Elképesztő tervről számolt be a Wall Street Journal a Facebook háza tájáról. A lap egy bennfentesre hivatkozva azt írta, hogy a cég már beadta az engedélyezési kérelmet a tőzsdére lépésre az illetékes amerikai hatóságnak, és a tervek szerint jövő év áprilisa, és júliusa között bevezetnék a részvényeket a New York-i tőzsdére. Mark Zuckerberg, a Facebook első embere, és alapítója korábban már világossá tette, hogy a tőzsdére készülnek, de azt is, hogy ezzel egyáltalán nem siet, így az is lehet hogy még sokáig magánkézben marad a 800 millió tagot, és 500 millió aktív felhasználót maga mögött tudó cég.
A mostani sajtóértesülés azért rendkívüli, mert elképesztő mértékű forrásbevonásról ad hírt. A lap szerint 10 milliárd dollár értékben bocsátanának ki részvényeket. Ez a Facebookot 100 milliárd dollárra értékeli. A californiai Palo Alto-ban alapított vállalat ezzel a legnagyobb piaci tőkeértékű cégek sorába lépne. Csak összehasonlításképpen: amikor a Google 2004-ben a tőzsdére lépett, akkor 27 milliárd dollár volt a kapitalizációja, a részvénypiaci kibocsájtás (IPO) értéke kevesebb, mint 2 milliárd dollár volt. A Google piaci értéke most 185 milliárd dollár körül van.
Elemzők azonban figyelmeztetnek, hogy a közösségi oldalak piacán egy „második dotcom lufi” fújódhat. A felhasználók számának végessége, az új technikák érkezése, a felületkezelés technológiai változása mind kemény kihívások elé állíthatja a fejlesztőket. Szakértők megjegyzik azt is, hogy a részvénykibocsátást nagyban befolyásolhatja az is, hova fajul addigra az európai adósságválság, és milyen lesz a piaci hangulat.
Bennfentes forrásokból úgy tudni, hogy a Facebook az amerikai „Szilícium-völgy” nagy bankjaival tárgyal a kibocsátás részleteiről, a vállalat ugyanakkor egyelőre nem kommentálta a híreket.