miatti tőzsdei összeomlás és a hirtelen jött bizonytalanság miatt nagyon sok befektető menekült aranyba, amit az is jelzett, hogy a COMEX-en a nettó ügyletek minden idők legmagasabb szintjére ugrottak, és 1209 tonnát értek el az első negyedévben. Ez már csak azért is irányadó, mivel a COMEX a Chicago Mercantile Exchange (a Chicagói Árutőzsde) nemesfémekkel foglalkozó szekciója, globálisan ez a legnagyobb piaca a határidős aranyügyleteknek. A tavaszi bizonytalanságok enyhülésével ugyanakkor az év második felében ezeknek a pozícióknak a száma is jelentősen visszaesett, és a rekordszinthez képest 30 százalékkal lett kevesebb a nettó pozíciók állománya az év végére.

Egy rúd az MNB aranytartalékából (MTI Fotó: Illyés Tibor)
Egy rúd az MNB aranytartalékából (MTI Fotó: Illyés Tibor)

A szakértők szerint mindez azt bizonyítja, hogy 2020-ban a pánik elmúltával az aranyba fektetők stratégia döntés alapján tették meg ezt, nem csupán a rövidtávú árfolyammozgások kihasználása vezérelte őket. Év közben egyébként több szakértő is úgy látta, hogy a megnövekedett volatilitás és a fokozott bizonytalanságok mellett a befektetőknek érdemes a portfoliójuk egy részét nemesfémekben tartani. Más kérdés, hogy az év végén úgy tűnt, hogy számos nagybefektető éppen ezen befektetési elemek rovására kezdett el kriptoeszközökbe fektetni. A Bitcoin szárnyalásával párhuzamosan legalábbis kimutatható volt az arany iránti érdeklődés visszaesése, a kereslet csökkenése pedig az árfolyamok gyengülésében is visszaköszönt.

Az inflációs kockázatok miatt vonzó maradhat az arany

Mellékszál, hogy a Bitcoin őrült emelkedését – a nyilvánvaló spekuláció mellett – az elemzők azzal magyarázták, hogy a gazdaságba pumpált elképesztő mennyiségű likviditás beátható időn belül az infláció emelkedésével járhat. Ez ellen egy korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló eszköz védelmet nyújt. Ezen logika alapján viszont az arany is további emelkedés előtt állhat, hiszen ezek a szempontok a nemesfém esetében is érvényesülnek. Ráadásul nagyon sok olyan befektető van még mindig, aki inkább bízik a klasszikus eszközökben, mint egy csupán számítógépes jel formájában létező "valamiben".

Figyelembe kell persze venni, hogy az inflációval szemben akkor tud az arany hatékony védelmet nyújtani, ha közben a kamatok nem kezdenek látványosan emelkedni. Korábban az amerikai jegybank, a Fed vezetői sokszor hangoztatták, hogy számukra az elsődleges szempont a gazdasági növekedés visszaállítása. Emiatt úgy tűnt, hogy a kamatemeléstől egyáltalán nem kell tartani, az legfeljebb csak valamikor a távoli jövőben várható majd.

A historikus adatok alapján egyébként a 3 százalékot meghaladó infláció esetén az arany rendre remekül teljesít, és az ilyen években az átlagos árfolyamemelkedése 15 százalék. Érdekesség, hogy nem csak az árak elszabadulása esetén bizonyult a múltban jó befektetésnek az arany, de a defláció esetén is. Az ilyen időszakokat általában az alacsony kamatlábak és magas pénzügyi stressz jellemzi, amelyek mind elősegítik az arany iránti keresletet.

A nyári csúcs óta csak oldalazott az arany árfolyama
A nyári csúcs óta csak oldalazott az arany árfolyama

Az arany árfolyamát támogatta az is, hogy az elmúlt egy évben a dollár árfolyama szépen, folyamatosan gyengült az euróval szemben. Ez pedig tradicionálisan azzal szokott járni, hogy az aranyban jegyzet árupiaci eszközök árfolyama ellensúlyozza a dollár gyengülését, magyarul azok drágulnak. Ugyanakkor, ha nem a dollárban, hanem például euróban nézzük az arany tavalyi drágulását, akkor már sokkal kisebb az árfolyamnyereség. Míg a zöldhasú esetében majd' 25 százalékkal lódult meg az árfolyam, az euróban mért kurzus csak 14 százalékos növekedést mutat.

Mi lesz, ha változik a monetáris politika?

A fentiek alapján tehát úgy tűnhet, egyszerű a képlet, hiszen a fenti folyamatok az arany árának emelkedése felé hatnak. A piacokon azonban szinte mindig van valami csavar, hogy a befektetők élete ne legyen egyszerű, és ha az eredetileg várt történés meg is valósul, sokszor szokott az árfolyam előtte egy-két vargabetűt leírni.

A képletet most az idén kibontakozó gazdasági növekedés bonyolíthatja, vagy boríthatja meg. Ez ugyanis két szempontból is alááshatja az arany árának növekedését. Egyrészt a konjunktúra idején a befektetők általában kockázatkeresőek, és a defenzív eszközök, amelyekbe válság esetén sokan menekülnek, már közel sem olyan vonzók. A 2021-es évre szinte minden elemző brutális gazdasági bővülést vár. Ez egyébként szinte biztosan be fog következi, már csak azért is, mert a tavalyi év gyötrelmes volt, és a 2020-as alacsony bázisról könnyebb lesz látványos bővülést elérni.

Sok múlik a Fed döntéshozóin
Sok múlik a Fed döntéshozóin

Ennél sokkal nagyobb fejtörést okozhat ugyanakkor az aranybefektetések szempontjából az amerikai monetáris politika alakulása. A Fed ugyanis nem fog hirtelen pénzt visszaszívni a gazdaságból, ahogy gyors kamatemelésre sem kell számítani. Arra ugyanakkor az amerikai jegybank vezetői is tettek utalást, hogy a gazdaság beindulása nem feltétlen indokolja, hogy tartósan fenntartsák a jelenleg is futó mennyiségi könnyítési programjaikat.

A likviditásnövelő programok révén elképesztő mennyiségű pénzt pumpálnak a gazdaságban, ami, ha a statisztikákban nem is jelentkezik, de egyes befektetési eszközöknél okozhat inflációt. Ez a pesszimista szakértők szerint mind a részvénypiacon, mind az árupiacon látszódott az utóbbi hónapokban. Ha tehát a Fed kevesebb pénzt pumpál a gazdaságba, vagy elzárja a csapokat, az közvetlenül is visszavetheti az árfolyamokat. Olyan módon is hat mindez a gazdaságra, hogy az alacsonyabb likviditás erősítheti a dollár árfolyamát, amelynél a fent jelzett szabályok fordítottja is igaz, vagyis, ha az amerikai fizetőeszköz drágul, akkor a hozzá kötődő termékek, így az arany vagy éppen az olaj árfolyama általában gyengülni szokott.

Hab a tortán, hogy ha a gazdaság jól prosperál, akkor előbb-utóbb akár még kamatemelésre is sor kerülhet. Ezzel persze reálisan csak 2022 végén, '23 elején kell számolni, ám ha a piac ezt elhiszi, és elkezdik a kamatemelést árazni, akkor ez megint csak vissza fog hatni mind a részvénytőzsdei, mind az árupiaci termékek árfolyamára. Vagyis könnyen lehet, hogy már önmagában a jövőbeli kamatemeléssel kapcsolatos várakozás elég ahhoz, hogy lehúzza az arany árát.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18200 18045 18285 +0,72% 0 0 9 723 642 050 HUF 2024-04-30 17:09:55
MOL 3010 3010 3058 -0,13% 0 0 1 865 029 230 HUF 2024-04-30 17:07:16
MTELEKOM 926 920 942 +0,33% 0 0 679 167 963 HUF 2024-04-30 17:05:16
RICHTER 9340 9300 9385 +0,32% 0 0 1 989 818 105 HUF 2024-04-30 17:05:06
OPUS 378 370 386 +1,07% 0 0 149 603 278 HUF 2024-04-30 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csapásokat adott és kapott is a forint, íme az eredmény!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:00
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Bika rontott a parkettre
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 17:53
Emelkedéssel zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde. A Mol részvényeinek értéke enyhén csökkent a többi blue chip árfolyamának viszont jót tett a reggeli GDP-adat.
Részvény / Deviza / Áru Csúcsokat döntöget a BUX, közeledik a fontos határhoz a forint
Eidenpenz József | 2024. április 30. 12:17
A BUX index új történelmi csúcsokra érkezett, az OTP a húzópapír, amelynek bankvásárlási terveiről is kiderültek részletek. A forint tovább erősödött, nagyot estek a nemesfémek. Fontos európai vállalatok jelentettek, esténként pedig Amerikában jönnek lényeges hírek három napon keresztül.
Részvény / Deviza / Áru Olajat talált a Mol Tura mellett
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 09:22
Napi 1000 hordó olajat ad a turai lelőhely. 
Részvény / Deviza / Áru Ennyi pénzt kell áldozni egy euróra
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 06:44
A dollárral szemben gyengült a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a jó hír: még olcsóbban vehet eurót a nyaraláshoz
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Hoppá! Az egekbe ugrott a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 67 885,92 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csodás hírt kaptak a Graphisoft Park SE részvényesei
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:39
A Graphisoft Park SE részvényenként 70 eurócent osztalékot fizet 2023-es adózott eredménye terhére a forgalomban lévő "A" sorozatú törzsrészvényei után - tette közzé a társaság hétfői közgyűlésének határozatát a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Részvény / Deviza / Áru Egyre erősebb a forint, nem minden akkumulátorgyár fog megépülni
Eidenpenz József | 2024. április 29. 12:29
A tőzsdék nagyon várják a szerdai amerikai kamatdöntést, plusz egy hazai adat is hathat majd a forintra a héten. Két kiemelten fontos gyorsjelentés jön az USA-ból, és szövetségest talált Kínában a Tesla. Nem fog minden tervezett akkumulátor-gyár megépülni, mert nem éri meg nekik?
Részvény / Deviza / Áru Bereggelizett a forint: nézze csak, mennyibe kerül egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 07:35
Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a múlt péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben, a hetet erősebben kezdte az egy héttel korábbi nyitásnál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG