Az európai részvényindexek hétfőn általában kellemes, fél százalék körüli emelkedést mutatnak, kivéve Párizst, amely most felülteljesítő. A vasárnapi választáson ugyanis a vártnál valamivel rosszabbul szerepelt a szélsőjobb, bár még hátra van a második forduló. A CAC-40 index 1,3 százalékkal ugrott meg. Az amerikai határidős indexek stagnálnak vagy kissé emelkednek.
A hét fő eseménye befektetési szempontból a pénteki nem mezőgazdasági bérekről szóló jelentés (NFP) lehet az USA-ban, ami újabb jeleket adhat arról, hogy a Federal Reserve mikor kezdheti el a kamatcsökkentést. Emellett Jerome Powell Fed-elnök kedden az EKB éves fórumán lép fel a portugáliai Sintrában. Szerdán pedig a Fed júniusi ülésének jegyzőkönyvét teszik közzé, amely gazdasági előrejelzéseket is tartalmaz.
Visszahúz az OTP
Az Európai Unió vádat emel a Meta Platforms ellen a digitális szférára vonatkozó jogszabályok megsértése miatt – írta a Financial Times. Csütörtökön nemzeti ünnep (a függetlenség napja) miatt az amerikai tőzsdék zárva tartanak majd.
A BUX index 0,3 százalékkal esik, az OTP 1,2 százalékos esése húzza le. A Mol 0,3 százalékkal emelkedik, a Richter ugyanennyivel süllyed. A Telekom 1,5 százalékkal ér kevesebbet. Az euró 393,50 forinton forog, 1,4 forinttal alacsonyabban a péntek estinél. A kőolaj kissé drágább, az európai földgáz stagnál.
Mi tolta 394 alá az eurót?
A dollár gyengülésével párhuzamosan erősödött a forint az euró ellenében a hazai devizapiacon, “de egyelőre korai lenne a pezsgőbontás: 396-ról 395-re mozdult el a kurzus” – írta az Erste Befektetési Zrt.
A ma reggel közzétett, felülvizsgált külkereskedelmi egyenleg adat, valamint az európai deviza további szárnyalása már 394 alá tolta az EURHUF jegyzését.
A héten hazai makroadatok jönnek májusról, ezen kívül a nemzetközi események befolyásolhatják a belföldi mozgásokat is.
Pihenni fog a forint?
Nem sok mozgást mutatott az utóbbi egy hétben a forint, az EURHUF árfolyam a 394-398 közötti zónában ragadt – írta reggel a K&H Értékpapír. A 400-as szintet tehát továbbra sem közelítette meg a devizapár, viszont ennek ellenére sem tudunk forinterősödésről beszélni. Az utóbbi napokban nem érkeztek igazán fontos hírek a forint kapcsán, ebben nem várható változás a hét első felében sem. A július 4-ei ünnepek miatt is kisebb mozgásokra lehet számítani.
A brit és a francia választások mellett több makroadat is megmozgathatja a piacokat. Hétfő délután a német inflációs adatot figyelhetjük, kedden az eurózóna inflációs adatát. Itthon elsősorban a pénteki kiskereskedelmi forgalomra érdemes figyelni, de a májusi ipari termelés adat is érkezik – írta a brókercég.
Megmozdult a bitcoin, az ether
Hétfőre virradóra a bitcoin is és az ether is 2,5 százalék körüli emelkedést mutatott, ami 62 900, illetve 3480 dollár közelébe repítette őket. Pedig a piac feje felett vannak sötét felhők, az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC például beperelte a Consensys céget annak Metamask nevű, az Ethereum-kompatibilis blokkláncok világában piacvezető kriptopénztárcája miatt. (Annak is a kriptovaluta-váltó és lekötő, stake-elő funkciói kapcsán.)
Hosszabb távon inkább jó hírnek látszik, hogy vasárnap az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin blogbejegyzésben magyarázta el az Ethereum előtt álló utat. Egy új mechanizmust javasol a tranzakciók sebességének javítására.
A választási év részvénypiaci emelkedést hoz?
Legalábbis az USA-ban ezt mutatják a statisztikák. Az S&P 500 index 1960 óta szinte minden választási évben emelkedett, kivéve 2000-ben (dotcom-összeomlás) és 2008-ban (globális pénzügyi válság) – írja az Investing.com. A legutóbbi három választási évben (2012, 2016, 2020) az index legalább tíz százalékkal ment fel. A választási évek utolsó hét hónapjában pedig az S&P 500 az elmúlt 70 évben 18 alkalomból 16 alkalommal javítani tudott.
Optimisták az amerikai befektetők
A befektetői hangulat az AAII nevű szervezet szerint optimista (“bullish”, bika), ami a kontrariánus elméletek szerint azonban nem annyira jó jel. Azon befektetők aránya, akik várakozása szerint a részvényárak a következő hat hónapban emelkedni fognak, 0,1 százalékponttal 44,5 százalékra emelkedett a legutóbbi heti felmérés alapján, így továbbra is bőven a 37,5 százalékos történelmi átlag felett van.
A pesszimista (“bearish”, medvés) hangulat, vagyis az a várakozás, hogy a részvényárak a következő hat hónapban esni fognak, 28,3 százalékon áll, ami a 31 százalékos történelmi átlag alatt van.
Miért szakad a Trump?
Bár a múlt hét végi Biden-Trump vitában Doland Trump sokkal meggyőzőbbnek látszott a tévénézők többsége számára, mint a hivatalban lévő elnök, ugyanez nem mondható el a vállalat részvényeiről. A Trump Media papírjai súlyos, 10,9 százalékos veszteséggel zártak pénteken, pedig kezdetben nyereséggel kezdték a kereskedést. Igaz, a papírokra nagyfokú ingadozás jellemző, később ugyanis a zárás utáni “kiterjesztett” kereskedési órákban meg már négy százalékos pluszban állt a papír.
Amint a grafikonon látható, a részvények nagyot erősödtek a vita előtti napokban, így a jó hír iránti várakozás előre beépülhetett az árfolyamokba.
Az első közvetlen televíziós párbajban Joe Biden elnök nem tett jó benyomást kihívójával, Donald Trumppal ellentétben. A Demokrata Párton belül is felerősödtek a kételyek, hogy Biden előrehaladott korával a megfelelő jelölt-e.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.