A várakozásoknak megfelelően tovább csökkenő amerikai infláció megnyugtatta a piacokat szerdán, és – átmeneti csapkodás után – szép rali bontakozott ki Amerikában, ami csütörtökön folytatódik a világ többi részén is. A nyugat-európai tőzsdék változó mértékben, de szépen emelkednek, Stockholm 2,2, Frankfurt 1,4, London és Párizs nagyjából egy százalékkal. Szerényebb, fél százalék alatti a javulás Svájcban és Belgiumban. Az amerikai határidős indexek további pár ezrelékes emelkedést mutatnak.
Az EKB csütörtöki ülésén várhatóan ebben a ciklusban másodszor is csökkenti a kamatot, mivel a régió gazdasága növekedési problémákkal küzd. Az EKB valószínűleg szűkszavú marad a további intézkedések ütemét és mértékét illetően. A Bloomberg Economics előrejelzése szerint decemberben újabb lépés várható, és a folyamat 2025 folyamán is negyedévente folytatódhat.
Stabil a forint, húz az OTP
Itthon a BUX index közel egy százalékos emelkedést mutat, az OTP 1,1, a Mol és a Richter 0,8 százalékkal javít, a Telekom 0,4 százalékkal megy. A forint alig változott, 396,30 az euró, ahogy szerda este, de reggel járt 396 alatt is. Az előző MNB-ülés jegyzőkönyve nem okozott meglepetést. Az európai földgáz ára 2,3 százalékkal esik.
A bitcoin csütörtökön reggel egy hét után újra átlépte az 58 ezer dollárt, amit az amerikai technológiai részvények ralija és az ázsiai részvények pozitív mozgása is befolyásolhatott.
A hurrikán verte fel az olaj árát
Az olaj két hete nem látott mértékben emelkedett szerdán, amikor a Francine hurrikán végigsöpört az Egyesült Államok Mexikói-öböl menti partjain, annak kulcsfontosságú olajtermelő zónáin. A WTI több mint két százalékkal hordónként 67 dollár fölé emelkedett, a Brent is átlépte a 70 dollárt. Az emelkedést a Bloomberg szerint a short üzletek lezárása is táplálta. Csütörtökön újabb másfél százalékkal mentek az árak, a Brent már 71,50 dollár felett jár.
A vihar miatt az olajipari cégek az öböl-menti nyersolajtermelés nagyjából 25 százalékát leállították. Az Exxon, a Shell és más, tengeri fúrással foglalkozó társaságok evakuálták a személyzetet és felfüggesztettek bizonyos műveleteket.
Mire számíthatunk az EKB-től?
Kamatvágás és folyosószűkítés jöhet az EKB-tól, az inflációs feltételek adottak az újabb lépéshez, a betéti kamatszintet 3,75 százalékról 3,50 százalékra csökkenthetik – írja az Equilor Befektetési Zrt. A kamatfolyosót a jelenlegi 50-25 bázispontról 15-15 bázispontra szűkítheti a bank. A döntés bejelentése 14:15-kor lesz, Christine Lagarde sajtótájékoztatója pedig 14:45-kor kezdődik.
A közleményből megismerhetjük a friss makrogazdasági előrejelzéseket is, Lagarde várhatóan ismét hangsúlyozza majd, hogy a jegybank minden ülésén az addig beérkezett adatokat értékeli, és azok alapján dönt.
Tehát nincs előre meghatározott kamatpálya.
A jelenlegi piaci árazások a holnapin kívül további egy vagy kettő, egyenként 25 bázispontos kamatvágást mutatnak erre az évre, valószínűbb az egy vágás – írta a brókercég.
Az Nvidia nem tud eleget szállítani
A szerdai emelkedést az Nvidia részvénye vezette az USA-ban, nyolc százalékos ugrással. Jensen Huang vezérigazgató szerint termékeik a technológiai világ legforróbb árucikkévé váltak, a korlátozott mennyiségű kínálatért küzdenek a vásárlók – írta a Bloomberg.
Olyan nagy a kereslet iránta, mindenki első akar lenni… feszült a helyzet – mondta.
Az Nvidia legkeresettebb chipjeit főleg az adatközpontok üzemeltetői használják az AI-modellek fejlesztésére és futtatására. Az ilyen szolgáltatások iránti lázas étvágy az eladásokat – és a részvények árfolyamát is – az egekbe repítette az utóbbi időben.
Olcsó-e a chipgyártó óriás?
Az Nvidia-híreket értékelve az Erste Befektetési Zrt. kommentárja felteszi a kérdést: most akkor olcsó a részvény, ha ilyen hatalmas a kereslet és robban az árbevétel, na meg az eredmény is? Idén nagyot ugrik a profit, 1,2 dollárról 2,8-ra. Évente átlagosan 42 százalékkal növekedhet az eredmény 2029-re. A részvény pedig 41-es P/E rátán forog az idei eredménnyel számítva.
A vezérigazgató szavai alapján az is lehet, hogy az eredményekre adott becslések alacsonyabbak, mint amik tényleg kialakulnak. Vagyis ez alapján olcsó a részvény.
Ugyanakkor ott van a gazdasági lassulás vagy a recesszió réme, egy ilyen forgatókönyv esetén már nem tekinthető olcsónak a részvény. Ráadásul Kína nagyon feni a fogát Tajvanra.
Trump uralja a politikai mémeket
A különösebb hasznossággal nem bíró, leginkább hazárdjátéknak számító, de sokszor vicces vagy jól hangzó kriptovaluta-mémérmék világának alkategóriáját alkotják a politikai mémek. Ezeket mostanában úgy tűnik, határozottan Donald Trump hívei uralják, a piaci kapitalizáció szerinti élbolyban ugyanis zömmel ezek találhatók. Trump nevének változatai mellett a “MAGA” (Make America Great Again, azaz tegyük újra naggyá Amerikát) jelmondatot láthatjuk sok helyen.
A néhány milliós vagy pár tízmilliós értékek azért szerencsére nem nagyok a vezető kriptovaluták sokmilliárd dolláros kapitalizációjával összehasonlítva – az árak összeomlása kevesebb kárt fog okozni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.