(Fotó: Wikimedia Commons) |
A Mol-csoport nettó eredménye 2017-ben elérte a 307 milliárd forintot (1,11 milliárd dollár), ami 18 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezzel az évtized legmagasabb profitját sikerült elérni, olvasható a BÉT honlapján. A tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) meghaladta a 672,7 milliárd forintot (2,44 milliárd dollár), ami így 14 százalékkal volt több az előző évhez képest. Az első félév eredményei miatt ráadásul a Mol már egyszer módosította az EBITDA-várakozását, 2 milliárd dollárról 2,3 milliárd dollárra.
Forrás: Mol Csoport |
A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült jelentés szerint az értékesítés nettó árbevétele 1120,7 milliárd forint volt tavaly a negyedik negyedévben, az éves nettó árbevétel pedig 4130,3 milliárd forint, az előző évi 3553 milliárd forint után. A szabad cash flow termelés 21 százalékkal nőtt tavaly, és szintén lényegesen meghaladta az éves célkitűzést.
Eltolódtak a hangsúlyok
A kutatás és termelés (upstream) üzletág főként a magasabb Brent és gázárak miatt 234,8 milliárd forint (854 millió dollár) speciális tételek nélküli EBITDA-t ért el, ami 26 százalékkal lett magasabb, mint 2016-ban. Ezzel az ágazat cash flow termelése gyakorlatilag megkétszereződött, így ez vált a vállalatcsoport fő készpénztermelőjévé.
Forrás: Mol Csoport |
A feldolgozás és kereskedelem (downstream) üzletág újrabeszerzési árakkal becsült "tiszta" EBITDÁ-ja 324,3 milliárd forint (1,17 milliárd dollár) volt tavaly, ez a szegmens adta a csoportszintű EBITDA csaknem felét. Az üzletág a korábbi magas szintről további 2 százalékkal növelte hozzájárulását a csoportszintű eredményekhez, a hatékonyságot növelő belső programok és a továbbra is kedvező külső környezet miatt.
Forrás: Mol Csoport |
A korábbi kiskereskedelmi részlegből kialakított fogyasztói szolgáltatások üzletág 97,3 milliárd forintos (358,3 millió dollár) EBITDÁ-t ért el, ami 17 százalékkal magasabb az előző évi eredménynél, és a jelentés szerint ezzel jó úton halad a 2021-re kitűzött 450 millió dolláros EBITDA eléréséhez.
3 nap alatt 11 forinttal lett olcsóbb a benzin, és még nincs vége >>>
Mik a tervek?
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató értékelése szerint a 2018-as évet szintén erőteljes lendülettel kezdték, de a vállalat még jelentős befektetési döntések előtt áll. Céljuk, hogy idén legalább 2,2 milliárd dolláros EBITDA-t érjenek el, amellyel fedezhetik az átalakítási projektek finanszírozását, miközben növelik a részvényeseiknek fizetendő osztalékot.
Mindeközben: Oroszország épp lenyúlja a szíriai olaj– és gázlelőhelyeket A hatalmon levő rezsim szövetségesei szolgálataikért szinte széthordják Szíriát. Úgy látszik, az olaj– és gázkitermelést az oroszok, a telekommunikációt az irániak, a finomítókat és az elektromos hálózatot talán szintén Irán kapja. Lehet, hogy az irániak tőkehiánya miatt végül az oroszok sokkal nagyobb szeletet kapnak a tortából? A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |