Az európai tőzsdeindexek szépen emelkednek, a német mutató 1,1, a francia 0,7, a brit 0,3 százalékkal. Az amerikai határidős indexek is optimista képet festenek, fél-egy százalék közötti pluszban mozognak.
A befektetők Donald Trump elnök vámterveiről szóló megjegyzéseit elemezgetik, aki kedden ismét célba vette Amerika Európai Unióval és Kínával meglévő kereskedelmi kapcsolatait. Valamint a friss vállalati eredményekre figyelnek, ezek között a Netflix egész jó számokat jelentett.
Szerdán jelzáloghitel-kérelmekről, csütörtökön munkanélküliségi kérelmekről, pénteken használtlakás-eladásokról érkeznek adatok az Egyesült Államokban.
A keddi esés után szerdán ismét felfelé tart a BUX index, 0,6 százalékkal. A Mol 0,7, az OTP Bank 0,3, a Richter 0,8, a Telekom 1,3 százalékkal megy fel. Az euró 411,20 forint, alig változott az előző naphoz képest.
Sávozik a forint, de meddig?
Nagyjából az EURUSD keresztárfolyam mozgásait leképezve volatilis volt a forint az euróval szemben kedden, nagyjából 410,5 és 412,5 között, trend nélkül mozgott a kurzus. Végül alig mutatott változást az előző napi záráshoz képest – írta az Erste Befektetési Zrt.
Várhatóan marad a hullámzó kereskedés a mostani adatszegény napokban.
Az új amerikai elnök több jelentős bejelentést tett, de ezek annyira nem mozgatták meg a forintpiacot. A széles körű vámháborúval kapcsolatos félelmek valamelyest enyhültek, ami segítheti a forintot a következő napokban. Szerdán az Európai Központi Bank davosi megszólalásaira érdemes leginkább figyelni.
Nagy lépés a Netflixnél
A Netflix történetének legnagyobb negyedéves növekedését érte el az előfizetők számában, amit az élő sportközvetítések és a Squid Game sorozat visszatérésének tudnak be – írta az Erste Befektetési Zrt. Az év utolsó negyedévében 18,9 millió új előfizetőt regisztrált a cég, míg a várakozás csupán 9,2 millió volt. Ezzel a felhasználók száma globálisan meghaladja a 300 milliót is. A céges kommunikáció annyiban változik, hogy mostantól nem közölnek majd negyedéves előfizetői adatokat.
Az árbevétel 16 százalékkal emelkedett év/év alapon, összesen 10,2 milliárd dollárra. Az egy részvényre jutó nyereség is a 4,18 dolláros konszenzusnál valamivel magasabb, 4,27 dollár lett, több mint a duplája a tavalyi 2,11-nek. Több országban, így az Egyesült Államokban is emelik az előfizetési díjakat.
A hír hatására a részvényt megtépték, közel 15 százalékkal növekedett a zárás utáni kereskedésben.
Trump kedvez a tech-óriásoknak
Donald Trump jelezte, hogy többmilliárd dolláros AI (mesterséges intelligencia) fejlesztési beruházást hajthatnak végre a Softbank, az OpenAI és az Oracle részvételével – írta a Bloomberg. Emellett a Microsoft, illetve az Nvidia is fontos szerepet tölthet majd be az AI fejlesztésében. Az Oracle kapcsán felmerült annak a lehetősége is, miszerint Larry Ellison, a cég elnöke vásárolhatja meg a TikTok amerikai részlegét, de a lehetséges vásárlók között tartják számon Elon Muskot is.
A pozitív hírekre jól reagáltak a befektetők, az Oracle kedden hét százalékos pluszban zárt, majd ezt követően további 4,6 százalékos emelkedés alakult ki.
Robbanás előtt áll az ezüst?
Az ezüst iránti kereslet a szilárdtest-akkumulátorok technológiai fejlődésének köszönhetően megugrott, jelentős keresletnövekedés jöhet emiatt. Ezek az akkumulátorok nemcsak az elektromos járművek jövőjét jelentik, mivel a hagyományos lítium-ion akkumulátorokhoz képest nagyobb a biztonságuk, az energiasűrűségük és hosszabb az élettartamuk, így más energiatárolási megoldások terén is változást jelentenek – írja egy független médiaoldal. Ezen akkumulátorok felhasználhatósága kiterjed a szórakoztató elektronikára is.
A Samsung, amely vezető szerepet tölt be ebben a technológiában, olyan szilárdtest-akkumulátort fejlesztett ki, amely 600 mérföldes (mintegy ezer kilométeres) hatótávolságot ígér egyetlen töltéssel, mindössze kilenc perces töltési idővel és akár húsz éves élettartam mellett.
Minden ilyen akkumulátorcella körülbelül öt gramm ezüstöt használ fel. Ennek tudják be, hogy az ezüst ára a 12 éves csúcsai közelében tartózkodik, bár az arany sincs messze a nemrég beállított történelmi rekordjától.
Parkolópályán a kriptók
Ezúttal az esemény előtt emelkedtek, az után pedig süllyedtek a kriptovaluták. Hiszen míg Donald Trump hét eleji elnöki beiktatása előtt történelmi csúcsra rakétázott a bitcoin, azóta inkább oldalaz, szerdán például 105 ezer dollár körül. Az ethernek az sem segített, hogy a Trumphoz kötődő szervezet, a WLFI (World Liberty Financial) bevásárolt belőle, most 3300 dollár körül stagnál.
Némi csalódást okozhatott, hogy az új elnök a beiktatásán említett első intézkedései között nem tért ki a kriptovaluta-piacra. Ugyanakkor továbbra is nagy a mánia (hype) a TRUMP és a MELANIA mémérmék körül.
Kik kaszáltak a Trump-kriptón?
Vajon kik keresik magukat degeszre az egy hétvége alatt nulláról kilencmilliárd dolláros kapitalizációra (illetve potenciálisan, az FDV érték alapján több tízmilliárdra) ugró TRUMP mémérme kibocsátásán? – találgatja a kriptovaluta-sajtó. Valószínűleg maga Donald Trump, az adatok erősen emellett szólnak. Az induláskor ugyanis csak a tokenek (érmék) húsz százalékát hozták forgalomba, a fennmaradó 80 százalékot a „Creators & CIC Digital” és a “Fight Fight Fight” nevű cégek között osztották szét.
A CIC Digital a Trump Organization egyik leányvállalata, amely Trump digitális vállalkozásait kezeli.
Az elnök játssza az ártatlant
Vannak sokan a piacon, akik komoly etikai problémákról, összeférhetetlenségről beszélnek, amiért Trump beiktatása előtt pár nappal hirtelen saját érmét bocsátott ki, előzetes bejelentés nélkül. Mások egyenesen tiltott bennfentes kereskedelemmel vádolnak ismeretlen személyeket.
Trump eközben játssza az ártatlant. Egy újságíró kérdéseire válaszolva megerősítette, hogy ő indította el a tokent, de azt állította, hogy „nincs túl sok tudomása az ebből származó személyes hasznáról”.
Nem sokat tudok róla azon kívül, hogy én indítottam el, de úgy hallottam, nagyon sikeres volt – mondta.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.