Kellemes, fél százalék körüli pluszban vannak az európai részvényindexek ma, az amerikai határidős mutatók viszont ugyanennyivel süllyednek. Ma kora délután amerikai kiskereskedelmi adatokat tesznek közzé, valamint a Home Depot és a Walmart gyorsjelentésére figyelnek. Az emelkedő nyersanyagáraknak köszönhetően a BHP Group remek eredményekről számolt be, a részvény négy százalékkal ugrik.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal emelkedik, az OTP 1,0, a Mol 0,1 százalékkal javít. A Richter viszont 0,1, az Opus és a 4iG 0,7-0,7 százalékkal megy lejjebb, míg a Telekom stagnál.
Nagyon csúnyán néz ki a forint
Az euró/forint ma délelőtt megközelítette a 405-öt is, jelenleg 404,20. Másfél munkanap alatt, 392-393-ról jutott idáig, amiben nagy szerepe lehetett az S&P Global pénteki adósságbesorolás-felülvizsgálatának. De annak is, hogy a dollár megint határozottan erősödő pályára léptett.
A héten magyar GDP-adat érkezik, és a csütörtöki egyhetes betéti aukción az MNB elvileg léphet a forint megerősítése érdekében. Ha úgy dönt.
Továbbra is gáz van
A forint gyengeségének egyik oka elemzők szerint az, hogy a magyar gazdaság különösen erősen ki van szolgáltatva az orosz gázszállításoknak. “Továbbra is gáz van” – írja erről az Erste Befektetési Zrt. Annak ellenére, vagy talán éppen azért, mert a németek időarányosan jól állnak a gáztöltöttséggel, az Északi Áramlat I. vezetéken csak 20 százaléknyi gáz jön Európába.
Így nem meglepő, hogy a holland tőzsdén a gáz ára tovább száguldozik… ez a mi beszerzésünket is drágítja.
Hat és fél havi mélyponton az olaj
Az olaj ára tegnap nagyot esett, és kisebb, pár ezrelékes mértékben ma is süllyed. Ebben nagy szerepe lehet, hogy Szaúd-Arábia növelheti kitermelését a Saudi Aramco vezérének egy nyilatkozata szerint. Kína gazdasága pedig lassulni látszik, ami csökkenő keresletre utal. Iránnal ugyanakkor előrehaladott tárgyalások folynak. Az árupiaci árfolyamokat ráadásul az erősödő dollár is lefelé szokta nyomni.
Hat és fél havi mélyponton van az olaj ára, a kínai finomítói adatok is csökkenő feldolgozási aktivitásról árulkodnak. A kínai jegybank lazító lépései egyelőre nem látszanak hatásukat kifejteni – írta az Investing.com. Ha sikerülne Iránnal egy új atomalkut tető alá hozni, az nagyban növelhetné a kínálatot az olajpiacon – teszik hozzá.
A mém-részvények befektetői szembeszállnak a Fed-el?
A mém-részvények egy “önfenntartó hurokban”, körforgásban vannak, árfolyamukat újra és újra magasra tolják – mondta Steve Sosnick, az Interactive Brokers vezető stratégája a Yahoo Finance-nak. Bizonyos mértékig a kriptók feléledése, a 25 ezer dollárt nemrég tesztelő bitcoin is egy erre utaló árulkodó jel.
Sokan újra a 2020-as, 2021-es forgatókönyvet használják – mondta Sosnick.
Az olyan részvények, mint a GameStop (GME), az AMC (AMC) és a Bed Bath and Beyond (BBBY) az utóbbi időben újra szárnyalnak. Új nevek is felbukkantak, mint a kínai AMTD Digital (HKD) technológiai cég. Csakhogy a régi mondás szerint “Ne szállj szembe a Fed-del”. A korábbi árfolyamcsúcsok idején az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet politikája még támogató volt, mostanára viszont a Fed egyfajta ellenszéllé vált.
Nem elvittek, hanem új pénzt nyomtattak a rablók
A kriptodevizák nem követték a pluszba forduló részvénypiacokat, a bitcoin pár ezrelékes mínuszban a 24 ezer dolláros határral küzd, az ether 1,3 százalékkal, 1900 dollár alá süllyedt. Az EU a hírek szerint külön szervezetet hozna létre a kriptodeviza-pénzmosás megelőzésére (AML).
Érdekes hír, hogy a Polkadot blokkláncon működő Acala pénzügyi platformot hackerek támadták meg. Ezúttal azonban nem egyszerűen eltulajdonítottak értékeket, hanem létrehoztak 1,2 milliárd dollárnyi aUSD stabilérmétpluszban, azaz pénzt nyomtattak. (Távolról hasonlóan ahhoz, ahogy a Nagy Pénzrablás televíziós sorozatban tették a rablók.)
Sokat ment az Apple, ideje eladni?
Nagyot szárnyalt két hónap alatt, 25 százalékot erősödött június vége óta az Apple árfolyama, ezért a KBC Equitas korábbi ötletét “a mostani szinteken lezártnak tekinti”. Az Apple az egyik legjobban szereplő cég volt az amerikai részvények közül az elmúlt időszakban.
A piaci hangulat a várakozásainknak megfelelően sokat javult, viszont a részvény mostanra már igen túlvetté vált, és az elemzői célárakat is érdemben megközelítette – tették hozzá.
Nagyon pesszimisták a németek
A ZEW gazdaságkutató intézet által számított hangulatindex a pénzügyi válság szintjén áll – írja az N-Tv.de. A várttal ellentétben augusztusban tovább romlottak a tőzsdei és pénzügyi szakértők gazdasági várakozásai, az index mínusz 55,3 pont lett (júliusban mínusz 53,8). A közgazdászok javulást, mínusz 51,0 pontra történő emelkedést vártak. A gazdasági helyzet megítélésére vonatkozó index pedig mínusz 47,6 pont, itt is jobbat, mínusz 46,5 pontot jósoltak.
A várakozások egyenlege így a 2008-as pénzügyi válság óta a legalacsonyabb szinten vannak. Az ukrajnai háború, a magas infláció és az irányadó kamatlábak további várható emelése is negatívan hatott a hangulatra.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.