Elromlott tegnap az amerikai zárásra a hangulat a New York-i tőzsdén, a főbb indexek fél százalék közeli mínuszban végeztek. Ma pedig esnek rendesen a tőzsdeindexek Európában, bár ez ennyi emelkedés után egy cseppet sem meglepő. A német index másfél százalékkal, a francia mutató 1,2-vel esik. Az amerikai határidős indexek újabb fél százalék körüli mínuszban járnak.
Budapesten a BUX index egy százalékos mínuszban van, néhány ponttal 36 ezer alatt. Az utóbbi napok vezető részvénye, az OTP most két százalékkal süllyed, 10 490 az ára. A Mol és a Richter fél százalék körüli mértékben süllyed. A Magyar Telekom pedig 1,1 százalékkal van lejjebb, ezzel ismét visszapattant a 400 forintos határról.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint viszont erősödni tudott, 348,90 az euró ára. A nemesfémek szolidan emelkednek, az olaj viszont két-három százalékos mínuszban van. Az olaj vélhetően azért esik most, mert kijött a szokásos csütörtöki amerikai kormányzati adat, ami a vártnál nagyobb készletnövekedést mutatott.
Az amerikai Bézs Könyv megállapításai mellett a világ vezető pénzügyi szakembereinek véleménye alapján sem látszik sok esély arra, hogy V alakú gazdasági kilábalás következik be - a tőzsdéken mégis ezt árazzák, a piacok álom-üzemmódba kapcsoltak. Ez a divergencia nem tartható fenn sokáig – írja tőkepiaci szakértő szerzőnk.
Trump kontra Kína
A piacok a nemzetközi sajtó szerint főleg azért idegesek, mert Donald Trump amerikai elnök válaszlépésekre készül a kínai parlamentben tegnap elfogadott Hong Kong-törvénnyel kapcsolatban. Trump a nap folyamán sajtótájékoztatót fog tartani a helyzetről. Egy új kereskedelmi háború a két nagyhatalom között az európai kormányokat is nehéz helyzetbe hozná – írta az Investing.com.
A Bloomberg szerint Nagy-Britannia 300 ezer hongkongi polgárnak adna állampolgárságot a kínai elnyomás fokozódása miatt.
Nem túl szívderítő adatok
Érkezett néhány makrogazdasági adat, az első negyedévben Franciaország gazdasága valamivel kevésbé csökkent, mint ahogy korábban becsülték. A német kiskereskedelmi eladások 5,3 százalékkal estek márciusban, ami ugyan a legrosszabb érték 2007 óta, de sokkal jobb, mint az a 12 százalék, amire az elemzők számítottak.
Olaszországban viszont éppen ellenkező a helyzet. Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, amelyet a koronavírus járvány különösen erősen érintett, az első negyedévben jobban zsugorodott, mint ahogy eddig feltételezték. A GDP 5,3 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest, az előző becslés 4,7 százalékos volt. A német gazdaság például csak két egész két százalékkal esett vissza ugyanebben az időszakban – jegyzi meg az N-tv.de.
Leépíti, csökkenti, elhalasztja…
A Renault-részvény esik, miután a cég bejelentette, hogy több üzemegységében felfüggeszti a járművek összeszerelését, és világszerte 15 ezer álláshelyet szüntet meg. Pár napja a japán Nissan jelentette be egy 5000 főt foglalkoztató barcelonai egység megszüntetését.
Rájár a rúd a Deutsche Bankra és 14 további pénzintézetre egy 2018 óta húzódó devizapiaci perben, a bíróság elmarasztalta őket. A bankokat hatalmas intézményi befektetők perlik, mint a Blackrock és az Allianz leányvállalata, a Pimco. A per a devizapiacon végrehajtott manipulációkkal kapcsolatban folyik és milliárd dolláros nagyságrendű. A Deutsche Bank mellett az alperesek között szerepel a Bank of America, a BNP Paribas, a Morgan Stanley és még sokan mások.
A TUI német utazási iroda pár nappal ezelőtt még óriási emelkedést mutatott a nyaralási láz kitörése miatt. Ma viszont több mint tíz százalékkal esett. Ennek oka, hogy július elejéig törölte az összes az Egyesült Királyságba irányuló utazását. Egyes típusú utazásokat pedig egészen november végéig kivett a programjából. Sokan azt remélték, hogy június közepétől újraindulhatnak az utak, de ezek nagy részét most sokkal későbbre tolták.
Lengyelország húzta a Duna House eredményét
A Duna House árbevétele 34 százalékkal bővülve megközelítette a 2,5 milliárd forintot az első negyedévben. Annak ellenére “kimagasló növekedést tudott elérni, hogy március közepétől már erősen jelentkeztek a COVID-19 járvány hatásai” – írta a cég közleménye.
A magyar ingatlanpiac 2019-ben kezdődő gyengélkedése mellett a töretlenül fejlődő lengyel tevékenység volt a növekedés elsődleges motorja, a konszolidált árbevételnek már az 59%-a Lengyelországból származott és várakozásokon felül teljesített a lengyel operáció. Magyarországon a 2019. év közepétől fokozatos gyengülés jellemezte az ingatlanpiacot, 2020. első negyedévében a csoport ingatlanközvetítői hálózatai által generált jutalékvolumen 15%-kal mérséklődött 2019. első negyedévéhez képest. Lengyelországban ezzel szemben 36%-kal bővültek a jutalékvolumenek – írta a Duna House.
A cégcsoport konszolidált működési eredménye 306 millió forint (+26 százalék év/év alapon), konszolidált adózott eredménye pedig 265 millió forint volt zárt (+60 százalék év/év alapon).